Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Dramatycznie silny upał. 51 stopni blisko Europy. Do tego niszczące nawałnice, burze i gradobicia

Silny upał. Ponad 50 stopni na południu Europy

Podczas gdy wydawało się, że upał w Europie osiągnął apogeum, na kontynent wkraczają jeszcze wyższe temperatury. Dziś na krańcach południowych prawdopodobnie padnie granica 50 stopni Celsjusza w cieniu. To już jest upał nie do zniesienia, Europejczycy nie przywykli do tak wysokich wartości temperatury.

Spis treści:

Upał rozlał się po całej Europie

Gorące, zwrotnikowe masy powietrza rozlały się po niemal całym kontynencie. Spójrzmy na prognozę temperatury na dzisiejszy dzień.

Silny upał rozlał się po Europie
Upał obecny jest niemal w całej Europie

Gorące, zwrotnikowe masy powietrza obecne są dziś w Hiszpanii, na południu Francji, we Włoszech, Niemczech, w Polsce aż po Bałkany, wschód Europy i Turcję. Do Turcji jeszcze wrócimy, gdyż to tam dziś upał będzie prawdziwie koszmarny. Sprawdźmy gdzie prócz krańców południowych będzie dziś bardzo gorąco. Bardzo wysokie temperatury panowały będą dziś choćby blisko kraju. Przykładowo na Węgrzech słupki rtęci prawdopodobnie przekroczą dziś 40 stopni Celsjusza. Równie silny upał panuje we Włoszech, czy Hiszpanii, co oczywiście nie jest aż tak wielkim zaskoczeniem, jak choćby południe Niemiec, gdzie piątek będzie również bardzo gorący. Zwrotnikowe powietrze odpuści nieco w weekend, gdy z części kontynentu zostanie ono „wypchnięte” przez chłodny front atmosferyczny związany z niżem skandynawskim. Zobacz również: Ograniczenia w dostawie prądu i wody

Najsilniejszy upał na południu Turcji

Potężny upał panuje dziś w wielu miejscach Europy, jednak na czoło wysuwa się południe Turcji. W piątek dojdzie tam do napływu koszmarnie gorących mas powietrza znad Półwyspu Arabskiego. Oznacza to, że słupki rtęci w południowych regionach Turcji wskazywać dziś mogą nawet 45 stopni Celsjusza. Lokalnie temperatura może być jeszcze wyższa. Tuż za południową Turecką granicą słupki rtęci wzrosnąć dziś mogą do nawet 50 stopni Celsjusza.

Silny upał tuż przy Tureckiej granicy
Upał na południu Turcji jest nie do zniesienia

Jak ciekawostkę, zwróćmy uwagę na różnicę temperatury jaka panować może w dniu dzisiejszym na opisywanym obszarze. Podczas gdy na południu kraju słupki rtęci wskazywać mogą nawet 45 stopni, na północy, na wybrzeżu Morza Czarnego termometry wskazywać mogą zaledwie 20 stopni Celsjusza. Ponad 25 stopni różnicy pomiędzy tak niedaleko oddalonymi regionami. To nie jest codzienny widok.

Nawałnice i burze szaleją w Europie

Silny upał i do tego napierający front atmosferyczny. To połączenie najczęściej oznacza silne burze i nawałnice. Tak również będzie i podczas dzisiejszego dnia w Europie. Szerzej o burzach nad Polską pisaliśmy w porannej prognozie konwekcyjnej. W tym wpisie skupię się bardziej na opisie sytuacji jaka panowała będzie dziś nad Europą.

Burze i nawałnice skończą upał w części Europy
Burze i nawałnice zakończą upalny dzień

Na powyższej mapie synoptycznej doskonale widać system frontów, który znajdzie się dziś nad Europą. Front rozciąga się od centrum niżu na północy Skandynawii, przez Europę Centralną po Hiszpanię. Przed frontem z południa napływają gorące, zwrotnikowe masy powietrza przynosząc upał. Za frontem spływa już chłodniejsze powietrze o cechach morskich. Przed frontem, na styku dwóch różnych mas powietrza dochodziło będzie dziś do rozwoju silnych burz i nawałnic. Dodatkowym katalizatorem rozwoju burz będą przedfrontowe zbieżności wiatru. To właśnie w strefach zbieżności dojdzie dziś do rozwoju najgroźniejszych burz.

Ostrzeżenia przed burzami
Dynamiczna i groźna pogoda w części Europy

Powyżej mapa ostrzeżeń przed burzami wydana przez Estofex. Najsilniejszych nawałnic w Europie spodziewamy się dziś w pasie od południa Francji, przez południe Niemiec po zachód Polski. Jednak silne burze wystąpić dziś mogą również w pozostałych regionach Francji, Niemiec oraz na północnym zachodzie naszego kraju. Podczas, gdy zagrzmi również w Skandynawii, czy na wybrzeżu Morza Czarnego, burze nie wystąpią w pasie od Bałkanów, przez Węgry, wschód Polski po zachodnią Ukrainę i Białoruś. Więcej informacji pogodowych na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk