Mamy to. Nowy rekord temperatury maksymalnej na świecie. Najsilniejszy upał w 2022 roku

Fala upałów szaleje w Europie, czy Azji od wielu tygodni. Temperatury dają się we znaki zarówno mieszkańcom wschodu i południa naszego kontynentu. Bardzo silny upał, jak co roku panuje obecnie na Bliskim Wschodzie. I to właśnie w tym regionie padł nowy rekord temperatury maksymalnej za rok 2022. Tak gorąco nie było jeszcze w tym roku nigdzie na Świecie.

Spis treści:

Padł rekord temperatury maksymalnej w 2022 roku

Nie chcę wprowadzać Was błąd. Rekord temperatury maksymalnej jaką odnotowano wczoraj w Iraku, to rekord za rok 2022. 5 sierpnia 2022 w miejscowości Basra zanotowano 52.6°C. Takie dane podało ostatniej doby wiele źródeł. Dane odnośnie dokładnej wartości temperatury z wczoraj z Iraku nie są ścisłe. Przykładowo portal Ogimet zajmujący się archiwizowaniem danych pogodowych z całego Świata pokazuje takie oto wartości temperatur za ostatnią dobę dla Iraku.

Rekord temperatury maksymalnej padł wczoraj w Iraku
Rekord temperatury za rok 2022

Widać, że aż tak gorąco jak piszą w sieci chyba nie było, jednak 51.8 stopni Celsjusza to i tak rekord temperatury za rok 2022 na naszej planecie. Warto zaznaczyć, że upał powyżej 50 stopni panował ostatniej doby w wielu regionach Iraku. Na 10 stacjach pogodowych odnotowano temperatury właśnie powyżej 50 stopni. Nawet jeśli słupki rtęci nie przekroczyły 52 stopni, to jednak upał, który notujemy obecnie na Bliskim Wschodzie to najsilniejszy upał w tym roku. Więcej informacji pogodowych na stronie głównej portalu.

Upał na Bliskim Wschodzie jest niszczący

Nie tylko w Iraku jest obecnie piekielnie gorąco. Koszmarnie gorąco jest obecnie w pasie od Afryki Zwrotnikowej, przez Bliski Wschód właśnie, aż po Indie i inne regiony Azji Południowej. Jednak szanse na kolejny rekord temperatury maksymalnej w roku 2022 ma praktycznie tylko Irak właśnie. Spójrzmy na prognozy temperatury dla Bliskiego Wschodu.

Na Bliskim Wschodzie mogą paść kolejne rekordy temperatury
Kolejny rekord temperatury na Bliskim Wschodzie

Dawno nie widziałem na mapie z prognozą temperatury tak dużego obszaru zaznaczonego praktycznie na biało. W takim przypadku oznacza to, że prognozowane temperatury sięgały będą 50 stopni. Jednak niewiele mniej jest na całym Półwyspie Arabskim. Upał powyżej 40 stopni jest właściwie normą każdej doby. Temperatura nocami również nie daje wytchnienia. Słupki rtęci nocami nie spadają w regionie poniżej 30 stopni Celsjusza. Potężne upały widzą prognozy również na przyszły tydzień dla regionu.

Szansa na kolejny rekord temperatury już we  wtorek
We wtorek padnie kolejny rekord temperatury?

Widać, że szansa na kolejny rekord temperatury w tym roku już na początku przyszłego tygodnia. Stacje pogodowe we wtorek na granicy Iraku i Iranu wskazywać mogą znów ponad 52 stopnie Celsjusza. To bardzo gorąco, ale do rekordu temperatury maksymalnej wszechczasów dla naszej planety wciąż jeszcze daleko. Co ciekawe, pomimo teorii, że klimat wciąż nam się gwałtownie ociepla, rekord temperatury ustanowiony został w roku 1913. Dokładnie 10 lipca tefo roku w Dolinie Śmierci w Kalifornii zanotowano 56.7°C. Jak widać upał na poziomie 52 stopni, choć dla nas wydaje się niewyobrażalny, wciąż nie jest to nawet blisko rekordu temperatury maksymalnej wszechczasów.

Upał w Polsce od dziś odpuści. Na jak długo?

Jaki jest rekord temperatury dla Polski za miesiąc sierpień? To 39 stopni Celsjusza, które odnotowano w roku 2015 w miejscowości Ceber. Obecnie kończąca się fala upałów nawet nie zbliżyła się wartościami temperatury do 39 stopni Celsjusza.

Upał ostatniej doby był silny
Rekordy temperatury nie padły w sierpniu 2022

Wczoraj w Legnicy, czy Poznaniu, słupki rtęci wskazywały prawie 36 stopni Celsjusza. To oczywiście temperatura bardzo wysoka jak nasz nasz region. Upał w okolicach 35-36 jest niebezpieczny dla zdrowia. Jednak rozmawiając w kontekście rekordów temperatury, a biciu takich rekordów w pierwszych dniach sierpnia w Polsce mowy być nie może. Dziś koniec fal upałów. Przez Polskę sunie chłodny front atmosferyczny, który wypycha gorące, zwrotnikowe masy powietrza na wschód. Więcej o tym, jak i dzisiejszych burzach w porannej prognozie pogody. Przed nami kilka dni odpoczynku od upałów. Czy bardzo wysokie temperatury wrócą jeszcze do Polski? Sprawdzimy to w kolejnych wpisach oraz w jutrzejszej prognozie długoterminowej na 16 dni dla Polski.