Cyklony niosą groźne wichury. Wiatr ponad 150 km/h, występują opady i burze. Dynamiczna pogoda w wielu regionach

Wichury spowodowane przez niże w pierwszej dekadzie listopada. Cyklony przynosić będą dynamiczne warunki w kolejnych dniach na zachodzie i południu Europy. Wiatr nawet 110-150 km/h, spodziewane opady i burze. Groźna sytuacja pogodowa w pierwszej dekadzie listopada.

Groźne wichury nad Europą. Dziś silnie wieje na Wyspach Brytyjskich. W okolicach weekendu wietrznie ma być w basenie Morza Śródziemnego, gdzie utworzy się niż śródziemnomorski

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że nad Europę Zachodnią znajduje się kolejny niż z rodowodem atlantyckim. Prognozy od kilku dni wskazywały, że przyniesie on wichury, silne opady, a lokalnie niewykluczone również burze na Wyspach Brytyjskich. Spowodował on nawet dynamiczny spadek ciśnienia atmosferycznego, niekorzystnie wpływając na samopoczucie wielu osób w zachodniej części Starego Kontynentu. Panuje typowy niżowy wzór pogody.

Prognoza sytuacji barycznej na 2 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Cyklony niosą groźne wichury. Wiatr ponad 150 km/h, występują opady i burze. Dynamiczna pogoda w wielu regionach
Dynamiczna pogoda na Wyspach Brytyjskich. Głęboki niż Marion

Poza obszarami górskimi wiać ma w kolejnych godzinach porywy w przedziale od 70 km/h do 110 km/h, a w rejonach podgórskich i górskich porywy sięgają nawet 120-150 km/h. Sprawą silnego załamania pogody jest cyklon o imieniu Marion. Wpływa na pogodę zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich. Z prognoz modeli pogodowych nie wynika, aby w pierwszej dekadzie listopada na obszarze Polski, pojawiła się wichura poza rejonami górskimi.

Prognozowane maksymalne porywy wiatru za okres od 2.11.2022, 06Z do 3.11.2022, 15 UTC według modelu GFS

wichura na wyspach brytyjskich, 2 listopada 2022
Dynamiczna pogoda i silny wiatr

Na Wyspach Brytyjskich cyklon przynosi silną jesienną wichurę

Ciśnienie w centrum cyklonu, który zbliża się nad Europą Zachodnią spadło do około 974 hPa. Jest to więc dość głęboki niż baryczny z dobrze wykształconym układem frontalnym widocznym na zobrazowań satelitarnych i radarowych. W zasięgu frontów atmosferycznych na obszarze Irlandii i Wielkiej Brytanii występują opady deszczu. Lokalnie pojawiły się nieliczne burze. Prędkość wiatru w porywach przekracza 20 m/s, czyli 72 km/h. Zatem jest to pełnoprawna wichura na sporym obszarze Zjednoczonego Królestwa.

Maksymalne porywy wiatru zmierzone na stacjach w tej części Starego Kontynentu, 2 listopada 2022

silny wiatr, w Szkocji ponad 150 km/h

Jesienne wichury na zachodzie nie są zjawiskiem rzadkim. Szczególnie przy aktywnej cyrkulacji strefowej, która w miesiącach jesiennych i zimowych potrafi przynosić groźne załamania pogody z porywami wiatru o skali orkanów, które czynią poważne szkody. Rozwój niżów jest warunkowany dużymi kontrastami pomiędzy północą a południem. Na froncie polarnym dochodzi wówczas do zafalowania i formowania się niżu, który w sprzyjających warunkach przekształca się w głębi cyklon.

Dynamiczna pogoda w warunkach atmosfery baroklinowej

W atmosferze baroklinowej niejednokrotnie zdarza się również, że na peryferiach głównego niżu, tworzy się kolejny cyklon, który jest nazywany wtórnym, rozwój cyklonów jest napędzany prądem strumieniowym, który najsilniejszy jest jesienią i zimą, natomiast najsłabszy wiosną i latem. Najczęściej to właśnie wtórne niże niosą duże zagrożenie ze strony silnych, miejscami niszczących porywów wiatru. W sprzyjających warunkach pojawiają się burze. Szczególnie groźne na linii chłodnego frontu, które formują się w środowisku silnego przepływu mas powietrza i wymuszenia quasi-geostroficznego, jak i też w tylnych częściach niżów, kiedy to napływa zazwyczaj chłodniejsze o chwiejnej równowadze termodynamicznej, w którym to z powodzeniem tworzy się konwekcja.

Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 2 listopada 2022, 15 UTC dla Wysp Brytyjskich według modelu ECMWF

Maksymalne porywy wiatru na stacjach Met Office, na obszarze Wysp Brytyjskich. Najsilniejsze porywy wiatru występują w Szkocji i przekraczają w szczytowych partiach gór powyżej 150 km/h

Wichury na Wyspach Brytyjskich, 2 listopada 2022
Wichury na Wyspach Brytyjskich, 2 listopada 2022

Fale mogą mieć nawet 3-6 metrów wysokości

W niżu na półkuli północnej ze względu na ruch obrotowy ziemi (siłę Coriolisa), cyrkulacja cykloniczna jest odwrotna do ruchu wskazówek zegara, inaczej jest na półkuli południowej. Niż o imieniu Marion przynosi najsilniejsze porywy w Szkocji, gdzie w górach siegają 120-150 km/h. Z uwagi na dużą różnice ciśnienia wiatr gradientowy może stanowić duże zagrożenie, a w zasięgu konwekcji przepływ może schodzić z wyższych wysokości ku ziemi, prowadząc do sporych szkód. Sztormowa pogoda występuje zwłaszcza w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Fale miejscami mogą mieć nawet 3-6 m wysokości. Stanowić może to duże zagrożenie dla jednostek pływających.

Prognozowane porywy wiatru na 2 listopada 2022, 16 UTC dla Wysp Brytyjskich według niemieckiego modelu numerycznego ICON

wichura nad Europą Zachodnią, 2 listopada 2022
Zasięg silnego wiatru według modelu ICON o skali wichury

Niż atlantycki wpływa na pogodę w zachodniej części Europy

Niżowy wzór pogody w kolejnych dniach zaznaczać ma się na zachodzie Europy. Groźna pogoda ma występować miejscami na Wyspach Brytyjskich jeszcze jutro. Należy również wspomnieć, że na południu Starego Kontynentu, dojdzie do intensywnej cyklogenezy, która spowodowana będzie spływem chłodniejszej masy polarnej z wysokich szerokości geograficznych. W rejonie Włoch, dojdzie do utworzenia się niżu genueńskiego. Niż ten uformuje się nad Morzem Śródziemnym. Będzie zasobny w wilgoć. Z tym cyklonem związane będą nie tylko silne opady, ale także groźny wiatr, nawet o skali wichury. Wpływ tego niżu barycznego ma być wyraźny na Bałkanach, częściowo w południowej części Niemiec, Austrii, sięgnie on również Szwajcarii. W wyżej położonych obszarach górskich, w Alpach prognozowane są obfite opady o charakterze zimowym, skutkując dużym przyrostem pokrywy śnieżnej.

Prognozowane porywy wiatru na 5 października 2022, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy

silny wiatr na południu Europy i Atlantyku. W Polsce spokojnie
Groźna pogoda, silny wiatr, 5 listopada 2022

Front pofalowany pojawi się w piątek na zachodzie Polski

Z prognoz numerycznych wygląda, że strefa pofalowanego frontu atmosferycznego sięgnie Polski w ostatnich dniach mijającego tygodnia. Jednak jak to często bywa z niżami formującymi się na południu Starego Kontynentu, w rejonie basenu Morza Śródziemnego, ich trajektoria bywa nieprzewidywalna nawet na 1-3 dni przed nadejściem nad dany region.

Zafalowany front rozciągać ma się od rejonu Włoch aż po Morze Norweskie. W naszej części Europy, w okolicach weekendu zaznaczy się na zachodzie wpływ pofalowanego frontu atmosferycznego wzdłuż którego przemieszczać mają się zaburzenia falowe urastające do formy płytkich niżów wędrujących z południa na północ. Co więcej w okolicach weekendu front chłodny przejdzie z zachodu na wschód, a my zaczniemy się w zasięg pola wyżowego związanego z wyżem ulokowanym nad Rosją. W pierwszej dekadzie listopada ilość opadów nie będzie duża. Temperatura ma być powyżej normy wieloletniej, ale coraz bardziej charakterystyczna dla jesieni termicznej. Niewykluczone, że zdarzą się okresy ze zgniłymi wyżami, kiedy to zalegać będą nieprzyjemne chmury warstwowe i mgły. Już jutro podamy więcej informacji o pogodzie w kolejnych dniach i tygodniach.

Sytuacja synoptyczna na 4 listopada 2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według niemieckiego DWD

chłodny front w formie pofalowanego w piątek
Pofalowany front zaznaczy się w piątek na zachodzie

Fanipogody.pl