Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Groźne zjawisko pojawi się w Polsce. Widzialność pozioma ograniczona do 100 m. Wiemy, gdzie zła pogoda da się we znakiGroźne zjawisko w postaci mgły pojawi się w nocy z poniedziałku na wtorek w Polsce. Prognozy w oparciu o modele wysokiej rozdzielczości wskazują, że miejscami widzialność pozioma będzie ograniczona do 100-200 m. Wiemy, gdzie mogą uformować się najgęstsze mgły.

gesta mgla w polsce
Mgły w Polsce, październik 2023 r. Jednak mogą ograniczać widzialność do 100 m

Gęste w nocy dadzą się we znaki. Możliwy przygruntowy przymrozek na północnym – wschodzie

Dziś Polska znajduje się pod wpływem układów wyżowych rozciągających się nad południową i środkową Europą, sprowadzając w większości pogodną, miejscami słoneczna aurę. Zanotowano w niektórych regionach dodatkowo słabe opady deszczu. Docierają do nas ciepłe masy powietrza polarnomorskiego znad Atlantyku. Noc z poniedziałku na wtorek może przynieść gęste mgły w naszej części Europy. Sprzyjać ma temu m.in długa październikowa noc, wyraźna radiacja w obszarach pogodnego nieba i niewielka prędkość wiatru.

Groźne zjawisko w postaci mgieł możliwe w nocy

Mgły to groźne zjawisko w Polsce
Groźne mgły utrudniające ruch drogowy i lotniczy pojawią się w Polsce. Dlatego zaleca się zachowanie ostrożności w czasie nocnych i porannych podróży.

Gęste mgły zaczną formować się w pierwszej części nocy

W poniedziałek po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże – szczególnie na wschodzie. Lokalnie, głównie na północnym wschodzie i wschodzie oraz centrum, występowały przelotne konwekcyjne opady deszczu. Na termometrach było dziś od 11°C na Mazurach i Suwalszczyźnie do 17°C w Małopolsce. Z uwagi na niewielką różnica ciśnienia. Wiatr okazał się słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni. Kolejne niże i opady uderzą w Polskę

Noc z poniedziałek przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże, szczególnie w zasięgu mgieł radiacyjne. Utworzą się gęste mgły ograniczające widzialność do 200 m, miejscami do 100 m. Początkowo na wschodzie i północy, natomiast pod koniec nocy na zachodzie kraju. Gdzieniegdzie możliwe słabe deszczu i mżawki z niskich chmur. W najchłodniejszej części nocy od 2°C na północnym wschodzie (i w tym regionie lokalnie przy gruncie spadki temperatury do -1°C) do 10°C na Śląsku. Wiatr będzie słaby, na wschodzie zmienny, na zachodzie południowo-wschodni. Tylko górach porywy wiatru do 60 km/h.

Zobacz też: Cyklon Yusuf nadchodzi do Polski.

Mgły są groźne i stwarzają dużo problemów zwłaszcza jesienią i zimą. Najbliższa noc i jutrzejszy ranek może być miejscami trudny w wielu regionach. Sprzyjać ich rozwojowi ma długa październikowa noc, duża wilgotność względna powietrza i słaby wiatr oraz wyraźne osiadanie w obrębie klina wyżowego.

mgły w nocy
Gęste mgły w nocy. Dlatego miejscami ograniczą widzialność do 100-200 metrów. Szczególnie poza aglomeracjami miejskimi

Jednak prognozy wskazują, że groźne mgły mogą pojawić się głównie na północy, centrum, zachodzie oraz wschodzie i północnym – wschodzie naszego kraju.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz