Pogoda na 6 sierpnia 2022. Załamanie pogody sunie przez kraj

Od kilku dni prognozowaliśmy, że w piątek do Polski wkroczy chodny front atmosferyczny. Przyniósł on burze, lokalnie nawałnice wczoraj na wieczór i w nocy na zachodzie kraju. Sprawdźmy zatem co przyniesie nam pogoda na 6 sierpnia 2022. Front sunie przez Polskę obejmując obszarem zachmurzenia i opadów coraz więcej regionów kraju.

Spis treści:

Pogoda na 6 sierpnia 2022. Sytuacja baryczna, opady

Na wstępie sprawdźmy sytuację baryczną jaką dziś zastajemy nad Europą. Poniżej mapa, którą w większej rozdzielczości znaleźć można tutaj.

Mapa baryczna Europy na 6 sierpnia
Pogoda na 6 sierpnia 2022. Mapa baryczna

Pierwszym co rzuca się w oczy na powyższej mapie jest silny antycyklon OSCAR, który rozbudowuje się na zachód od Wysp Brytyjskich. Przyniesie on znaczną poprawę pogody, ale jeszcze nie dziś. Pogoda na 6 sierpnia to dalej zalegający nad krajem front atmosferyczny. W sobotni poranek strefa frontu znajduje się nad centrum kraju. W kolejnych godzinach front dość szybko przesuwał będzie się na wschód, by w godzinach popołudniowych zawędrować już nad Białoruś i Ukrainę. Na froncie przez kraj przemieszcza się rozległa strefa opadów wielkoskalowych. Przed frontem formują się burze. O tym jednak poniżej.

Pogoda na 6 sierpnia 2022. Burze i opady w wielu regionach Polski

Już w momencie, gdy piszę prognozę, na froncie dochodzi do rozwoju pierwszych burz (mamy 7:20 rano). Spójrzmy na radar opadów dostępny na portalu Awiacja IMGW.

Pogoda na 6 sierpnia. Dużo chmur i opadów
Pogoda na 6 sierpnia. Dużo chmur i opadów od rana

Widać, że deszcz pada w całej południowo zachodniej Polski. Intensywnie pada również na wschodzie Wielkopolski, Kujawach, czy Ziemi Łódzkiej. Do tego na granicy łódzkiego i Mazowsza oraz na samym Mazowszu dochodzi już od godzin porannych do rozwoju burz, które lokalnie zaczynają być całkiem intensywne. W kolejnych godzinach front przemieszczał będzie się na wschód. W związku z tym również strefa opadów i burz w kolejnych godzinach wędrować będzie na wschód i północny wschód. Prawdopodobnie burze te wygasną w centrum za kilka godzin. Nie jest to scenariusz pewny, jednak prawdopodobny, że burze rozwijać zaczną się znów wczesnym popołudniem na krańcach wschodnich Polski.

Pogoda na 6 sierpnia. Burze na wschodzie Polski
Pogoda na 6 sierpnia. Burze na wschodzie kraju

Tak też widzą to synoptycy IMGW, którzy wydali ostrzeżenia przed burzami dla całej Polski Wschodniej, południowej i centralnej, jednak najsilniejszych burz spodziewają się na krańcach wschodnich. Pogoda na 6 sierpnia przyniesie lokalnie burze intensywne, jednak dziś nie powinny to być zjawisko bardzo groźne, czy niszczące. W związku z tym, że front po południu opuści wschodnie granice Polski, burze w kraju w godzinach popołudniowych również zanikną.

Prognoza pogody sobota 6 sierpnia 2022. Temperatura niższa o kilkanaście stopni

Przed frontem napływa jeszcze gorące, zwrotnikowe powietrze z południa. Dlatego też jeszcze przed południem mieszkańcy Podkarpacia, czy Lubelszczyzny odczuwali będą upał. Ponieważ front ma charakter chłodny, za nim do kraju spływają chłodniejsze masy powietrza o cechach morskich. W związku z tym pogoda na 6 sierpnia przyniesie duży kontrast temperatury pomiędzy wschodem, a centrum i zachodem kraju.

Pogoda na 6 sierpnia przyniesie duży kontrast termiczny
Pogoda na 6 sierpnia. Temperatury nad Polska

Podczas, gdy wczesnym popołudniem na wschodzie będzie jeszcze ponad 30 stopni Celsjusza, w centrum słupki rtęci wskazywały będą poniżej 20 kresek. To dość spory kontrast termiczny wynoszący kilkanaście stopni na odcinku kilkuset kilometrów. Jednak spływające za frontem masy powietrza nie są bardzo chłodne. Na zachodzie kraju, w skutek nasłonecznienia, słupki rtęci znów pokażą dziś ponad 20 stopni Celsjusza. Dziś obserwujemy znaczny wzrost ciśnienia atmosferycznego. O poranku barometry wskazują około 1015 hPa, by pod wieczór i w nocy z soboty na niedzielę wskazywać już ponad 1025 hPa. Więcej aktualności o pogodzie na stronie głównej portalu.