Koszmarna powódź. Nie żyje ponad 50 osób. Ulewy w weekend w Polsce

Dramatyczne doniesienia napływają z Teheranu. Silne ulewy w regionie stolicy Iranu przyniosły gigantyczną powódź. W wyniku powodzi oraz osuwisk błotnych śmierć w regionie poniosło już ponad 50 osób. Kilkanaście nadal uznawanych jest za zaginione. We wpisie więcej szczegółów z tragicznych w skutkach ulew w Iranie. Opiszę również powódź w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na koniec sprawdzimy najnowsze wyliczenia modeli odnośnie silnych ulew jakie przed nami w Polsce.

Nawalne opady deszczu przyniosły koszmarną powódź

Przypomnijmy, że trwa sezon monsunowy. Ulewy i powiedzie dotykają południe Azji od Iranu, przez Indie, Bangladesz po południe Chin. Miniony tydzień przyniósł bardzo silne opady deszczu w regionie Teheranu, lecz nie tylko. Szacuje się, że powódź dotknęła połowy prowincji w kraju. Lokalnie spadło ponad 200 mm deszczu w okresie kilkudziesięciu godzin. Takie ilości wody zawsze powodują powódź. Bez względu, czy są to regiony podgórskie, czy centrum dużej metropolii.

https://www.youtube.com/watch?v=Kv6R-wO7Png
Powódź w Iranie

Najgorsza sytuacja panowała w samej stolicy Iranu oraz na północny wschód od Teheranu. W samym Firuzkuh, popularnym miejscem wypoczynku Irańczyków śmierć w skutek powodzi poniosło 10 osób. Firuzkuh to bardzo oblegane miejsce. Przyciąga turystów malowniczym położeniem u stóp gór oraz niskimi jak na region temperaturami powietrza. Niestety, tym razem pobyt turystów w miasteczku zakończył się tragicznie. Ulewy spowodowały potężne osuwiska błotne, które pochłaniały wszystko co stanęło im na drodze. Przeglądaj najnowsze wieści pogodowe od Fanów Pogody.

Powódź również w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Nie tylko Iran odczuł skutki nawalnych ulew z ostatnich dni. Jeszcze bardziej zaskakujące są doniesienia z miasta Fujairach na północnym wschodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Położenie miasta Fujairah dotkniętego przez silną powódź
Powódź dotknęła miasto Fujairah

Intensywne opady deszczu w regionie zdarzają się naprawdę rzadko. Mieszkańcy twierdzą, że takich ulew w regionie nie było od 100 lat. Wynikiem intensywnych opadów była powódź, która podobnie jak w Iranie zabierała wszystko co napotkała na swej drodze. Dramatycznie wyglądają materiały wideo z regionu. To cud, że to tej pory nie ma potwierdzonych ofiar śmiertelnych tego żywiołu.

https://www.youtube.com/watch?v=cKsVuP9oxzc

Niestety, podczas gdy niektóre regiony Świata zmagają się z suszą, w innych pogoda pokazuje niebezpieczne, a nawet zabójcze oblicze. Bardzo zła sytuacja hydrologiczna panuje obecnie w Polsce. Grozi nam susza, jednak pogoda na weekend przyniesie zmiany. Również w naszym kraju spadnie mnóstwo deszczu, choć powódź nam oczywiście nie grozi.

Silne ulewy w weekend nad Polską

Dziś i jutro nad Polską przejdą ulewy i burze. Na południu i wschodzie kraju będą to zjawiska intensywne. Szerzej o burzach pisałem w porannej prognozie konwekcyjnej do której serdecznie zapraszam. W poprzednich wpisach na stronie o ulewach w weekend w Polsce pisaliśmy dość sporo. Dlatego tutaj tylko zajrzyjmy co widzą w tym temacie najnowsze wyliczenia modeli pogodowych. Sprawdzę model ECMWF i dla odmiany będzie to ICON-EU.

Powódź w Polsce nie wystąpi, ale przed nami silne ulewy
Silne ulewy w weekend nad Polską

Po lewej wyliczenia modelu ECMWF, po prawej to co wylicza ICON-EU. To sumy opadowe jakich spodziewamy się po weekendzie. Widać, że ECMWF nieco zmniejszył sumy opadowe za następne 48 godzin, choć nadal lokalnie to ponad 100 mm wody na metr. ICON natomiast wyrzucił największe sumy opadowe nieco na północ. W mojej opinii to prognoza nie do końca dobra. Wydaje mi się, że najbardziej intensywnych opadów deszczu spodziewać należy się na południu, w centrum i wschodzie kraju. Oczywiście wraz z rozwojem wydarzeń zarówno dziś, jak i jutro będziemy relacjonować Wam gdzie pada i grzmi najmocniej.