Groźne wichury zagrożą Polsce. Będą częste burze śnieżne i śnieżyce w kraju, a nawet dwucyfrowy mróz

Groźne wichury w prognozach. Pogoda okaże się niebezpieczna na przełomie stycznia i lutego. Duża dynamika w pogodzie może utrzymać się również w pierwszej całej pierwszej dekadzie drugiego miesiąca 2023 roku, przejściowo tylko pojawią się układy wyżowe, które ustabilizują przebieg warunków pogodowych.

Zlikwidowana została blokada wyżowa. Jej miejsce zajął rozległy obszar niżowy

Zgodnie z prognozami na przełomie stycznia i lutego przyniósł likwidacje blokady wyżowej, która utrzymywała się przez blisko tydzień. Jej miejsce zajął rozległy obszar niżowy z północnego Starego Kontynentu. W skład jego wchodzą atlantyckie niże, których pochód trwa znad wód Atlantyku Północnego, przez rejon Islandii, Morza Norweskiego, dalej kierując się przeważnie nad Skandynawię i Rosję, gdzie ulegają wypełnieniu nad chłodniejszym lądem. Wczoraj znaleźliśmy się w zasięgu pierwszego z serii niżów atlantyckich, który spowodował gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego o nawet 15-25 hPa w ciągu 24 godzin. We wtorek ciśnienie nieznacznie wzrosło, ale ponownie spadnie jutro.

Groźne wichury wystąpią w Polsce

Duża aktywność cyrkulacji strefowej o różnych składowych utrzyma się w pierwszej dekadzie lutego. Dlatego też warunki pogodowe ulegać mają dynamicznym zmianom. Codziennie praktycznie będzie padać w tym okresie na obszarze Polski. Mogą pojawiać się częste, ale rozproszone i lokalne burze śnieżne. Dodatkowo okresami nasili się wiatr, osiągając skale wichury i powodując miejscowe szkody. Szczególnie interesujące, lecz groźne prognozy numeryczne są na połowę bieżącego tygodnia i początek przyszłego, kiedy to często pojawią się nurkujące cyklony, które mogą przynieść fale silnego wiatru.

Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na okres od 30 stycznia 2023 do 6 lutego 2023 r. dla Europy i obszarów przyległych według modelu CFSv2

groźne wichury w naszym kraju
Groźne wichury możliwe w Polsce, duża różnica ciśnienia pomiędzy wyżem a niżami

Groźne wichury w prognozach na początku lutego, lokalnie możliwe są szkody

Widzimy wyraźnie, że w tym czasie na obszarze Polski zaznaczy się wpływ rozległej zatoki niżowej, za którą odpowiedzialny będzie obszar niżowy rozciągający od rejonów Islandii, przez Skandynawię, sięgając, przez Polskę aż po Federację Rosyjską. Panować ma duża różnica ciśnienia pomiędzy wyżem ulokowanym w rejonie Azorów i Europy południowo-zachodniej. Okresami osiągając skale wichury w naszym kraju.

Przeczytaj również: Prognoza pogody na wtorek 31 stycznia 2023. Śnieżyce i opady marznące. Możliwa gołoledź

W kolejnych dniach czekają nas duże wahania ciśnienia i częste opady atmosferyczne. Ośrodki niżowe wędrować mają głównie z zachodu na wschód, ale w pierwszych dniach lutego zaczną one coraz częściej nurkować z północy na południe, południowy wschód wraz z układami frontalnymi, przynosząc dużą dynamikę na obszarze Polski.

Groźne wichury mogą lokalnie spowodować szkody. Prognozowane średnie wartości ciśnienia na poziomie morza na 5 dni dla Europy i obszarów przyległych według modelu GFS

groźna aura w kraju
Niżowa pogoda w kraju

Dziś nasza część Europy jest w zasięgu rozległej zatoki niskiego ciśnienia, za którą odpowiedzialny jest głęboki niż wędrujący nad północną i północno zachodnią częścią Starego Kontynentu. Tylko same krańce południowe kraju przejściowo sięga słaby klin podwyższonego ciśnienia z południowego – zachodu. Dodatkowo z zachodnich rejonów Europy występuje napływ dosyć chłodnych i wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarno-morskiego. Ponadto wkraczające następne strefy frontów atmosferycznych będą przynosić zmienne zachmurzenie z opadami słabych i umiarkowanymi, okresami silniejszymi o charakterze mieszanym, miejscami z prawdopodobieństwem rozwoju lokalnych zjawisk burzowych głównie na północy naszego kraju.

Początek lutego z dynamicznymi warunkami pogodowymi. Wiatr może osiągać prędkości typowe dla wichury, burze śnieżne mogą nie być rzadkością

Jutro natomiast za frontem, na przeważającym obszarze Polski zaznaczy się masa polarna o sporym potencjale chwiejności. W obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń, dochodzić ma do intensywnego rozwoju konwekcji masowej. Na ogół padać ma przelotnie śnieg, deszcz ze śniegiem i krupa śnieżna, a w nieco cieplejszym powietrzu również deszcz. Konwekcja masowa rozwinie się w wielu regionach i będzie szczególnie liczna w drugiej części dnia. W zasięgu konwekcji pojawią się porywy wiatru sięgające 60-75 km/h i nieliczne wyładowania atmosferyczne.

Groźne wichury i możliwość rozwoju kolejnych zjawisk konwekcyjnych Prawdopodobieństwo rozwoju burz w okresie od 1.02.2023, 06 UTC do 2.02.2023, 06 UTC według ESSL

burze możliwe, 1 lutego 2023 r.
Burze możliwe na przeważającym obszarze Polski, 1 lutego 2023. Źródło: ESSL.org

Groźna pogoda w kolejnych dniach

Cały mijający tydzień będzie charakteryzował się z dużą dynamiką w pogodzie i przeważnie niżowym wzorem pogody. 2 lutego 2023 przez Polskę przejdzie wypełniający się nad lądem cyklon, który przyniesie opady mokrego śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. Dodatkowo wzrośnie prędkość wiatru. Na północnym – zachodzie, częściowo zachodzie i w centrum oraz miejscami na południu i wschodzie, osiągając skale wichury. Przerwa od dynamicznej pogody nie będzie długa, bo już 3 dnia nowego miesiąca. Pojawi się kolejny niż nurkujący z systemem frontalnym. Przyniesie silny wiatr o skali wichury w zachodniej i częściowo południowej połowie naszego kraju. Niewykluczone, że w warunkach niżowej pogody i obecności często prądu strumieniowego nad naszym krajem. Rozwiną się groźne wichury i większe opady, a nawet rozproszone burze. Praktycznie codziennie w pierwszych dniach drugiego miesiąca roku mogą być warunki do rozwoju burz.

Zobacz też: Koszmarny atak zimy na wschodzie. Mróz do -30°C, śnieżyce przyniosą 100 cm śniegu. Cyklony zagrożą Polsce

Groźne wichury w naszym kraju. Prognoza położenie cyklonów na 2 lutego 2023, 00Z dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

groźna pogoda, 1 lutego 2023 r.
Niże dominować będą na początku lutego 2023 r.

Niżowa pogoda, częste opady, wahania ciśnienia i temperatury, a nawet groźne wichury

Opady atmosferyczne o zróżnicowanym rodzaju w zależności od temperatury w dolnej troposferze będą występować codziennie na przeważającym obszarze Polski. Wstępnie prognozy utrzymanie się dużej dynamiki w pogodzie do 5-7 lutego 2023 r. Jednak niewykluczone, że dynamiczna aura przeciągnie się do końca 1 dekady nowego miesiąca. Przejściowo w tylnych częściach niżów spłynie powietrze arktyczne, przynosząc nawet dwucyfrowy mróz w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń i krótkotrwałej rozbudowy pól wyżowych. Aczkolwiek na początku lutego mogą to być tylko krótkie epizody. Z uwagi jednak na dużą dynamikę w pogodzie. Nie jest możliwe wskazanie obecnie obszaru jego wystąpienia i dokładnej skali spadków temperatury. Musimy poczekać kilka dni na stabilizacje wiązek prognostycznych.

Prognozowana orientacyjnie wysokość opadów w okresie od 31.01.2023, 00Z do 6.02.2023, 18 UTC według modelu ECMWF-HRES

opady będą częste
Częste opady na początku lutego 2023 r.

W kolejnych dniach będziemy podawać kolejne szczegóły o możliwości groźnych wichur nad Polską, burz i częstych opadów mieszanych, jak i też możliwych przejściowych spadków temperatury do dwucyfrowych ujemnych wartości.

Prognozowane wstępnie maksymalne porywy wiatru na okres od 31.01.2023, 00Z do 5.02.2023, 06 UTC według modelu GFS. W górach i na obszarach podgórskich prędkość wiatru jest zaniżona przez model amerykański

wichury w Polsce
Groźne wichury w Polsce

FaniPogody.pl