Głęboki niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody

Głęboki niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody wiatrowe. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze prognozy numeryczne na ostatnie dni marca.

Głęboki niż baryczny przynieść może wichurę w dzielnicach północnych. Silniej powieje już w sobotę na obszarze Polski

Od kilku dni z dużą uwagą przyglądamy się prognozom numerycznym na koniec miesiąca. Wygląda na to, że wzrośnie dynamika w pogodzie, pojawią się częstsze opady i silniejszy wiatr. Porywy wiatru mogą sięgnąć 70-100 km/h. Antycyklonalna blokada osłabnie i pozwoli dotrzeć zatokom i frontom ośrodków niżowych do Polski. Zwłaszcza w dzielnicach północnych niewykluczone są lokalne szkody wiatrowe. Dużo jednak zależeć będzie od trajektorii i głębokości cyklonu. Największe zagrożenie stanowić ma wiatr na początku przyszłego tygodnia, gdyż głęboki niż znajdzie się w pobliżu Polski.

Rozległa blokada wyżowa ulega stopniowemu osłabieniu. Pozwoli to na wpuszczenie zatok i frontów atmosferycznych z opadami do Polski. Prognozy numeryczne sugerują, że już w sobotę czeka nas istotna zmiana warunków pogodowych, gdyż przez nasz kraj przechodzić ma front chłodny, za który odpowiedzialny będzie niż przemieszczający się znad Skandynawii nad Rosję. Ze strefą frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym związany ma być wzrost zachmurzenia, opady deszczu i silniejszy wiatr w czasie przechodzenia strefy frontowej. Najsilniejsze porywy wiatru już w weekend wystąpią we wschodniej połowie kraju. Nastąpi również spływ chłodniejszego powietrza z północy.

Sytuacja synoptyczna na 26.03.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Głęboki niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody

Głęboki niż przemieszczający się znad Skandynawii nad Rosję przyniesie wichurę w Polsce

Osłabienie blokady wyżowej pozwoli na schodzenie niżów znad Skandynawii nad Rosję. Po południowej i południowo-zachodniej stronie cyklonów narastać ma poziomy gradient ciśnienia, powodując wzrost prędkości wiatru m.in w Polsce. Nasilenie się prądu strumieniowego nad Europą spowoduje korzystne warunki do silnej cyklogenezy. W pobliżu niego tworzyć mają się wiry niżowe, powodując zwiększoną dynamikę w pogodzie.

Sytuacja synoptyczna na 28.03.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Głęboki niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody

Modele numeryczne jasno sugerują pogorszenie warunków pogodowych pod koniec marca. Ośrodki niżowe wędrować mają się okresami znad Atlantyku, następnie przez Skandynawię i Morze Bałtyckie oraz nad Rosję. Dominować ma pod koniec miesiąca przeważnie wiatr z kierunku zachodniego i północno-zachodniego oraz okresami południowo-zachodniego.

Wstępna prognoza porywów wiatru na 28.03.2022, 12 UTC według modelu ECMWF

niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody

Głęboki niż przyniesie przejściowo adwekcje chłodu z północy

W tylnej części niżu szerokim strumienie spłynie chłodniejsze powietrze z wysokich szerokości geograficznych. Pojawić mogą się gdzieniegdzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem oraz krupy śnieżnej. Przełom miesięcy minie pod znakiem niżowej pogody. Często przechodzić mają strefy frontowe z opadami atmosferycznymi. Głębokie niże będą kształtować warunki pogodowe.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego na 28.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Głęboki niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody

Zmienne warunki pogodowe na przełomie miesięcy są już przesądzone. Korekcie ulegają jeszcze prognozy opadów, prędkości wiatru oraz zachmurzenia. Nocami i w godzinach porannych pod koniec marca i na początku kwietnia zdarzać mogą się jeszcze przymrozki. Szczególnie w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień. Powinno być ich mniej niż w ubiegłych tygodniach.

Prognoza ciśnienia atmosferycznego 31.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

niżowa pogoda na przełomie miesięcy

Wygląda jednak na to, że najgroźniejsze porywy wiatru wystąpią w północnych dzielnicach naszego kraju. Mocniej powieje także na północnym-wschodzie. Do około 50-70 km/h porywy na pozostałym obszarze naszego kraju. Mogą jednak wystąpić korekty w zasięgu najsilniejszego wiatru na nizinach z uwagi na niepewną trajektorie i głębokość niżu nurkującego. Pogorszenie warunków pogodowych na przełomie miesięcy jest jednak przesądzone i musimy przygotować się na częstsze opady, większą prędkość wiatru i przewagę zachmurzenia dużego i całkowitego oraz wahania ciśnienia za sprawą głębokich niżów barycznych.

Orientacyjna prognoza maksymalnych porywów wiatru na okres od 24.03.2022 do 29.03.2022, 00 UTC według modelu ICON

Głęboki niż baryczny przyniesie wichurę w Polsce. Wiatr przekroczy 90 km/h, lokalnie możliwe szkody

Wstępna prognoza porywów wiatru za okres od 24.03.2022 do 31.03.2022 według modelu GFS

gfs i prognoza wiatru

Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznej pogodzie na przełomie miesięcy w Polsce, gdyż głębokie niże mają wpływać na warunki pogodowe w kraju również na początku kwietnia.