Przymrozek pojawi się znów w wielu regionach. Lokalnie możliwa krótkotrwała mgła. Będzie jednak cieplej niż na początku tygodnia.
W czwartek obserwowaliśmy dalszy rozpad układu Omega, który kształtował pogodę przez wiele tygodni w Polsce. Wyż powoli słabnie z rejonu Jutlandii, co objawia się spadkiem ciśnienia atmosferycznego. Przynosił on często wiele pogodnych dni, brak chmur i opadów. Środa była najcieplejszym dniem w tym roku, chociaż na północy zaznaczyła się już adwekcja chłodniejszego powietrza znad Morza Bałtyckiego. Zauważalne ochłodzenie nastąpiło w całym kraju w czwartek. Odczucie chłodu potęgował nasilający się w ciągu dnia wiatr z kierunków północnych. Jednak operacja słoneczna pod koniec marca jest już tak silna, że przymrozek nie ma szans utrzymać się w ciągu dnia i szybko ustępuje po wschodzie.
Noc z czwartku na piątek z przymrozkami i to w wielu regionach naszego kraju. Nieco więcej chmur może pojawić się miejscami w dzielnicach wschodnich. Jednak opady atmosferyczne nie wystąpią. Lokalnie przymrozek będzie wyraźny i temperatura obniży się kilka stopni poniżej zera.
Jutro w ciągu dnia obserwować będziemy zbliżone warunki pogodowe do czwartku. Radykalna zmiana pogody nastąpi w sobotę. Nasza część Europy zasadniczo znajdzie się pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem przesuwającym się znad Skandynawii nad Rosję. Utrwali się dlatego adwekcja z północnych kierunków. Stabilne warunki pogodowe ustąpią, wzrośnie różnica ciśnienia pomiędzy wyżem znad Wysp Brytyjskich a niżem nurkującym przemieszczającym się na wschód, co w konsekwencji spowoduje wystąpienie silnego wiatru. Początkowo wkroczy znad Bałtyku do Polski zatoka niżowa z frontem chłodnym, przynosząca słabe opady deszczu, natomiast w tylnej części cyklonu umiarkowanych szerokości geograficznych spływać będzie zimne powietrze o dużym potencjale chwiejności, ściągane do nas z wysokich szerokości geograficznych, kiedy niż przesuwać się będzie nad Rosję. Przymrozek na przełomie miesięcy nocami i w godzinach porannych ma występować.
Stabilne warunki pogodowe w czwartek
W czwartek dominować ma bezchmurnie, lokalnie na wschodzie pojawiły się podinwersyjne chmury Cumulus. W najcieplejszym momencie dnia było od 9°C lokalnie nad morzem, około 14°C w centrum, do 17°C na południowym zachodzie kraju. Wiatr słaby, umiarkowany, przeważnie północno-zachodni i północny. Przymrozek w ciągu dnia nie występował. Szybko ustępowały po wschodzie słońca w wielu regionach.
Prognoza ciśnienia na 25.03.2022, 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Przymrozek pojawi się w Polsce. Zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem
Noc z czwartku na piątek bezchmurna, jedynie na wschodzie zachmurzenie małe lub umiarkowane, natomiast w Bieszczadach duże. Miejscami we wschodniej połowie kraju gdzieniegdzie nad ranem mgła ograniczająca widzialność do 300 metrów. W najchłodniejszej części przymrozek. Termometry pokażą od -3°C do 2°C; cieplej miejscami na wybrzeżu około 3°C oraz chłodniej w rejonach podgórskich około -5°C. Wiatr słaby, na wybrzeżu umiarkowany, z kierunków zachodnich.
Prognozowana temperatura na 25.03.2022, 03 UTC według modelu GEM i obszar przymrozków
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC