Cyklon Yusuf nadchodzi do Polski. Wiemy, gdzie będą większe opady, a nawet i lokalne jesienne burze

Cyklon Yusuf zbliża się do Polski. Wskazujemy, gdzie możliwe są większe opady atmosferyczne, a nawet i lokalne jesienne burze.

Niżowa pogoda w Polsce

Sygnalizowaliśmy już pod koniec ubiegłego tygodnia, że koniec października przyniesie szybko zmieniające się warunki pogodowe w naszej części Europy za sprawą aktywnej cyrkulacji atlantyckiej. Na szczęście nie grozi nam atak zimy w Polsce, ale inaczej może być na północ i wschód od naszego kraju. Przeważnie pozostaniemy w łagodnych, lecz wilgotnych masach powietrza polarnomorskich docierających z zachodu, południowego – zachodu. Dodatkowo w czwartek możliwe są w zasięgu niżu o imieniu YUSUF lokalne burze. Nie widać do końca miesiąca wyraźnej blokady antycyklonalnej, dlatego często towarzyszyć mają nam opady atmosferyczne i silniejszy wiatr.

Prognoza sytuacji barycznej na 26 października 2023, 12 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

cyklon Yusuf nad Polską
Cyklon Yusuf jutro nad Polską

Cyklon o imieniu Yusuf pójdzie na wschód Europy

Już w drugiej części nocy i nad ranem wkraczać zacznie od zachodu do Polski kolejny niż baryczny, który wchodzi w skład strefowej cyrkulacji atmosfery. Strefa opadów przejdzie z zachodu na wschód, północny – wschód. Cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych kształtować będzie pogodę w ciągu najbliższych kilkunastu godzin w całym kraju.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 października 2023, 03 UTC według modelu ECMWF

niżowa pogoda w polsce
niżowa pogoda i kolejne opady w Polsce

W środę nad Polską zaznacza się inny niż baryczny z systemem frontów atmosferycznych, który od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina, otrzymał imię Xanthos i wędruje on już w kierunku Federacji Rosyjskiej. Jednak od Niemiec zmierza do naszej części Europy kolejny niż wchodzący w skład atlantyckiej cyrkulacji atmosfery. Od kilku dni jesteśmy w rozległym polu obniżonego ciśnienia i kolejne cyklony umiarkowanych szerokości geograficznych warunkują przebieg pogody w naszym kraju.

Prognoza średniej wartości ciśnienia na poziomie morza w okresie od 24.10.2023 r. do 31.10.2023 r. Według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

opady śniegu
Niżowa pogoda nie da nam wytchnienia, ale uchroni przed opadami śniegu i mrozem na nizinach w Polsce

Noc z nadchodzącymi kolejnymi opadami od zachodu

Najświeższe prognozy modeli numerycznych sugerują, że już w nocy ze środy na czwartek nad województwa zachodnie wkroczą opady atmosferyczne związane z niżem przemieszczającym się znad Niemiec do Polski. Strefa opadów z biegiem godzin wędrować ma w kierunku wschodniej Europy. Jutro, tj. czwartek opady o poranku zaznaczą się głównie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Pomorzu Zachodnim. Popada także na Opolszczyźnie, Ziemi Łódzkiej, Wielkopolsce i Górnym Śląsku oraz w woj. świętokrzyskim.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 października 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

opady konwekcyjne w Polsce
opady o charakterze konwekcyjnym możliwe

Z biegiem jutrzejszego dnia cyklon o nazwie Yusuf wędrować znad dzielnic zachodniego naszego kraju do centrum, a potem w kierunku Litwy i Białorusi. Natężenie opadów będzie przeważnie słabe i umiarkowane, gdzieniegdzie w zasięgu silniejszej konwekcji krótkotrwale o natężeniu silnym. Dodatkowo na skutek wzrostu gradientu barycznego po południowej i południowo – zachodniej stronie niżu barycznego nasili się prędkość wiatru, ale poza górami poniżej progu wichury.

Zobacz też: Zima uderzy i umocni się w Europie. Wiemy, gdzie zrobi się biało

W czwartek temperatura maksymalna od 5°C na Suwalszczyźnie, około 12°C w centrum do 16°C na południowym wschodzie. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na wybrzeżu oraz miejscami na południu porywisty, z kierunków południowych, jedynie na północy wschodni i północno-wschodni. Tylko Wysoko w górach porywy wiatru do 75 km/h. Silniej powiać może do 50-60 km/h w zasięgu komórek konwekcyjnych.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda i możliwe lokalne burze
Opady konwekcyjne, a nawet i lokalne burze w czwartek nad Polską

Możliwe burze w czwartek, gdzie dojdzie do większych przejaśnień i krótkotrwałych rozpogodzeń, co spowoduje w wilgotnym powietrzu wzrost pionowego gradientu i wystąpienie komórek konwekcyjnych

Nie można wykluczyć, że w obrębie przemieszczającego się niżu barycznego wystąpią dogodne warunki do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych, które zdolne będą wygenerowania pojedynczych wyładowań atmosferycznych. Istnieje więc ryzyko nielicznych i przeważnie słabych burz, mimo że mamy już praktycznie koniec października. Teoretycznie w naszych szerokościach geograficznych burze możliwe są w sprzyjających warunkach przez cały rok, lecz jesienią i zimą są znacznie słabsze niż latem.

Prognoza chwiejności termodynamicznej na 26 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

cyklon yusuf i dynamiczna pogoda
Cyklon Yusuf może przynieść pojedyncze burze w czwartek. Aktywność elektryczna może być jednak niska

Przynajmniej do końca października, a nawet pierwszych tygodni listopada pozostaniemy w zasięgu strefowej cyrkulacji atmosfery. Dlatego też warunki pogodowe w Polsce okażą się zmienne. Nie będzie wyraźnej blokady antycyklonalnej dłuższy czas. Zatem niże atlantyckie swobodnie przemieszczać mają się na ogół z zachodu na wschód Europy. Będzie obserwowana także w naszym kraju częsta wędrówka aktywniejszych niżów i układów frontalnych. Dlatego też prognozy numeryczne zmieniać mogą się z dnia na dzień. Wiele będzie zależeć od trajektorii i głębokości układów niskiego ciśnienia. Nad Atlantykiem i Starym Kontynentem mogą wystąpić okresami silne wichury, które skutkować mogą również sporymi szkodami materialnymi.

Prognoza prawdopodobieństwa wystąpienia opadów gradu i wyładowań na 26-27 października 2023 r. według ESSL dla Europy

burze w zasięgu cyklonu
Dynamiczna pogoda i burze w czwartek możliwe, lecz nawet jeśli wystąpią, to okażą się słabe

Zmienne warunki pogodowe w trzeciej dekadzie października 2023 r.

Na dużą uwagę zasługują dwie mapy, które doskonale pokazują niżowy wzór pogody i dominacje strefowej cyrkulacji atmosfery. Nasz kraj często będziemy pod wpływem cyklonów z rodowodem atlantyckim, ale i nie tylko, bo przejściowo mogą pojawić się niże z południa Europy, niosąc więcej wilgoci. Przełomu w pogodzie nie oczekujemy więc w tym miesiącu, natomiast kilkudniowa blokada wyżowa utworzyć może się dopiero w listopadzie. Z tym, że należy mieć na uwadze, że w półroczu chłodnym częściej mamy do czynienia ze zgniłymi wyżami i mgłami. Najprawdopodobniej tak też będzie w przyszłym miesiącu, gdy to dni z niskimi chmurami stratus oraz stratocumulus oraz mglistą pogodą ma być znacznie więcej niż w październiku.

Prognoza ciśnienia średniego w okresie od 24.10.2023 r. do 31.10.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niżowa pogoda w Polsce
Niżowy wzór pogody i brak zimy w Polsce

Prognoza anomalii opadów w okresie od 24.10.2023 r. do 31.10.2023 r. według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

niżowy wzór pogody
Opady powyżej normy w ostatnich dniach października 2023 r. w Polsce

Modele numeryczne stale monitorujemy i już wkrótce podamy kolejne prognozy pogody dla Polski. Dlatego, że warunki pogodowe pod koniec października ulegać mają dynamicznym zmianom. Na szczęście temperatura będzie powyżej normy wieloletniej i nie grożą nam przymrozki i opady śniegu na nizinach i wyżynach.

Fanipogody.pl