Groźne burze przechodzą nad Polską. Występują obfite opady pochodzenia konwekcyjnego. Miejscami występują zalania, a nawet jest ryzyko punktowych powodzi błyskawicznych. Silny wiatr związany z oddziaływaniem konwekcji prowadzi do lokalnych szkód.
Groźne burze związane z adwekcją ciepłego, wilgotnego i chwiejnego powietrza znad Morza Czarnego
Od pierwszej części dnia nad naszą częścią Europy obserwujemy intensywny rozwój konwekcji, energia dostępna drogą konwekcyjną jest umiarkowana i duża. Pojawiły się burze, które lokalnie w warunkach niewielkiego przepływu mas powietrza, stwarzają zagrożenie ze strony obfitych opadów pochodzenia burzowego. W najsilniejszych burzach obserwowane są również opady gradu.
Groźne burze mają także zdolność do przynoszenia porywów wiatru do 70-90 km/h. Szacuje się, że wysokość opadów w burzach może sięgać lokalnie do 20-50 mm, a punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem sumy mogą przekraczać 60-70 mm, prowadząc do rozległych zalań.
Szczególnie duża aktywność burzowa na północy Polski w poniedziałek
Do naszej części Europy dociera ciepła, wilgotna i chwiejna masa z rejonu Morza Czarnego. W niedzielę najwięcej burz obserwujemy na północy kraju. Grzmiało również w innych regionach naszego kraju. Na przykład w woj. dolnośląskim, opolskim i lubelskim. Lokalne burze związane z wymuszeniami orograficznymi pojawiły się również w Karpatach. Chmury burzowe przemieszczają się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze, czyli od południa, południowego-wschodu na północny-zachód.
Groźne burze dziś. Wyładowania atmosferyczne zanotowane 15.08.2022 od godzin nocnych do późnego popołudnia w poniedziałek przez sieć detektorów wyładowań
Wysoka temperatura i duża wilgotność latem, to dogodne warunki do rozwoju burz o charakterze wewnątrzmasowym na lokalnych strefach zbieżności wiatru
Już w drugiej części dnia intensywne opady pochodzenia burzowego spowodowały podtopienia Ustki. Szkody wiatrowe i lokalne zalania pojawiły się w Człuchowie. Rozwojowi burz sprzyja nie tylko wysoka temperatura przekraczająca 25 °C/32 °C, ale również duża wilgotność powietrza, która sięga nawet 60% – 80%. Przekłada się to na wysokie punkty rosy sięgające 16 °C/20 °C. To efekt adwekcji masy powietrza z rejonu Morza Czarnego, która zawsze charakteryzuje się dużą zawartością pary wodnej. Wodność atmosfery w powietrzu polarnomorskim ciepłym sięga nawet 38-42 mm, stwarzając duże zagrożenie ze strony obfitych opadów konwekcyjnych. Położenie opadów i burz można śledzić online.
Groźne burze. Temperatura maksymalna na stacjach pomiarowych IMGW, 15 sierpnia 2022 w Polsce
Silne burze wewnątrzmasy pojawiły się na północy Polski. Groźna sytuacja pogodowa miała miejsce na Morzu Bałtyckim, gdzie znad lądu nad ten duży akwen wkroczyły burze, stwarzając zagrożenie dla jednostek pływających. Były to na ogół pojedyncze komórki burzowe i klastry wielokomórkowe, chociaż niektóre z nich według zobrazowań radarowych mogły przybierać postać superkomórek burzowych, w których zjawiska mogły być szczególnie intensywne. W niektórych burzach obserwowaliśmy podwyższoną aktywność elektryczną. Po godzinie 18 nieco ona spadła.
Temperatura punktu rosy na stacjach pomiarowych IMGW-PIB, 15 sierpnia 2022 w Polsce o godzinie 14 CEST
Lokalne burze o krótkim okresie trwania rozwijają się również w zachodniej połowie kraju. Przeważnie są to pojedyncze komórki burzowe, gdzieniegdzie łączące się w struktury wielokomórkowe.
Groźne burze pojawiły się również w Suchej Beskidzkiej. Niewątpliwie na tym obszarze kluczową role odegrała orografia terenu. Pojawiła się tam silna, wielokomórkowa burza, której podstawowym zagrożeniem okazały się obfite opady pochodzenia burzowego. Na skutek intensywnych opadów może dojść do gwałtownego wezbrania potoków górskich. Lokalnie wystąpiły zalania.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC