Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Głęboki niż przyniesie załamanie pogody w Polsce. Będą silne wichury powyżej 100 km/h, burze śnieżne i utrudnienia na drogach

Głęboki niż namiesza w pogodzie pod koniec stycznia 2023 r. w Polsce. Spodziewane są silne wichury, prędkość wiatru przekroczy 100 km/h, możliwe są też burze śnieżne. Na skutek opadów zimowych może dojść do pogorszenia warunków do jazdy. Przed nami dynamiczny przełom miesięcy w pogodzie.

Głęboki niż atlantycki spowoduje wzrost dynamiki w pogodzie na początku przyszłego tygodnia

Zobacz też: Groźne wichury uderzą w Polskę. Wiatr przekroczy 100 km/h, będą opady śniegu i burze śnieżne

Zgodnie z naszymi przypuszczeniami dobiega niezwykle ciepły styczeń 2023 r. Z prognoz wynika, że średnia miesięczna anomalia temperatury względem okresu bazowego 1991-2020 sięgnie ponad 4°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Zapisze się on dodatkowo jako wilgotny, ale z mniejszą ilością i skalą zimowych ochłodzeń. Dodatkowo na przełomie stycznia i lutego spodziewamy się wyraźnego wzrostu dynamiki w pogodzie. Pojawią się wichury, większe opady śniegu i rozproszone burze śnieżne.

Prognoza anomalii miesięcznej na okres od 1.01.2023 r. do 31.01.2023 r., uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. Źródło grafiki: meteomodel.pl

styczeń 2023 powyżej normy
Styczeń 2023 zapisze się jako bardzo ciepły w całej Polsce

Głęboki niż baryczny spowoduje wzrost dynamiki. Burze śnieżne możliwe w poniedziałek za głównym frontem chłodnym

Na skutek obfitych opadów zimowych w krótkim czasie, dojdzie do gwałtownego zabielenia krajobrazów. W opadach stałych i mieszanych będzie ograniczona widzialność do nawet 200-500 metrów. Szczególnie złe warunki na drogach mogą zapanować w czasie krótkotrwałych, lecz niezwykle intensywnych burz śnieżnych, których prawdopodobieństwo jest wysokie w poniedziałek.

Prognoza zasięgu i natężenia opadów zimowych na 30 stycznia 2023, 09 UTC według modelu ECMWF

burze śnieżne nad Polską
Głęboki niż przyniesie śnieżyce i burze śnieżne

Zatem w ostatnich dniach stycznia opady zimowe nie będą zjawiskiem rzadkim. Na skutek opadów śniegu w krótkim czasie możliwy jest przyrost pokrywy śnieżnej do 2-10 cm na nizinach i wyżynach. Jednak tuż za strefą frontu atmosferycznego, temperatury będą przeważnie dodatnie, co skutkować ma szybkim topnieniem pokrywy śnieżnej. Zdarzą się także opady ciekłe, które przyspieszą proces topnienia białego puchu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30 stycznia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze śnieżne bardzo prawdopodobne, głęboki niż atlantycki namiesza w pogodzie
Burze śnieżne w poniedziałek możliwe

Głęboki niż przyniesie opady, silny wiatr, a nawet lokalne burze śnieżne

W czasie opadów śniegu zmniejszy się widzialność do nawet kilkuset metrów, a w zasięgu punktowych burz śnieżnych nawet do 100-200 m. Dodatkowo zaobserwujemy gwałtowny spadek temperatury. Warunki na drogach będą więc trudne, dodatkowo ciągi komunikacyjne staną śliskie, co więcej na skutek wzrostu gradientu barycznego, pojawi się silny wiatr, który skutkować ma wystąpieniem zawiei i zamieci śnieżnych na nizinach, wyżynach oraz w górach.

Przeczytaj też: Niebywałe śnieżyce na wschodzie. Nawet 3-4 metry śniegu i całkowity paraliż komunikacyjny. Powrót zimy do Polski

Silna adwekcja chłodu za frontem, lecz nie w całej troposferze

Dużą zmianę pogody przyniesie głęboki niż baryczny z rodowodem atlantyckim. Wędrować ma on znad wód Oceanu Atlantyckiego, przez Skandynawię, następnie dotrze nad Zatokę Botnicką i wkroczy nad Federacje Rosyjską. Z niżem tym związana będzie aktywna strefa frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Jednak co należy podkreślić, że główna adwekcja chłodu zaznaczy się na wysokościach izobarycznych 850 hPa (około 1500 metrów nad poziomem gruntu) i 500 hPa (około 5500 metrów nad poziomem gruntu), powodując zaostrzenie pionowego gradientu temperatury i rozwój konwekcji za głównym frontem.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 30 stycznia 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla Polski

głęboki niż baryczny przyniesie wichury i burze na koniec stycznia 2023 r.
Silny wiatr, opady konwekcyjne, a nawet burze śnieżne, 30 stycznia 2023 r. Duża dynamika w pogodzie za sprawą głębokiego atlantyckiego cyklonu

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej na 30 stycznia 2023, 22 UTC dla Polski według francuskiego modelu ARPEGE

burze śnieżne w Polsce
Krajobrazy miejscami ulegną zabieleniu, szczególnie intensywnie w czasie punktowych burz śnieżnych

W piątek wiatr jest słaby, ale sytuacja zmieni się w ostatnich dniach stycznia w Polsce

W piątek Polska jest w obszarze siodłowym, który polega na położeniu ośrodków barycznych naprzemiennie nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami. Panuje dlatego niewielka różnica ciśnienia, która nie przekracza 6-7 hPa nad Polską pomiędzy północnym zachodem a południowym wschodem. Dodatkowo na północnym zachodzie naszego kraju zaznacza się strefa mało aktywnego frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. W polu ciśnienia zaznacza się obszar podwyższonego ciśnienia. Termicznie na południu, częściowo centrum i wschodzie oraz północnym wschodzie panuje lekka termiczna zima, natomiast na pozostałym obszarze przedzimie.

Prognoza sytuacji barycznej na 27.01.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

polska w obszarze siodłowym, ale nadchodzi głęboki niż atlantycki
Obszar siodłowy cechuje się niewielką różnicą ciśnienia i słabym wiatrem

Duży gradient baryczny wystąpi nad Polską, miejscami spełnione zostaną kryteria wichury

Nasza szczególną uwagę powinien skupić głęboki niż baryczny, który znad Oceanu Atlantyckiego, przemieści się nad Morze Norweskie i potem Skandynawię oraz Zatoką Botnicką, kierując się dalej nad Rosję w przedostatni dzień miesiąca. Pomiędzy wyżem lokującym się w okolicach Azorów i niżem na północy Europy powstanie duża różnica ciśnienia. Z prognoz wynika, że sięgnie ona aż 65-68 hPa. Nad Polską także będzie także duży gradient baryczny, który sięgnąć może w kulminacyjnym momencie wichury około 20-26 hPa pomiędzy Pomorzem Zachodnim a Podkarpaciem.

Prognoza sytuacji synoptycznej na 30 stycznia 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu ECMWF

głęboki niż pojawi się na północ od Polski
Głęboki niż przejdzie na północ od Polski

Prąd strumieniowy obecny nad Polską nasili prędkość wiatru

Przepływ w całej troposferze oraz prędkość wiatru przy ziemi, zwiększać ma obecność prądu strumieniowego po południowej stronie głębokiego niżu barycznego. Nadejdzie on znad wód Oceanu Atlantyckiego nad Europę Północną i skieruje się nad Rosję. W czasie przechodzenia struktur opadowych, pęd powietrza będzie mieć tendencje do schodzenia z wyższych wysokości ku ziemi, powodując nawet lokalne szkody.

Głęboki niż przyniesie groźną pogodę. Jet stream meandrujący nad Europą i przyległościami, 30 stycznia 2023, 06Z, wysokość izobaryczna 300 hPa, prędkość wyrażona w węzłach

przepływ powietrza nasili się za sprawą prądu strumieniowego nad Polską pod koniec stycznia 2023 r.
Prąd strumieniowy położony po południowej stronie niżu nasili prędkość wiatru

Prąd strumieniowy meandrujący nad Europą i przyległościami, 30 stycznia 2023, 12Z dla Europy i terenów przyległych, wysokość izobaryczna 300 hPa według modelu GFS

jet stream nad Polską
Meandrujący jet stream nad Polską, 30 stycznia 2023 r.

Prognoza sytuacji barycznej na 30 stycznia 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

burze adwekcyjne 30 stycznia 2023 możliwe w tylnej części niżu barycznego
Aktywny front chłodny, 30 stycznia 2023 r. za frontem możliwe liczne burze adwekcyjne

Wiatr o skali wichury głównie na północy i w górach oraz miejscami na zachodzie

Z prognoz numerycznych wynika, że najsilniejszy wiatr wystąpi na północy i zachodzie naszego kraju. Szczególnie silne porywy wiatru zdarzą się nad wodami Morza Bałtyckiego oraz na wybrzeżu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, planuje wydać ostrzeżenia pierwszego stopnia dla gmin na północy naszego kraju. Niektóre wiązki prognostyczne pokazują nam też silne porywy w zachodniej połowie Polski, które osiągnąć mogą do 70-95 km/h. Głównie w zasięgu opadów o charakterze konwekcyjnym. W głębi kraju powieje do 50-75 km/h, najmocniej w zasięgu strefy frontu chłodnego i przelotnych konwekcyjnych opadów oraz burz śnieżnych.

W Karkonoszach i wysoko w Sudetach porywy mogą przekroczyć 100-140 km/h. Najsilniej powinno powiać w Karkonoszach, ze szczególnym uwzględnieniem Śnieżki, która jest jedną z dwóch wysokogórskich stacji IMGW w Polsce, gdzie PSHM prowadzi nieprzerwane pomiary meteorologiczne. W kolejnych dniach z dużą uwagą będziemy analizować trajektorie i głębokość cyklonu atlantyckiego wędrującego na wschód Europy, gdyż przyniesie on miejscami niebezpieczne warunki pogodowe w naszym kraju, ale korekcie może ulec jeszcze zasięg najsilniejszego wiatru. Z uwagi na dynamiczne prognozy pogody, zalecamy śledzić je codziennie.

Prognozowane porywy wiatru na 30 stycznia 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silny wiatr w kraju
Groźny wiatr w Polsce

Głęboki niż przyniesie silny wiatr. Prognozowane porywy wiatru na okres od 27.01.2023, 06Z do 31.01.2023, 00 UTC według GFS. Porywy wiatru w górach oraz nad morzem są prawdopodobnie zaniżone i okażą się wyższe

groźna pogoda, 31 stycznia 2023 w kraju
groźna pogoda, 31 stycznia 2023, 00 UTC

Prędkość wiatru prognozowana na 30 stycznia 2023, 11 UTC dla Polski według niemieckiego modelu ICON

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr, 30 stycznia 2023 r. w górach i nad morzem o skali wichury oraz w zasięgu kownekcji

Porywy wiatru prognozowane przez ICON na 30 stycznia 2023, 12 UTC dla Polski

groźna pogoda w Polsce
Dynamiczne prognozy na poniedziałek, namiesza w pogodzie głęboki niż atlantycki

Burze śnieżne mogą nie być rzadkie w poniedziałek nad Polską

Wygląda na to, że za frontem chłodnym spłynie znacznie chłodniejsze powietrze o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Niestabilność wynikać ma ze stromego pionowego gradientu temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą. Będą dogodne warunki do tworzenia się licznych chmur kłębiastych z opadami śniegu i mieszanymi, możliwe są również opady krupy śnieżnej. Niektóre z chmur Cb wypiętrzą się na tyle wysoko, że wygenerują wyładowania atmosferyczne, które miejscami mogą okazać się całkiem liczne jak na koniec stycznia. Z uwagi na większy przepływ nad Polską, możliwe są pasma konwekcyjne przemieszczające się zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze. Bieżące położenie opadów można śledzić na radarach meteorologicznych, zdjęciach satelitarnych, a wyładowania atmosferyczne można obserwować dzięki ich detekcji i lokalizacji przez systemy amatorskie i profesjonalne. Śledźcie nas na bieżąco.

FaniPogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz