Gwałtowne załamanie pogody pojawi się w Polsce. Wichura z wiatrem 100 km/h w północnej części kraju, możliwe burze. Sprawdzamy, co wydarzy się w pogodzie pod koniec miesiąca.
Gwałtowne załamanie pogody nadchodzi do Polski
Od początku marca w Polsce panują na ogół stabilne warunki pogodowe. Nie brakuje dni z pogodną aurą i umiarkowanymi oraz wysokimi temperaturami w ciągu dnia. Problemem są tylko nocne i poranne przymrozki, które wynikają z radiacyjnego wypromieniowania ciepła w zasięgu wyżu. Wiele miast i mniejszych miejscowości boryka się również ze smogiem, który nasila się wyraźnie po zachodzie słońca. Wynika to z tego, że trwa jeszcze sezon grzewczy, słabnie wyraźnie wiatr wieczorami i nocą, jak i też występuje inwersja osiadania w zasięgu wyżu. Ponadto rozwój warstw inwersyjnych skutecznie blokuje pionowe mieszanie powietrza, utrzymując zanieczyszczenia blisko ziemi. Odczuwamy dlatego istotne pogorszenie jakości powietrza, wpływa to również niekorzystnie na nasze zdrowie. W wielu miejscach normy dla pyłu PM2,5 potrafią być przekroczone 3-6 razy.
Po wschodzie słońca obserwujemy zazwyczaj stopniową poprawę jakości powietrza, gdy wzrasta temperatura powietrza i likwidowane są warstwy inwersyjne w dolnej troposferze, zachodzi dlatego pionowe mieszanie i nasila się ponadto wiatr. Gwałtowne załamanie pogody przyniesie prawdopodobnie wyraźną poprawę jakości powietrza.
Coraz więcej wskazuje, że dobiega końca okres stabilnej pogody. Pod koniec mijającego tygodnia wzrośnie dynamika w pogodzie, pojawić może się więcej chmur, jak i też opady atmosferyczne i silniejszy wiatr. Kulminacyjna faza pogorszenia pogody przypadnie na przełom marca i kwietnia. Jest spore prawdopodobieństwo, że pojawi się wiatr o skali wichury, który może spowodować szkody. Załamanie pogody ma być więc mocno odczuwalne w całej Polsce.
Wstępna prognoza porywów wiatru na 28.03.2022, 12 UTC według modelu ECMWF
Niżowa pogoda zacznie dominować na przełomie marca i kwietnia
Sporo zamieszania w pogodzie przyniesie nurkujący układ niżowy znad Skandynawii w kierunku Rosji. Z cyklonem umiarkowanych szerokości geograficznych związane będą fronty atmosferyczne. Z uwagi na wzrost poziomego gradientu ciśnienia po południowej i południowo-zachodniej stronie, zaobserwujemy nasilenie się prędkości wiatru. Porywy wiatru mogą sięgnąć 70-100 km/h. Niewykluczone, że lokalnie wystąpią z tego powodu szkody wiatrowe. Gwałtowne załamanie pogody stanie się faktem.
Prognoza ciśnienia atmosferyczne na 28.03.2022 00Z dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu ECMWF
Gwałtowne załamanie pogody przesądzone. Pojawi się wiatr o skali wichury
Zanim jednak tak się stanie, to czeka nas jeszcze kilka dni ze stabilnymi warunkami pogodowymi i nadzwyczaj wysokimi temperaturami jak na początek wiosny. Rozległy obszar wyżowy w najbliższych dniach osłabnie, co umożliwi przejście zatoki niżowej oraz stref frontowych przez Polskę pod koniec marca. Silniej powieje już w sobotę, gdy przechodzić ma front atmosferyczny z północy na południe, przynosząc również opady deszczu o niewielkim natężeniu. Ponadto za wzrost prędkości wiatru będzie głęboki niż znad Rosji, gdyż po jego południowo-zachodniej stronie wzrośnie poziomy gradient ciśnienia. Jednak największe załamanie pogody jest prognozowane na poniedziałek, kiedy to nasz kraj znajdzie się w bezpośrednim zasięgu nurkującego układu niżowego znad Skandynawii nad Rosję. Na ten moment najsilniejszy wiatr i większe opady są prognozowane na 29 marca 2022. Z uwagi na dynamiczną sytuacje pogodową mogą zajść jeszcze zmiany w wyliczeniach modeli. Zwłaszcza, jeśli chodzi o prędkość wiatru i obszary zagrożone oraz rodzaj opadów atmosferycznych.
Prognozowana maksymalna prędkość wiatru na okres od 23.03.2022 do 30.03.2022 według amerykańskiego modelu GFS
Gwałtowne załamanie pogody przyniesie wichurę, opady atmosferyczne, a nawet zjawiska burzowe
Od kilku tygodni obserwujemy praktycznie codziennie taki sam typ pogody. Z małą ilością chmur na przeważającym obszarze Polski, umiarkowanymi i wysokimi temperaturami w ciągu dnia i nocnymi przymrozkami, a nawet mrozem, który potrafi utrzymywać się krótko po wschodzie słońca. Jest to zasługa silnych ośrodków wyżowych oraz obecności blokady antycyklonalnej w środkowej i górnej troposferze i zalegania suchych mas powietrza pochodzenia polarnego, które przy dość silnej operacji szybko wygrzewają się i ochładzają wieczorami oraz nocami. Blokada wyżowa nie pozwala dostać się przez dłuższy czas niżom znad Atlantyku do naszej części Starego Kontynentu. Jednak pod koniec tygodnia zmieni się to.
Nasunie się prąd strumieniowy nad Polskę pod koniec marca
Pod koniec miesiąca przez naszą część Europy przebiegać ma aktywny prąd strumieniowy, nasilając poziomy przepływ mas powietrza w całej troposferze. Wzrośnie dlatego również dynamika w pogodzie. Coraz więcej modeli sygnalizuje wystąpienie wichury, która szczególnie dokuczliwa może być w północnej części Polski. Takie prognozy przedstawia zarówno europejski model ECMWF, jak i też amerykański GFS. Gwałtowne załamanie pogody sprowadzi wir niżowy przemieszczający się znad Skandynawii nad zachodnią Rosję. Zwiększy się więc różnica ciśnienia na niewielkim obszarze, prowadząc do nasilenia prędkości wiatru.
Prognoza położenia i prędkości w prądzie strumieniowym na wysokości 300 hPa (9144 m.n.p.g) na 29.03.2022, 00Z według GFS
Układ niżowy przesuwający się znad Europy Północnej, ściągnie do Polski zimne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego. Dlatego też możemy oczekiwać dużego spadku temperatury i częstych nocnych oraz porannych przymrozków. Na przeważającym obszarze naszego kraju wystąpią opady atmosferyczne. Będą to zarówno opady deszczu, jak i też deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej. Gdzieniegdzie na nizinach krajobrazy mogą ulec krótkotrwale zabieleniu. Niewykluczone są również lokalne burze w wielu regionach Polski. Jednak z uwagi na jeszcze dość odległy termin, prognozy numeryczne mogą ulec korekcie. Aczkolwiek gwałtowne załamanie pogody jest przesądzone. Nocami i w godzinach porannych na przełomie marca i kwietnia częste mają być przymrozki, a nawet mróz.
Wstępna prognoza ciśnienia na 29.03.2022, 00Z według modelu ECMWF
Zmianie ulegnie kierunek i prędkość wiatru w najbliższych dniach. Dominować zacznie coraz częściej sektor zachodni i północno-zachodni. Szczególnie na przełomie bieżącego i przyszłego tygodnia. Załamanie pogody będzie odczuwalny na przełomie marca i kwietnia w Polsce. Wkrótce podamy więcej informacji.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
2 komentarze do “Gwałtowne załamanie pogody nadchodzi do Polski. Wichura z wiatrem nawet 100 km/h, możliwe burze i mróz”
Możliwość komentowania została wyłączona.