Gwałtowne pogorszenie pogody pojawi się w Polsce. Wichury, częste opady, przymrozki i duże wahania ciśnienia przed nami

Gwałtowne pogorszenie pogody pojawi się w Polsce. Będą wichury, częste opady, przymrozki i duże wahania ciśnienia w naszej Europy. Dokonamy przeglądu prognoz numerycznych na przełom marca i kwietnia.

Gwałtowne pogorszenie pogody wystąpi w Polsce na przełomie miesięcy. Rozbuduje się rozległy obszar niżowy

Mijający miesiąc charakteryzował się przeważnie stabilnymi warunkami pogodowymi. Opadów było niewiele, a w wielu miejscach nie padało już kilka tygodni. Dlatego też marzec jest miesiącem skrajnie suchym. Sytuacja zmieni się pod koniec miesiąca, kiedy do głosu dojdą niże z systemami frontów atmosferycznych.

Sytuacja synoptyczna na 26.03.2022, 12 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych

Gwałtowne pogorszenie pogody pojawi się w Polsce. Wichury, częste opady, przymrozki i duże wahania ciśnienia przed nami

Pole niżowe będzie ogromne, a w jego obrębie tworzyć mają się liczne niże z frontami

Pod koniec trzeciego miesiąca roku czeka nas koniec dominacji silnej blokady antycyklonalnej. Utworzy się w jego miejsce rozległy obszar obniżonego ciśnienia, w którym utworzą się liczne cyklony z systemami frontów atmosferycznych. Nie zabraknie w tym okresie częstych opadów atmosferycznych, mogą się zdarzyć gdzieniegdzie opady śniegu. Spodziewane są również silne porywy wiatru, które mogą spełnić kryteria dla wichury. Temperatura okresami może obniżyć się na przełomie miesięcy poniżej normy wieloletniej.

Prognoza ciśnienia na 31.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według ECMWF

pole niżowe

Gwałtowne pogorszenie pogody. Duża dynamika wystąpi na przełomie marca i kwietnia

Nieunikniony jest pod koniec miesiąca wzrost dynamiki w pogodzie. Z zachodu, południowego-zachodu przemieszczać mają się liczne ośrodki niżowe z frontami atmosferycznymi. Na przełomie miesięcy może dotrzeć do nas nawet niż z południa Starego Kontynentu. Już w sobotę odczujemy większą dynamikę w pogodzie, kiedy to z północy na południe schodzić ma front atmosferyczny. Przyniesie wzrost zachmurzenia, opady atmosferyczne i silny wiatr. Szczególnie intensywnie powieje we wschodniej połowie kraju podczas przechodzenia zatoki niżowej oraz frontu o charakterze chłodnym. Pogorszenie pogody przyniesie niż przemieszczający się znad Skandynawii nad Rosję.

Gwałtowne pogorszenie pogody przyniosą cyklony z systemami frontów atmosferycznych

Ostatnie dni marca będą charakteryzować się dynamicznymi warunkami pogodowymi. Już na początku przyszłego tygodnia, a dokładniej w poniedziałek nasza część Europy znajdzie się pod wpływem kolejnego niżu barycznego, który znad Skandynawii przesunie się nad zachodnią Rosję. W tylnej części niżu nastąpi adwekcja chłodniejszej masy. Pojawić mogą się kolejne opady atmosferyczne. Ponadto z uwagi na duży poziomy gradient ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie niżu wzrośnie gradient baryczny. Pewną nie wiadomą pozostaje jeszcze głębokość i jego dokładne ulokowanie, co finalnie wpłynie na porywy wiatru w Polsce.

Sytuacja synoptyczna na 28.03.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

zmienne warunki pogodowe

Pole niżowe rozgości się nad przeważającą częścią Europy na przełomie marca i kwietnia

Wiodące modele pogodowe od kilku dni sugerują zmienne warunki atmosferyczne na przełomie miesięcy. Padać ma najczęściej deszcz, czasem i miejscami śnieg i deszcz ze śniegiem. Krajobrazy na nizinach, jeśli nawet się zabielą to na krótko. Nie ma szans na powrót trwałej zimy, gdyż w ciągu dnia panować ma dodatnia temperatura. Możemy spodziewać się sporych wahań temperatury. Okresami w obszarach rozpogodzeń możliwe są przymrozki. Jednak głównie nocami i w godzinach porannych.

Wstępna prognoza ciśnienia na 1.04.2022, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

Wichury, częste opady, przymrozki i duże wahania ciśnienia przed nami

Gwałtowne pogorszenie pogody przyniosą wiry niżowe. Może pojawić się wydajny opadowo niż znad Morza Śródziemnego w najbliższych tygodniach

Wygląda więc na to, że po wielotygodniowym okresie suszy atmosferycznej, pojawią się pożądane przez wiele osób opady atmosferyczne. Ograniczy to zagrożenie pożarowe, wpłynie pozytywnie na wegetacje. Najcieplej w tym okresie może być w dzielnicach południowych, natomiast najchłodniej w północnych, gdzie często wartości mogą być poniżej średniej wieloletniej. Zasięg największych opadów ulec może jeszcze korekcie. Bardziej w tym wpisie chodzi o ukazanie możliwego trendu w pogodzie, niż o wskazanie najbardziej zagrożonych obszarów oraz sum opadowych.

Orientacyjna prognoza akumulacji opadu za okres od 24.03.2022, 12Z do 2.04.2022, 18 UTC

gwałtowne pogorszenie pogody. Wichury, częste opady, przymrozki i duże wahania ciśnienia przed nami

Wstępna prognoza wysokości opadów na okres od 24.03.2022, 00Z do 3.04.2022, 00 UTC według ECMWF

Gwałtowne pogorszenie pogody pojawi się w Polsce. Wichury, częste opady, przymrozki i duże wahania ciśnienia przed nami

Wkrótce podamy więcej informacji o dynamicznej sytuacji pogodowej na przełomie miesięcy. Koniec wyżowej pogody jest już przesądzony