Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Gwałtowne burze i silne ulewy. Prognoza konwekcyjna na sobotę 30.07.2022

Burze i ulewy w Polsce 30 lipca 2022

W Polsce pojawią się dziś burze. Lokalnie będą to zjawiska silne, a nawet bardzo silne. Wydane ostrzeżenia 2 stopnia przed burzami i ulewami dla Polski. To będzie dzień z dynamiczną pogodą nad Polską. Szerzej o pogodzie na sobotę pisałem w tym miejscu. Tutaj skupię się ba burzach i ulewach, które czekają nas podczas najbliższej doby.

Silne burze nad Polską. Aktywny niż na południu

W kolejnych godzinach na południu kraju ukształtuje się płytki, lecz aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Będzie to przyczyną silnego wymuszania ruchów pionowych powietrza. Na południu Polski dojdzie do intensywnego rozwoju chmur kłębiastych. Pojawią się burze i intensywne opady deszczu. Polscy Łowcy Burz wydali na dzień dzisiejszy 2 stopień ostrzeżenia przed groźnymi zjawiskami pogodowymi.

Burze dziś nad Polską. Prognoza Polskich Łowców Burz
Burze dziś nad Polską. Prognoza PŁB

Najbardziej zagrożone są dziś województwa południowe kraju. Burze wystąpią w pasie od Śląska, Małopolski i Podkarpacia po południe Mazowsza, Ziemię Świętokrzyską i Lubelszczyznę. Najgroźniejszych zjawisk burzowych spodziewamy się jednak na południu kraju. Tutaj burze niosły będą nawalne opady deszczu, a w przypadku powstania superkomórek również gradu. W mniejszym stopniu wydano ostrzeżenie przed trąbą powietrzą. Jednak ta również może pojawić się dziś nad Polską.

Doskonałe warunki konwekcyjne. Burze dziś będą silne

Ponieważ to prognoza konwekcyjna opiszmy nieco warunki do powstania dzisiejszych burz nad Polską. Przed niżem do Polski Południowej i Wschodniej napłynie gorąca, wilgotna masa powietrza. Przyniesie to upał na Podkarpaciu, jednak przede wszystkim gorące masy powietrza dadzą dobre warunki do rozwoju konwekcji na południu kraju.

Na południe napływa gorące, zwrotnikowe powietrze. Przyniesie to burze w Polsce
Gorące, wilgotne powietrze na południu przyniesie burze

W związku z napływem ciepłych, wilgotnych mas powietrza energia CAPE w południowej połowie kraju wzrośnie do 700 J/kg. Na krańcach południowych może to być nawet 1200 J/kg. Są to wartości wystarczające do rozwoju silnej konwekcji. Pierwszoplanową rolę dziś w pogodzie będzie odrywał jednak aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. W kolejnych godzinach jego centrum znajdzie się na południu kraju. Niż wymuszał będzie silne ruchy wstępujące, co przyniesie liczne, dobrze zorganizowane burze w kraju. Do tego dodać należy dość dobre warunki kinematyczne. Ścinanie wiatru sięgać ma 20 m/s, a parametr SRH (potencjał rotacji) sięgnie aż 400 m2/s2 w dolnych warstwach troposfery. Tak dobre warunki kinematyczne spowodują, że dzisiejsze burze dość szybko organizować będą się w większe układy wielokomórkowe o dość długiej żywotności.

Zobacz również:

Jakie zagrożenia przyniesie dziś pogoda w Polsce?

Głównym zagrożeniem jakie przyniosą dzisiejsze burze będą intensywne, lokalnie nawalne opady deszczu. Parametr PW (wodności troposfery) sięgał będzie nawet 45 mm, a to już wartość bardzo wysoka jak na nasz region. Skutkowało będzie to bardzo wydajnymi opadowo komórkami burzowymi dziś w Polsce.

Ostrzeżenia przed burzami i ulewami wydane przez IMGW
Ostrzeżenia przed burzami i ulewami IMGW

Stąd też na mapach ostrzeżeń IMGW wydano ostrzeżenia nie tylko przed burzami, lecz również silnymi opadami deszczu w Polsce. Prócz nawalnych, długotrwałych opadów dzisiejsze burze nieść mogą grad do 2cm średnicy. W przypadku powstania silniejszej superkomórki burzowej nie można wykluczyć gradzin o większej średnicy. Dzisiejsze zjawiska pogodowe nie przyniosą silniejszego wiatru w kraju. Podczas przechodzenia burz możliwe są porywy wiatru do 70-80 km/h. W kraju możliwe jest dziś pojawienie się trąby powietrznej, jednak ryzyko jej wystąpienia jest bardzo małe. Na koniec chciałbym ostrzec przed wyładowaniami atmosferycznymi. Dzisiejsze komórki burzowe wbudowane mogą być w strefę zachmurzenia. W związku z tym może zdarzać się, że piorun uderzy podczas opadów deszczu trwających od długiego czasu. Będzie to uderzenie całkiem niespodziewane. Dlatego apelujemy do mieszkańców południa i południowego wschodu o zachowanie szczególnej ostrożności. Burze śledzić możecie w radarze opadów na naszej stronie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk