Gwałtowne burze uderzą ponownie dziś w Polskę. Zalania, gradobicia i niszczący wiatr związany z microburstami

Gwałtowne burze przejdą w poniedziałek przez Polskę. Spodziewane zalania, lokalnie szkody wiatrowe i opady gradu o średnicy przekraczającej nawet 3 cm.

Gwałtowne burze w poniedziałek w naszej części Europy

W poniedziałek Polska jest na skraju wyżu znad Rosji. Co więcej w naszej części Europy zalega ciepła, wilgotna i chwiejna masa powietrza z rejonu Morza Czarnego. Wystąpi mała różnica ciśnienia, dlatego też prognozowany jest niewielki gradient baryczny. Dlatego też prędkość wiatru w środkowej i górnej troposferze okaże się marginalna. Okażą się warunki sprzyjające powstawaniu krótkotrwałych, lecz silnych burz, które miejscami spowodują szkody. 

Sytuacja synoptyczna na 15.08.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Gwałtowne burze uderzą ponownie dziś w Polskę. Zalania, gradobicia i niszczący wiatr związany z microburstami
Płynie wilgotne powietrze znad Morza Czarnego, czemu sprzyja niewątpliwie rozkład pola barycznego

Chwiejność termodynamiczna okaże się umiarkowana i duża. Wystąpi także duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, przekraczając nawet 40 mm. Na skutek dziennego nagrzania od promieni słonecznych, przypowierzchniowych warstw troposfery, wzrośnie pionowy gradient temperatury, skutkując wystąpieniem znacznej niestabilności. Chmury burzowe tworzyć będą się na lokalnych strefach konwergencji wiatru dolnego. Będą to początkowo izolowane komórki burzowe, miejscami łączące się w klastry wielokomórkowe. Na ogół burze okażą się krótkotrwałe, lecz bardziej intensywne. Pierwsze gwałtowne burze możliwe są około południa, ze szczytem aktywności burzowej od 13 do 20. 

Zagrożeniem silne opady burzowe, gwałtowne prądy zstępujące związane z downburstami

Istnieje jednak ryzyko uformowania się kilku bardziej trwałych formacji burzowych, w których zjawiska mogą być szczególnie niebezpieczne. Ponadto na skutek dużej wodności atmosfery, małej prędkości wiatru w środkowej i górnej troposferze. Podstawowym zagrożeniem okażą się opady pochodzenia burzowego, w których sumy opadowe mogą sięgnąć 20-50 mm w krótkim czasie, prowadząc do podtopień, a nawet większych zalań. Nie można wykluczyć wystąpienia silnych porywów wiatru, za które odpowiedzialne będą downbursty. Ponadto prędkość wiatru w zasięgu silnych prądów zstępujących może sięgać 70-100 km/h, doprowadzając do lokalnych szkód i stwarzając realne zagrożenie dla życia i zdrowia. Na skutek zejścia chłodnego powietrza z burzy może nastąpić silny, ale na ogół krótkotrwały spadek temperatury o nawet 5-10 stopni. Jednak po przejściu lokalnych burz temperatura zacznie rosnąć w wielu miejscach. Aktywność elektryczna w najsilniejszych burzach może być umiarkowana i duża, stwarzając zagrożenie dla życia, zdrowia i mienia. Pożary lokalne od wyładowań są możliwe.

Prognoza burzowa na poniedziałek (IMGW-PIB)

silne burze w Polsce, 15 sierpnia 2022
Gwałtowne burze, 15 sierpnia 2022

Co więcej średni czas trwania pojedynczej komórki burzowej wyniesie od 15 do 40 minut. Aczkolwiek obok jednej wygasającej formacji konwekcyjnej, na granicy wypływu zimnego powietrza mogą tworzyć się kolejne. 

Gwałtowne burze, 15 sierpnia 2022. Prognoza burzowa według Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek według Artura Surowieckiego

Burzowa pogoda, 15 sierpnia 2022

Spodziewane opady dużego gradu o średnicy przekraczającej 3 cm

Ponadto w burzach możliwe są również lokalne opady gradu o średnicy do 2-3,5 cm. Szczególnie w godzinach popołudniowych, kiedy to chwiejność termodynamiczna będzie największa. Prognozowany jest spadek aktywności burzowej na późny wieczór i pierwszą część nocy, ale lokalnie nie można wykluczyć punktowych burz przez całą noc z poniedziałku na wtorek gdzieniegdzie w Polsce.

Prognoza burzowa na noc (IMGW-PIB)

Burzowa aura
Burze z 15/16 sierpnia 2022

Warto podkreślić, że podobnie tak jak wczoraj nie da się wskazać, gdzie dokładnie wystąpią burze w regionie. Wynika to z rozwoju konwekcji wewnątrzmasy na lokalnych strefach zbieżności wiatru. Dlatego też lokalne burze możliwe są na przeważającym obszarze Polski. Zaleca się dlatego obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur Cumulonimbus, danych z radarów meteorologicznych i detektorów wyładowań oraz zdjęć satelitarnych, które są dostępne online.