Niszcząca powódź. Liczba ofiar wzrasta. Sprawdź poziom rzek w Polsce

Ostatnie dni przyniosły w Polsce bardzo dużo opadów. Sumy opadowe w wielu miejscach przekroczyły kilkadziesiąt milimetrów na metr kwadratowy. To jednak nic w porównaniu z innymi regionami Świata. W USA, czy w Iranie szaleją niszczycielskie powodzie. Deszcz i powódź zbierają śmiertelne żniwo. We wpisie sprawdzimy również stan wody w polskich rzekach.

Powódź przynosi coraz więcej ofiar w Iranie

Kilka dni temu pisałem o dramatycznie intensywnych opadach deszczu w Iranie. Powódź związana z długotrwałymi, nawalnymi opadami zbiera coraz bardziej śmiertelne żniwo. Władze Iranu opublikowały najnowsze dane. Okazuje się, że powódź i powstające w jej wyniku lawiny błotne pochłonęły życie już 69 osób. Kolejne czterdzieści nadal uważane jest za zaginione. Nawalne opady deszczu trwale uszkodziły ponad 20 tysięcy domów i budynków gospodarczych.

Koszmarna powódź w Iranie

Powyższy film obrazuje jak potężna jest powódź w Iranie. W stolicy kraju, Teheranie wciąż trwa usuwanie skutków nawalnych opadów deszczu jakie nawiedzają region. Na ulicach miasta wciąż zalegają tony błota, a większość z nich na obecną chwilę kompletnie nie nadaje się do użytku. Walka ze skutkami powodzi trwała będzie jeszcze wiele dni. Co gorsza, synoptycy prognozują dalsze, intensywne opady deszczu w wielu regionach kraju. Powódź wcale nie została jeszcze opanowana. Ze względu na intensywne opady, bardzo prawdopodobna jest kolejna fala w najbliższych dniach. Jednak trzymamy kciuki, by żywioł nie okazał się tak niszczący jak woda i błoto, z którym obecnie walczą mieszkańcy Iranu.

Groźna pogoda również w USA

Kilka dni temu pisałem również o złej pogodzie jaka panowała choćby w St. Louis. Obecnie intensywne opady deszczu przeniosły się ze stanu Missouri do Kentucky, gdzie obserwujemy silną, również niszczącą powódź. Gubernator stanu Kentucky stwierdza, że tak niszczycielskiego zjawiska nie obserwowano w regionie od dziesiątek lat.

Niszczycielska powódź w Kentucky
Powódź w Kentucky. Źródło grafiki – kanał YT ABC News

Gubernator obiecuje, że władze robią wszystko by dostarczać żywność, wodę i koce do tysięcy mieszkańców stanu Kentucky uwięzionych przez powódź we własnych domach. Akcję ewakuacyjną utrudniają wciąż intensywne opady deszczu i burze. Niestety z USA również docierają tragiczne wieści. W skutek szalejącego obecnie żywiołu śmierć poniosło już co najmniej 28 osób. Kolejne kilkadziesiąt uznawanych jest za zaginione.

Czy grozi nam powódź? Sprawdzamy poziom rzek w Polsce

Jeszcze kilkanaście dni temu pisaliśmy o suszy jaka trawi nie tylko nasz kraj, ale i wiele regionów Europy. Weekend przyniósł w Polsce bardzo aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. W związku z tym przez sobotę i niedzielę przez kraj przechodziły ulewy i burze przynosząc sumy opadowe dochodzące lokalnie do nawet 80 mm deszczu na metr kwadratowy. W mediach pojawiły się doniesienia między innymi o zalanych ulicach Wrocławia, czy występujących z koryt mniejszych rzekach oraz potokach górskich. Czy w związku z tym grozi nam powódź? Sprawdźmy aktualny stan rzek w Polsce.

Stan rzek w Polsce. Czy grozi nam powódź?
Czy grozi nam powódź? Stan rzek w Polsce

Okazuje się, że pomimo krótkotrwałych, lokalnych problemów z nadmiarem wody, powódź z pewnością nie grozi Polsce. Na większości stacji pomiarowych stan rzek jest niski lub co najwyżej średni. Stany wysokie (jednak nie alarmowe) notujemy w niektórych rzekach na południu oraz północnym wschodzie kraju. Jedynym miejscem gdzie rzeka osiągnęła stan ostrzegawczy 1 sierpnia jest rzeka Utrata na stacji Krubice w centralnej Polsce. Jak widać, ostatnie, intensywne opady deszczu, znacząco poprawiły stan hydrologiczny w kraju. Jednak powódź w żaden sposób na obecną chwilę nam nie grozi. Po więcej aktualności pogodowych zapraszamy na stronę główną portalu.