W dniu dzisiejszym większa część Polski pozostaje w strefie frontu atmosferycznego i strefy opadów atmosferycznych. W Polsce temperatury nie rozpieszczają, a upałów jako takich nie widać nawet w prognozach kilkunastodniowych.

Inaczej sprawy mają się na zachodzie kontynentu. Tutaj już od najbliższego weekendu napływać zacznie bardzo rozgrzane, chwiejne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Napływ takiej masy powietrza nad Półwysep Iberyjski doskonale widać na mapach temperatury powietrza na wysokości barycznej 850hPa. Poniższe ryciny pokazują, że temperatury na tej wysokości będą przekraczały 20 stopni Celsjusza.

Napływ zwrotnikowych mas powietrza już w weekend przełoży się na znaczny wzrost temperatur na południu Hiszpanii oraz w Portugalii. W wielu miejscach temperatury, pierwszy raz w tym roku przekroczą 30 stopni Celsjusza. Sytuacja tak utrzyma się w tym regionie przez kilka dni.

źródło rycin: wxcharts.com

Mike

3 Comments

  • Regen
    Posted 9 maja 2019 12:34 0Likes

    Trochę inny layout strony, ale to jeszcze nie to. Marzyło by mi się, żeby wiadomości były wyświetlane chronologicznie od najnowszej u góry do najstarszej na dole. Po (powiedzmy) 20 na stronę Poziome belki ze zdjęciem i tekstem na nich czy pod nimi, jedna pod drugą. Później przycisk POPRZEDNIE WPISY i poprzednie 20 stron. Tak, że w każdej chwili można odnaleźć dany wpis sprzed powiedzmy 3 miesięcy. Jesienią czy zimą wspominać wpisy z lata itd.

    Ale wracając do tematu wpisu…

    Jak do Polski (na razie jedynie zachodnia Europa) wejdą upały z południa, to będzie trzeba czekać na jakiś froncik z północy, żeby wywindował rozgrzane powietrze do góry i jakiś konkretniejszy MCSik się zrobił. Na razie nuda w pogodzie. Idę czytać fusy na czerwiec.

Skomentuj

Kochamy pogodę i wszystko co z pogodą jest związane. Burze, upały, czy prognozy pogody.