Przymrozki znów w Polsce, miejscami mgła marznąca w nocy. Duża amplituda temperatury ponownie

Przymrozki znów pojawią się w nocy ze środy na czwartek. Gdzieniegdzie mgła marznąca w nocy. Spodziewana duża amplituda temperatury.

Stopniowo ulega końca okres stabilnej, wyżowej pogody. Silny wyż podzielił się na kilka mniejszych centrów, ciśnienie atmosferyczne obniżyło się. Zmianę w pogodzie zapoczątkuje niewielki górny niż. Wypełnionego zimnym powietrzem, które osiadając wygenerowało ośrodek wyżowy nad południową Norwegią, który już niebawem przemieszczać się będzie nad Wyspy Brytyjskie. Co więcej niż ten przemieszcza się po północnej stronie układu omega, który ulega już rozpadowi. Pod koniec tygodnia odczujemy więc zmianę warunków pogodowych. Zmniejszy się dobowa amplituda temperatury, wzrośnie zachmurzenie, pojawią się opady atmosferyczne i silny wiatr.

Przymrozki po wschodzie słońca szybko ustąpiły. Środa była najcieplejszym dniem w tym roku. Noc znów z przymrozkami

Środa była najcieplejszym dniem w tym roku. W wielu regionach na zachodzie i południowym-zachodzie temperatura przekroczyła 18-20 stopni. Aczkolwiek już dziś południem, znad Morza Bałtyckiego zaczęła nasuwać się zatoka niżowa z mało aktywnym, bez opadowym frontem chłodnym prowadzącym głównie chmury piętra niskiego Stratocumulus, a także niskie chmury Stratus. Związane we wcześniejszym akapicie z niżem górnym opuszczającym Bałtyk i wchodzącym nad Zatokę Fińską. Najniższe wartości były dziś na wybrzeżu, gdzie przy bryzie morskiej, było w okolicach 5-10 stopni, a miejscami nawet mniej. Tam już zaznaczała się znacznie chłodniejsza masa z północy. Noce w ostatnich tygodniach są często przymrozkowe, dlatego że zalega sucha masa powietrza w zasięgu wyżów i szybko się wychładza po zachodzie słońca.

Temperatura maksymalna zanotowana o godzinie 15:00 w środę na stacjach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, opracowanie J. Lewandowski, meteoprognoza.pl

Przymrozki znów w Polsce, miejscami mgła marznąca w nocy. Duża amplituda temperatury ponownie

Przymrozki znów w wielu regionach, miejscami mgła marznąca w nocy. Za nami najcieplejszy dzień marca

Dostawać będziemy się w zasięgu wyżu migrującego nad południową Norwegię i zmierzającego w stronę Wysp Brytyjskich, zatoka niżowego do czwartkowego rana opuści naszą południową granicę, a tuż za nią rozbudować ma się klin wyżowy i rozpocznie się adwekcja chłodnego, wilgotnego powietrza od północnego zachodu, w którym już najbliższej nocy temperatura spadnie poniżej zera w pasie północnej, zachodniej i centralnej Polski. Przymrozki zdarzyć mogą się jednak w wielu regionach naszego kraju. Zwłaszcza w drugiej części nocy i nad ranem. Ponadto nad Pomorzem i przyległościami prognozowane są mgły adwekcyjne i niskie chmury Stratus, ustępujące dopiero kilka godzin po wschodzie słońca.

W środę na przeważającym obszarze Polski było bezchmurnie, jedynie na północy kraju panowało zachmurzenie małe. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały 15°C do 22°C, chłodniej nad morzem, gdzie zaznaczyła się bryza. Niższa wartości obserwowano również w rejonach podgórskich Karpat od 9°C do 14°C. Wiatr był na ogół słaby, nad morzem okresami umiarkowany, na południu zmienny, na pozostałym obszarze zachodni skręcający na północny.

Noc ze środy na czwartek bezchmurna. Jedynie na północnym wschodzie zachmurzenie małe lub umiarkowane. Ponadto na północy i północnym-wschodzie mgły ograniczające widzialność do 200 m, również marznące. Gdzieniegdzie na pozostałym obszarze lokalnie mgły ograniczające widzialność do 500 m. Przymrozki od -3°C do 0°C, nad morzem lokalnie 2°C, na obszarach podgórskich spadki do -5°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych, na północnym zachodzie zmienny.

Prognozowana minimalna temperatura na 24.03.2022, 03 UTC według modelu GEM, miejscami wartości mogą być niższe od prognozowanych

Przymrozki znów w Polsce, miejscami mgła marznąca w nocy. Duża amplituda temperatury ponownie

1 komentarz do “Przymrozki znów w Polsce, miejscami mgła marznąca w nocy. Duża amplituda temperatury ponownie”

Możliwość komentowania została wyłączona.