Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na niedzielę 31.07. Kiedy przestanie padać?

Pogoda na niedzielę 31 lipca. Opady deszczu i burze

Sobota i noc z soboty na niedzielę przyniosła nam dynamiczną pogodę i mnóstwo opadów w kraju. To dobrze, gdyż wczoraj, przy okazji burzowych łowów miałem okazję obserwować koryto Wisły z drona w okolicach Annopola. Widok ten jest dramatyczny. Polsce potrzeba jest deszczu i to w dużych ilościach. Pogoda w ten weekend niejako pomaga. Po deszczowej sobocie zobaczmy co przyniesie nam pogoda na niedzielę.

Sytuacja synoptyczna w ostatni dzień lipca

Centrum aktywnego niżu, który przyniósł załamanie pogody w dniu wczorajszym przesunęło się z południa kraju tuż za naszego wschodnie granice. Niż ten wciąż wpływał będzie na pogodę we wschodniej połowie kraju. Na zachodzie Europy rozbudowuje się silny antycyklon. Przyniesie to upał w Polsce w połowie przyszłego tygodnia. Pogoda na niedzielę upału z pewnością nie przyniesie. Choć na zachodzie Polski pojawi się nawet słońce.

Sytuacja synoptyczna. Ostatni dzień lipca
Pogoda na niedzielę. Sytuacja synoptyczna

Większość kontynentu znajduje się pod wpływem wyżów co przyniesie całkiem dobrą pogodę w niedzielę. Niże obecne są na północy Europy oraz wpływają na pogodę w pasie od wschodniej Polski, przez Ukrainę, Węgry po Bałkany. Tutaj pogoda na niedzielę przyniesie intensywne opady deszczu, a także burze.

Pogoda na niedzielę. Opady i burze w Polsce, ale nie tak intensywne

Wczorajsza doba przyniosła nam mnóstwo opadów w kraju. Z wielu miejsc napływają doniesienia o powodziach błyskawicznych i zalaniach. Bardzo zła sytuacja panowała wczoraj choćby na Dolnym Śląsku, gdzie zalanych zostało wiele miejscowości. O tym będzie jeszcze dziś czas napisać. Wróćmy do dzisiejszego dnia.

Pogoda na niedzielę. Gęsta strefa zachmurzenia centrum i wschód
Pogoda na niedzielę. Gęste zachmurzenie nad Polską

Powyżej skan z obrazu satelitarnego sat24.com. Widać, że zachód Polski dostaje się już pod wpływ wyżu. Centralna i wschodnia Polski wciąż ukryta jest pod gęstymi chmurami związanymi z aktywnym niżem. Bardzo intensywne opady notujemy i wciąż notowali będziemy w pasie Polski Centralnej. Pogoda na niedzielę przyniesie intensywne opady deszczu w pasie od Warmii i Mazur przez Kujawy, Mazowsze, Ziemię Łódzką, aż po Śląsk. Opady pojawiają się już w charakterze przelotnym na południu kraju. Po południu na wschodzie Polski pogoda na niedziele przyniesie burze, które lokalnie znów mogą być groźne. Największym zagrożeniem ze strony burz na wschodzie ponownie będą nawalne opady deszczu. Zapraszamy do odwiedzania Fanów Pogody. W kolejnych godzinach doniesienia o skutkach ulew w Polsce.

Pogoda na niedzielę. Cieplej w Polsce

Dziś nad Polską wystąpi duża różnica temperatury. Podczas gdy na wschodzie i w centrum słońca nie uświadczymy praktycznie wcale, tak na zachodzie czeka nas piękny, słoneczny dzień. Słońce bez przeszkód będzie nagrzewało na zachodzie dolne partie troposfery. Do tego do kraju znów z zachodu zbliży się sektor ciepłego powietrza. Skutkowało będzie to dużymi wzrostami temperatur.

Wysokie temperatury na zachodzie kraju
Pogoda na niedzielę. Wysokie temperatury na zachodzie Polski

Pogoda na niedzielę przyniesie na zachodzie kraju temperatury nawet do 28 stopni Celsjusza. Podczas gdy na zachodzie znów zrobi się gorąco, na wschodzie i w centrum temperatury raczej jesienne. Zwłaszcza w centrum, przykrytym gęstym zachmurzeniem słupki rtęci wskazywały będą poniżej 20 stopni Celsjusza. Na wschodzie możliwe są krótkotrwałe rozpogodzenia. Jednak nie przyniesie to silnego wzrostu temperatury. Słupki rtęci na wchodzie pokażą dziś do 22 stopni. Niż ze wschodu nadal jest dość aktywny. Dlatego też we wschodniej i północnej części kraju pogoda na niedzielę przyniesie dziś wiatr do 60 km/h. Na wschodzie Polski podczas przechodzenia burz, siła wiatru sięgać może 80 km/h. Ciśnienie atmosferyczne swój dołek osiągnie w niedzielę przed południem. Wtedy to barometry wskażą w okolicach 1005 hPa. Po południu ciśnienie atmosferyczne zacznie rosnąć. Śledź gdzie obecnie pada najmocniej na naszym radarze opadów.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk