Perseidy to najbardziej efektowny „rój” spadających gwiazd jaki obserwować możemy nad niebem w Polsce. Szczyt aktywności przypada na okres letni w naszym regionie. We wpisie przypomnę, czym są Perseidy oraz kiedy i gdzie w wakacje obserwować je najlepiej nad Polską.
Spis treści:
Czym są Perseidy?
Jest to jeden z najbardziej regularnych rojów meteorytów. Perseidy związane są z kometą 109PSwift-Tuttle. Orbita roju regularnie przecina się z orbitą ziemską. Następuje to w okresie 17 lipca – 24 sierpnia. Perseidy są rojem bardzo aktywnym. Jego aktywność szacuje się na około 100 ZHR, co oznacza, że w sprzyjających warunkach w szycie aktywności obserwator na niebie zaobserwować może do 100 spadających meteorytów.
Rój zwany jest często „łzami świętego Wawrzyńca”. Wszystko przez męczeńską śmierć 10 sierpnia. Legendy głoszą, że tej nocy Perseidy były szczególnie aktywne, a niebo usłane było spadającymi meteorytami. Nic dziwnego, co prawda Perseidy obserwowane są na niebie między zarówno w lipcu, jak i sierpniu, jednak szczyt ich aktywności przypada pomiędzy 9, a 14 sierpnia. Najlepiej obserwować je na półkuli północnej. Jak dochodzi do powstania roju Perseidów? Otóż wspomniana powyżej kometa 109PSwift-Tuttle raz na 133 lata zbliża się ku słońcu. Każde zbliżenie się komety ku słońcu powoduje nadtapianie jej jądra. Proces ten wyrzuca w przestrzeń kosmiczną niezliczone ilości drobnych odłamków komety. Raz w roku orbita roju tych odłamków krzyżuje się z orbitą naszej planety. Perseidy to nic innego jak właśnie te odłamki wpadające w atmosferę ziemską. Zobacz również: Najwyższa temperatura w roku 2022. Ponad 52 stopnie Celsjusza.
Kiedy noc Perseidów przypada w roku 2022?
W roku 2022 szczyt aktywności roju Perseidów przypadnie na noc z 12 na 13 sierpnia. Jest to noc z piątku na sobotę, wiec wielu z nas łatwiej będzie zaplanować sobie nocną zasiadkę celem obserwacji spadających gwiazd. O tym, czy warunki pogodowe pozwolą na obserwację podczas tegorocznej nocy z 12 na 13 sierpnia napiszę poniżej. Tutaj jeszcze kilka zdań technicznych. Podczas, gdy noce w lipcu są najczęściej bardzo ciepłe, wręcz tropikalne, tak noce w połowie sierpnia bywają już kapryśne jeśli chodzi o temperatury.
W związku z tym przygotujmy się na niskie temperatury, szczególnie w drugiej części nocy. Perseidy najlepiej widoczne są właśnie w drugiej części nocy, więc zdecydowaną podstawą na wyprawę obserwacyjną jest termos ciepłej herbaty lub kawy. Nie można bagatelizować również ubrania. Zakładam, że w deszczową noc Perseidów obserwował nikt nie będzie, więc na punkt obserwacyjny koniecznie zabierzmy ze sobą ciepłe bluzy i długie spodnie. Celem naszej wyprawy powinny być tereny wiejskie, oddalone od miast o przynajmniej 15-20 kilometrów. Spowoduje to uniknięcie tzw. szumu świetlnego, czyli charakterystycznej łuny oświetlającej niebo w okolicach większych miast. Spadające obiekty największą aktywność otrzymują tuż przed świtem, dlatego warto również już na etapie planowania podjąć decyzję, czy na pewno zamierzamy spędzać całą noc pod gołym niebem (co oczywiście polecam).
Czy pogoda pozwoli na dogodną obserwację nieba?
Oczywiście, przekazanie Wam prognozy na noc z 12 na 13 sierpnia zakrawa trochę o wróżenie z fusów. Oczywiście, sprawdzimy poniżej co mówią modele pogodowe o pogodzie w tym okresie. Jednak dokładne określenie czy i w jakich regionach niebo będzie bezchmurne na okres ponad tydzień w przód, jest praktyczne niemożliwe. Od tego są długoterminowe prognozy pogody, a te jak wiemy nie mają bardzo wysokiej sprawdzalności. Mimo wszystko sprawdzamy.
Jeśli prognozy miałyby się sprawdzić, to czeka nas piękna, bezchmurna noc z 12 na 13 sierpnia. Nad Polską znaleźć miałoby się centrum wyżu, więc brak chmur w godzinach nocnych byłby niemal pewy. Potwierdza to również europejski model ECMWF. Na ten moment warunki pogodowe, by obserwować Perseidy wyglądają dobrze. Pamiętajmy jednak, że do tego okresu pozostało wiele dni. Pogoda może ulec jeszcze korektom.
Również temperatury powietrza miałyby być bardzo sprzyjające spędzeniu nocy pod gołym niebem. W części kraju byłaby to nawet noc tropikalna z temperaturą powyżej 20 stopni Celsjusza. To jednak wciąż odległe prognozy. Nie gwarantuję ich pełnej sprawdzalności. Podczas gdy prognozy pogody na noc Perseidów wyglądają optymistycznie, tak są również złe wiadomości. Otóż w nocy z 12 na 13 sierpnia nad Polską przypadnie pełnia księżyca. Księżyc bardzo mocno rozświetlał będzie niebo, dlatego też obserwacja spadających gwiazd może być w tym roku utrudniona. Może okazać się, że fotografowanie nieba będzie w tym roku w nocy z 12 na 13 sierpnia wręcz niemożliwe ze względu na jasno świecący księżyc właśnie.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Noc Perseidów 2022. Kiedy i gdzie oglądać spadające Perseidy”
Możliwość komentowania została wyłączona.