Uwaga! Piątek przyniesie masowy rozwój burz. Możliwy grad a nawet trąba lądowa w Polsce

Dziś Polska nadal będzie w zasięgu zatoki niżu „YUKON” z głównym ośrodkiem nad Zatoką Skattegat i wtórnym układem niskiego ciśnienia znad Pojezierza Pomorskiego. Z zachodu na wschód kraju przemieszczać będzie się z niewielką prędkością strefa frontu okluzji.

Sytuacja synoptyczna na dzień 10.05.2019 r. godzina 12 UTC

Pierwsze chmury burzowe rozwinąć mogą się już w pierwszej części dnia, ale szczytowa aktywność burzowa przypadnie na godziny popołudniowe. Pomiędzy poziomem 850 hPa (około 1500 m.n.p.g) a 500 hPa, czyli (5500 m.n.p.g) występować ma stromy gradient temperatury sięgający nawet 7°C/km, co powodować ma występowanie niestabilności powietrza w masie polarno-morskiej.

W środkowych warstwach troposfery temperatura powietrza wyniesie od -22°C do -24°C. Co odegra kluczową rolę pod kątem inicjacji rozproszonych burz w piątek, mając na uwadze także wspomaganie zatoki.

Rozwojowi konwekcji i związanej z nimi burz sprzyjać obecność silnych stref zbieżności wiatru w dolnej troposferze. W przedniej części zatoki wystąpić może dodatnie pole wirowości, co jeszcze bardziej wzmocnić może potencjał konwekcyjny.

Wymuszanie do inicjacji konwekcji występować będzie także w obrębie frontu okluzji, gdzie mogą się silniejsze procesy wspomagające rozwój chmur Cumulonimbus.

Warunki kinematyczne będą słabe. Przepływ mas powietrza ma być niewielki, zatem pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km wyniesie około 5 m/s, na krańcach północnych do 11 m/s. W taki warunkach tworzyć będą się na ogół pojedyncze komórki opadowe i burze, punktowo łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe. Najwięcej burz wystąpi w pasie od woj. zachodniopomorskiego aż po Ziemię Świętokrzyską w drugiej części dnia. Przemieszczać będą się z zachodu na wschód, miejscami na północ.

Na trasie piątkowych burz prawdopodobna jest akumulacja opadów deszczu od 5 mm do 15 mm przy czym warto podkreślić, że będzie ona mocno punktowa. Dodatkowo prawdopodobny jest grad o średnicy od 0,5 cm do 2 cm z najsilniejszych burz. Prędkość wiatru nie powinna przekroczyć 65 km/h. Konwekcja z burzami zacznie zanikać wieczorem a ustanie całkowicie w pierwszej części nocy.

Mając na uwadze większe przyspieszanie prądów wstępujących w korelacji z dolno-troposferycznymi zbieżnościami wiatru, istnieją pewne szanse na rozwój zalążków trąb lądowych, a być może nawet pojedynczego przypadku w pełni wykształconej, choć słabej i krótkotrwałej trąby lądowej na obszarze Polski w piątek.

Prognoza pogody na piątek (IMGW-PIB)

Obszar lokalnych burz w piątek (na niebiesko zaznaczony możliwy obszar możliwego wystąpienia najgroźniejszych burz i zalążków trąb lądowych, jak i też prawdopodobnego przypadku trąby niezwiązanej z mezocyklonem, czyli rotującym prądem wstępującym), opracowanie grafiki https://meteoreporter.pl/

Dla porównania obszar możliwych burz według IMGW-PIB na piątek

BIEŻĄCE POŁOŻENIE BURZ I OPADÓW PONIŻEJ