Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Eksplozja ciepła zmierza do Polski. Pierwsze przekroczenie 20°C w tym roku, możliwe lokalne burze


Eksplozja ciepła dotrze do Polski. Pierwsze przekroczenie 20°C w tym roku może stać się faktem. Niewykluczone są do końca marca następne burze.

Eksplozja ciepła zmierza do kraju. Adwekcja chłodu jest krótkotrwała

Prognozy wskazują, że druga połowa marca zapowiada się z „eksplozją ciepła”. Poczujemy powiew wiosny. Za dnia dominować ma często dwucyfrowa dodatnia temperatura. Jedynie nocami i w godzinach porannych zdarzą się czasem nocne i poranne przymrozki i to nie zawsze.

Od dłuższego czasu uważnie przyglądamy się prognozom numerycznym na drugą połowę marca. Zapowiada się, że będzie ona znacznie cieplejsza od pierwszej i przyniesie często wysokie temperatury w Polsce. Pomału będzie można myśleć o zmianie opon na letnie w regionach, gdzie średnia dobowa temperatura powietrza utrzyma się przez dłuższy czas w okolicach 7°C. Jednak nie wcześniej niż pod koniec marca.

Po krótkotrwałym ochłodzeniu w najbliższy weekend nie będzie już śladu w całym kraju. Szczególnie ciepło zacznie się robić na przełomie 2 i 3 dekady marca. Wówczas to w całym kraju średnia dobowa temperatura będzie wyższa o nawet 3°C/6°C od normy z lat 1991-2020 r.

Prognozowana średnia anomalia temperatury powietrza w okresie od 15.03.2023 do 21.03.2023 według modelu ECMWF, mając na uwadze okres bazowy 1991-2020 r.

eksplozja ciepła w kraju!
Eksplozja ciepła. Często temperatura powyżej normy na przełomie zimy i wiosny

Coraz częściej średnia dobowa będzie typowa dla wczesnej wiosny termicznej. Jednak ze zmianą opon na letnie warto wstrzymać się do końca marca, a nawet do początku kwietnia

Generalnie w ostatnich dniach średnia dobowa temperatura jest na pograniczu przedwiośnia i wiosny termicznej. Zdarzają się pojedyncze dni, kiedy to wartości są charakterystyczne dla wiosny termiczne i przekraczają średnią dobową powyżej 5°C. Nie jest to jednak stały trend i na przełomie pór roku często obserwujemy dynamiczne adwekcje ciepłych mas powietrza w ciepłych sektorach niżów, natomiast po zachodnich stronach cyklonów spływy chłodu o cechach arktycznych, co przynosi wyraźny spadek temperatury i nocne oraz poranne przymrozki, jak i też opady śniegu.

Zobacz też: Wiosna w Polsce coraz bliżej. 17-20 stopni na termometrach. Wiemy kiedy silne ocieplenie

Głównie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Duża zmienność pogody jest typowa, gdy obserwujemy aktywną cyrkulacje strefową i wpływ niżów wędrujących przeważnie na północ od Polski. Ochłodzenie, które doświadczamy jest tylko krótkotrwałe i w kolejnych dniach po przejściu wędrownego wyżu przez nasz kraj na wschód, południowy wschód znów zacznie płynąć dużo cieplejsze z południa. Prognozy wskazują dalszą redukcje ujemnej anomalii temperatury i wzrost wartości do normy oraz lekko powyżej normy wieloletniej na przeważającym obszarze naszego kraju.

Eksplozja ciepła w Polsce

Eksplozja ciepła spowoduje redukcje ujemnej anomalii z części kraju. Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.03.2023 r. do 21.03.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r.

Eksplozja ciepła w Polsce

Wysokie temperatury staną się częstsze

Modele prognozują, że powoli od zachodu zacznie robić się cieplej w piątek. Wtedy to termometry pokażą nawet 10°C – 13°C. Wyższe wartości na termometrach mają być również w pasie południowym. Zanim jednak tak się stanie, to w okresie od 15.03.2023 do 17.03.2023 pojawiać mają częste nocne i poranne przymrozki. Głównie w obszarach rozpogodzeń. Za dnia na nizinach i wyżynach wartości mają być dodatnie. W weekend obszar dwucyfrowych dodatnich wartości na termometrach ma rozszerzać się na wschód. Wiele wskazuje, że w trzeciej dekadzie marca pierwszy raz w tym roku temperatura przekroczy 20°C na profesjonalnych stacjach IMGW-PIB.

Możliwe lokalne burze w ostatnich tygodniach marca okresami

Przeczytaj również: Wichura ponad 130 km/h. Potężny cyklon pędzi do Europy. Kiedy silny wiatr dotrze do Polski?

Eksplozja ciepła w kraju. Dużo cieplejsza druga połowa marca 2023

Trend w kierunku dominacji cieplejszych mas powietrza pod koniec zimy kalendarzowej oraz na początku wiosny astronomicznej jest wyraźny. Nie będzie to okres bez opadów, gdyż po krótkiej dominacji wędrownego wyżu, ponownie znajdziemy się w zasięgu ośrodków niżowych, które wchodzić mają w skład cyrkulacji strefowej. Możliwe są nawet kolejne w tym miesiącu lokalne burze w zasięgu stref frontowych i nieco chłodniejszych mas powietrza. Marzec 2023 r. pomimo przeważnie chłodnej pierwszej połowy miesiąca. Przyniesie do końca miesiąca zaleganie cieplejszych mas powietrza z nielicznymi adwekcjami chłodu. Jednak rzadsze staną się nocne i poranne przymrozki. Jest szansa, że zobaczymy pierwszy raz w tym roku lokalnie ponad 20°C w ostatnich dniach mijającego miesiąca.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl