Zima uderzy i umocni się w Europie. Mróz i duże opady śniegu. Nawet 40 cm i paraliż na drogach

Zima uderzy i umocni się w Europie. Wskazujemy, gdzie ma szanse chwycić mróz oraz gdzie krajobrazy ulegną zabieleniu. Prognozy numeryczne zakładają wysokość opadów zimowych do 30-40 cm.

Dynamiczna i niżowa pogoda pod koniec października. Atlantycka cyrkulacja uchroni Polskę

Od kilku dni uważnie śledzimy sytuacje synoptyczna na Starym Kontynencie i obszarach przyległych. Wygląda na to, że pojawią się kolejne epizody zimowe, które spowodują, że wyjadą pługi na drogi w Europie. Obfite opady o charakterze zimowym pojawić mogą się najczęściej na styku chłodnych i ciepłych mas powietrza. W ostatnich dniach października opady mieszane i mokrego śniegu są możliwe w krajach położonych na północ i północny – wschód i wschód od Polski.

Prognozowany jest miejscami przyrost pokrywy śnieżnej do 10-40 cm, co może spowodować poważne utrudnienia w ruchu drogowym. Pod koniec miesiąca przebieg warunków pogodowych na obszarze Europy dyktować ma aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery, dlatego warunki pogodowe mogą ulegać dynamicznym zmianom. Często nad Polską przemieszczać mają się układy niskiego ciśnienia z systemami frontalnymi, przynosząc dużo chmur, silniejszy wiatr i opady atmosferyczne.

Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu w części Europy do 27 października 2023, 00 UTC według modelu GEFS

opady śniegu
Obfite opady śniegu na północ i wschód od Polski możliwe

Zimowe opady będą omijać Polskę przynajmniej do końca października 2023 r. i nie doświadczymy istotnego ataku zimy w tym okresie. Pozostaniemy na ogół w napływie łagodnych, lecz wilgotnych mas powietrza pochodzenia polarnomorskiego z zachodu, południowego – zachodu Europy. Zima zaznaczy się okresami na północy, północnym – wschodzie i wschodzie Europy, przynosząc miejscami duży przyrost pokrywy śnieżnej jak na koniec października.

Prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu na 30 października 2023, 12 UTC według modelu GEFS

atak zimy w skandynawii
Atak zimy w Skandynawii możliwy

Śnieg spadnie w zimnych masach zaciąganych z północy

Opady śniegu są możliwe zwłaszcza w chłodnych masach powietrza, szczególnie o cechach arktycznych, które docierać mają z wysokich szerokości geograficznych nad te rejony, co miejscami spowoduje śnieżyce i lokalne utrudnienia na drogach. Największa śnieżyca w Europie jest możliwa w ostatnich dniach października na północy.

Zobacz też: Silny atak zimy i paraliż stolicy Rosji

Cyrkulacja atlantycka atmosfery przynosić ma na ogół łagodne i wysokie temperatury jak na październik w Polsce. Dlatego o ataku zimy nie będzie mowy w naszym kraju. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin zimowe opady są prognozowane głównie na Litwie, Łotwie, Estonii, jak i też w północnej części Białorusi, sięgając aż po zachodnią i centralną część Federacji Rosyjskiej. Niewykluczone, że większe opady wystąpią również w okolicach Moskwy na terenie Rosji. Zaznaczy się tam wpływ niżu, który w czasie dzisiejszej doby przynosi opady deszczu o zmiennym natężeniu w Polsce.

Prognozowane ciśnienie, zachmurzenie i opady na 26 października 2023, 09 UTC według modelu ECMWF dla części Europy

silny atak zimy
Opady śniegu na wschód od Polski

Kolejne większe opady śniegu na wschód i północ od Polski prognozujemy w ostatni weekend października. Wtedy to przejściowa zima zaznaczyć może się na terenie państw bałtyckich, sięgając północnych rejonów Białorusi i Rosji. Niewykluczone, że zima zaatakuje w zachodniej części Rosji i dotrze nawet w rejon Moskwy, przynosząc wcześniej niż zwykle o tej porze roku obfite opady śniegu.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 26 października 2023, 18 UTC według modelu ECMWF dla części Europy i rejonów przyległych

opady śniegu w prognozach ECMWF
Opady zimowe w prognozach ECMWF

Atak zimy. Duże opady śniegu w prognozach poza Polską

Nie można wykluczyć, że akcenty zimowe zaznaczą się głównie w pasie państw bałtyckich, ale także w części Białorusi i europejskiej regionach Federacji Rosyjskiej, powodując przyrost pokrywy śnieżnej do 1-30 cm, a punktowo na terenie Skandynawii do 35-40 cm. Biały puch spowodować może zabielenie krajobrazów, ale na ogół będzie to ciężki i mokry śnieg. Dlatego na drogach możliwe są utrudnienia i prawdopodobne są także przerwy w dostawach prądu z uwagi na miejscowe awarie sieci energetycznych.

Prognoza zasięgu i wysokości pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF do 26 października 2023, 21 UTC dla części Europy

atak zimy
Obfite opady śniegu możliwe w Europie

Zima na północy Europy umocni się

Największe opady stałe, które są charakterystyczne dla chłodnej pory roku są prognozowane w północnej części Skandynawii, gdzie przyrost pokrywy śnieżnej może okazać się największy. Zimowa pogoda na północy Europy utrzymać może się znacznie dłużej, szczególnie w wysokich szerokościach geograficznych, gdzie często docierać mogą zimne masy pochodzenia arktycznego. Zimowe warunki pogodowe są możliwe zwłaszcza na obszarze północnej Norwegii, Szwecji i Finlandii. Wolne od śniegu będą na ogół południowe regiony tych krajów.

Prognozowany zasięg potencjalnej śnieżycy 30 października 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

silny atak zimy
Silne opady zimowe po północnej stronie niżu nad Skandynawią, 30 października 2023 r.

Ciepły, lecz wilgotny październik w Polsce. Śnieg spadł poza górami tylko na północnym – wschodzie w ubiegłym tygodniu

Na obszarze Polski nie doświadczymy do końca październik żadnego ataku zimy. Dominująca aktywna cyrkulacja atlantycka o różnych składowych sprowadzać ma do nas przeważnie łagodne i wilgotne masy powietrza. Padać ma jednak częściej niż zazwyczaj o tej porze roku, dlatego też sumy opadowe w ostatnich dniach października będą powyżej normy wieloletniej. Październik zapisze się jako miesiąc ciepły, lecz wilgotny. Średnia obszarowa anomalia temperatury do 31 października 2023 r. wyniesie za mijający miesiąc ponad 2.2°C, uwzględniając okres bazowy 1991-2020 r. dla Polski. Na południu i południowym – wschodzie ponad 3°C powyżej normy wieloletniej.

Prognozowany wstępnie zasięg i wysokość pokrywy śnieżnej do 1 listopada 2023, 00 UTC według modelu ECMWF

zima będzie omijać Polskę
Zima nie nadejdzie wraz z początkiem listopada do Polski

Prognoza zasięgu i wysokości pokrywy śnieżnej do 1 listopada 2023, 00 UTC według modelu amerykańskiego GFS

dynamiczna pogoda w Polsce
Duże opady śniegu w Polsce

Prognozy numeryczne stale monitorujemy i wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl