Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Fala upałów nadciąga do Polski. Możliwe 38°C i gwałtowne burze w Polsce. Wiemy, kiedy nadejdzie skwar

silny upal

Fala upałów nadchodzi do Polski. Prawdopodobne 38°C, gwałtowne burze w naszej części Europy. Wiemy, kiedy możemy spodziewać się zmiany pogody i wysokich temperatur.

Fala upałów nadejdzie na początku sierpnia 2022 do Polski

Koniec lipca przynosi dominacje pogody niżowej. Po przejściu ulew i burz, dostaniemy się na początku sierpnia w obszar podwyższonego ciśnienia. Wygląda na to, że upalne lato da się jeszcze we znaki w pierwszej dekadzie ostatniego miesiąca meteorologicznego lata. Prognozy modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych jasno sugerują, że możemy spodziewać się wysokich temperatur, nawet o skali fali upałów. Przypomnijmy o fali upałów mówimy wtedy, gdy temperatura sięga przez 3 dni aż 30°C i więcej. Oczywiście pod uwagę brane są wtedy tylko pomiary z oficjalnych stacji meteorologicznych należących do państwowej służby meteo. Istnieje ryzyko, że temperatura sięgnie nawet 34°C – 38°C w klatce meteorologicznej lub profesjonalnych osłonach radiacyjnych z czujnikami wzorcowanymi. Już na początku przyszłego miesiąca odczujemy uderzenie gorącej masy pochodzenia zwrotnikowego. Z prognoz modeli wynika jednak, że okresami do końca sierpnia upały będą się zdarzać w naszych szerokościach geograficznych.

Prognozowana średnia dobowa na 10 dni według modelu GFS dla Europy i obszarów przyległych sugeruje kontynuacje termicznego lata. Najcieplej powinno być na zachodzie, południowym-zachodzie, centrum Polski, najchłodniej w obszarach podgórskich i na północnym-wschodzie.

Fala upałów nadciąga do Polski. Możliwe 38°C i gwałtowne burze w Polsce. Wiemy, kiedy nadejdzie skwar
Fala upałów nadchodzi

Najwyższe wartości w czasie nadchodzącej fali upałów możliwe na zachodzie Polski

Upalne masy powietrza zawitają w pierwszych tygodniach sierpnia. Szczególnie wysokie temperatury zapanują na zachodzie, południowym-zachodzie Polski, gdzie termometry mogą pokazać nawet 36°C/38°C. Poniżej progu upału będzie najczęściej na Podlasiu i Suwalszczyźnie.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni na przełom lipca i sierpnia 2022 według modelu GFS

upał w europie i polsce
Silny upał sięgnie Polski, możliwa fala wysokich temperatur

W Europie silne upały w najbliższych tygodniach, następnie upał zacznie nasuwać się do Polski

Dostrzegamy, że upalna aura w ostatnim miesiącu meteorologicznego lata da się we znaki na przeważającym obszarze Starego Kontynentu. Szczególnie na południu i zachodzie wartości na termometrach mogą okazać się o kilka stopni wyższe, przekraczając nawet 40°C. Upał w nadchodzącym tygodniu nie będzie ustępował z rejonu Półwyspu Iberyjskiego, ale także wystąpi we Francji, Niemczech, Włoszech oraz na Bałkanach i zacznie migrować na wschód. Poprawa pogody obejmie cały obszar Polski w przyszłym tygodniu. Zaczniemy obserwować napływ coraz cieplejszego powietrza, znajdziemy się ponadto w obszarze podwyższonego ciśnienia. Upał od zachodu zacznie wkraczać w okolicach 2-3 sierpnia 2022.

Upał w tym okresie widzi nie tylko ECMWF, ale również GFS

Doskonale wkroczenie upału widać w prognozach europejskiego modelu ECMWF. Dostrzegamy, że początkowo upalnie zrobi się na zachodzie kraju, następnie w kolejnych dniach fala ciepłego powietrza zwrotnikowego zacznie przesuwać się na wschód, obejmując następne województwa w Polsce.

Fala upałów w wyliczeniach modeli. Prognozowana temperatura na wysokości 2 metrów n.p.g na 3.08.2022, 15 UTC według modelu ECMWF

wysoka temperatura nadejdzie od zachodu
Najcieplej będzie na zachodzie Polski

Nie tylko wkroczenie upału w okolicach 3 sierpnia 2022 widzi model europejski. Zbliżone, a nawet analogiczne prognozy na ten okres prezentuje amerykański model GFS. Według tego drugiego modelu na zachodzie, południowym-zachodzie kraju temperatura w środę sięgnie 30°C – 33°C. Będzie to początek kilkudniowej fali upałów spowodowanej adwekcją masy pochodzenia zwrotnikowego.

Fala upałów na początku sierpnia. Prognozowana maksymalna temperatura na 3.08.2022, 15 UTC według modelu GFS

upalnie w kraju, 3 sierpnia 2022
Upalna pogoda, 3 sierpnia 2022

Na jeszcze większym obszarze Polski upał zaznaczy się w czwartek, kiedy to powinien objąć nie tylko zachód, ale także północ, centrum i południe, jak i też wschód kraju. Nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu gorąco ma być w rejonach podgórskich oraz na północnym-wschodzie.

Fala upałów w Polsce. Prognozowana maksymalna temperatura na 4.08.2022, 18 UTC według modelu GFS

upał w kraju będzie silny
Fala upałów silna w drugiej połowie przyszłego tygodnia według GFS

Także w czwartek, 4 sierpnia 2022 upał widzi model europejski ECMWF, chociaż jego obszar i wartości maksymalne są niższe względem GFS. Najchłodniej według tej prognozy ma być wzdłuż gmin nadmorskich. Pewną niewiadomą na ten moment pozostaje prędkość nasuwania się strefy chłodnego frontu atmosferycznego, który zacznie psuć pogodę w okolicach weekendu. Na przedfrontowej linii zbieżności wiatru oraz na froncie chłodnym może dojść do rozwoju groźnych burz. Będziemy na bieżąco informować na łamach naszego portalu.

Prognozowana maksymalna temperatura na 4.08.2022, 15 UTC

gorąco i upalnie w Polsce
Gorąco i upalnie również według ECMWF

Proces wypierania gorącego powietrza rozpocznie się w okolicach przyszłego weekendu. Możliwe są gwałtowne burze nad Polską

Jednak prawdopodobnie w okolicach 5 sierpnia 2022 obserwować będziemy wypychanie gorącej masy pochodzenia zwrotnikowego na wschód. Z uwagi na bardzo odległy termin, nie jest znana prędkość wypierania upalnej masy powietrza. Niewykluczone, że front wkroczy nieco szybciej niż to obecnie widzą modele pogodowe, możliwe są gwałtowne opady i burze. Pierwszy weekend sierpnia powinien przynieść ochłodzenie i wyparcie masy zwrotnikowej za naszą wschodnią granicę. Dlatego też fala upałów dobiegnie końca. Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach w prognozach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Prognozowana wstępnie maksymalna temperatura na 5.08.2022 według ECMWF

fala upałów zawita do Polski, nie wiadomo ile potrwa w sierpniu 2022

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna na 5.08.2022, 12 UTC według GFS

Fala upałów nadciąga do Polski. Możliwe 38°C i gwałtowne burze w Polsce. Wiemy, kiedy nadejdzie skwar

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz