Gwałtowne burze wystąpią w piątek nad Polską. Grad o średnicy nawet 4 cm, silne ulewy powodujące zalania, a nawet powodzie błyskawiczne. Zdarzyć mogą się również porywy wiatru do 80 km/h.
Poranne zdjęcia satelitarne wskazują, że po wczorajszych burzach oraz tych, które trwały w nocy z czwartku na piątek, doszło do rozwoju licznych mgieł, zamgleń i chmur Stratus. Ich rozwój był spowodowany dużą wilgotnością powietrza oraz podłoża po burzach, a w wielu regionach również marginalną prędkością wiatru. Zalega jeszcze na wschodzie masa powietrza z rejonów Morza Śródziemnego i Czarnego. W kolejnych godzinach za sprawą silnej insolacji, dojdzie do wystąpienia rozpogodzeń i prawdopodobnego rozwoju zjawisk o charakterze burzowym.
Burze znów pojawią się w piątek nad Polską. Obejmą jedynie wschodnie dzielnice naszego kraju.
Dziś na coraz większym obszarze Polski wpływ na warunki pogodowe będzie mieć klin wyżu znad Atlantyku Północnego. Na przedłużeniu klina powstał antycyklon, który lokować ma się dziś nad Niemcami. We wschodniej połowie kraju zaznaczy się jeszcze zafalowany front atmosferyczny. Dodatkowo na wschodzie zalegać ma jeszcze ciepłe i wilgotne, niestabilne powietrze. Z biegiem godzin jednak energia dostępna drogą konwekcyjną będzie odsuwana za naszą wschodnią granicę. Niewielka różnica ciśnienia w naszej części Europy sprzyjać ma marginalnej prędkości wiatru na wyższych poziomach izobarycznych. Dlatego też pionowe uskoki wiatru będą niewielkie, które sprzyjają dłuższej organizacji burz. Burze w takich warunkach bywają gwałtowne, lecz nie są trwałe. Konwekcja nie okaże się dobrze zorganizowana i nie przyjmie formy rozległych i trwających wiele godzin systemów burzowych. Obok jednej wygasającej burzy na tzw. granicy wypływu, tworzyć mogą się następne ośrodki konwekcyjne. Aktualną temperaturę powietrza w naszej części Europy można śledzić tutaj.
Prognoza sytuacji barycznej na 10.06.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według modelu DWD
Duża energia dostępna drogą konwekcyjną, lecz z powodu małego gradientu ciśnienia, przepływ mas będzie marginalny. Możliwy wielokomórkowy układ burzowy nad Polską
Dostępna energia drogą konwekcyjną przyjmie dziś przedział wartości od 1000 J/kg do 2000 J/kg. Pionowe ścinanie wiatru w warstwie 0-6 km sięgnie około 10-12 m/s, natomiast LLS i MLS poniżej 10 m/s. Takie warunki panujące w troposferze sprzyjają na ogół nietrwałym i słabo zorganizowanym burzom. Główna inicjacja konwekcji zajdzie we wschodniej części kraju, gdzie zaznaczy się strefa konwergencji wiatru. Pierwsze burze mogą powstać już około południa. Uformować może się niemalże stacjonarny, wydłużony klaster wielokomórkowy. Zazwyczaj w warunkach marginalnego przepływu mas powietrza, takie systemy konwekcyjne nie są trwałe i po około 3-4 h wyraźnie tracą na intensywności. Burze jednak całkowicie zanikną późnym wieczorem, bądź w pierwszej części nocy. Modele pogodowe sygnalizują, że najbardziej dogodne warunki do rozwoju burz powinny wystąpić we wschodniej połowie kraju. Liczne burze mogą również pojawić się w górach i na obszarach podgórskich, gdzie kluczowe znaczenie odegra orografia terenu.
Gwałtowne burze. Prognoza burzowa na 10.06.2022 od 8:00 do 10.06.2022 do 20:00 od IMGW-PIB
Gwałtowne burze jeszcze w piątek na obszarze Polski
Prognozy na piątkowy dzień są obarczone pewną dozą niepewności, gdyż nie wiadomo czy strefa konwergencji wiatru dolnego znajdzie się we wschodniej połowie kraju, czy też już u naszych wschodnich sąsiadów. Podstawowym zagrożeniem w piątkowych burzach okażą się opady do 40-50 mm, lokalnie możliwe są podtopienia, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne. Najsilniejsze burze są dziś spodziewane wzdłuż wschodniej granicy państwowej. Możliwe są opady gradu o średnicy do 2-4 cm, wiatr do 70-80 km/h. Z powodu dużego nagromadzenia wilgoci, istnieje ryzyko uformowania się lokalnej trąby powietrznej niezwiązanej z mezocyklonem. Ważną role mogą odegrać również silniejsze, lokalne strefy konwergencji wiatru w tym przypadku. Zdarzyć mogą się również groźne porywy wiatru do około 80 km/h z powodu występowania silnych prądów zstępujących. Z uwagi na dużą lokalność i nieprzewidywalność zjawisk burzowych, zalecamy śledzić bieżące dane radarowe i detektory wyładowań.
Gwałtowne burze możliwe. Prognoza burzowa na piątek i noc z piątku na sobotę od Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska
Następnie w kolejnych dniach nie przewiduje się, aby dochodziło do rozwoju groźnych burz. Powrócimy do klasycznej cyrkulacji zachodniej, która obejmie przeważający obszar Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Upał i burze mogą powrócić w okolicach Bożego Ciała.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Gwałtowne burze możliwe w piątek nad Polską. Grad o średnicy do 4 cm, silne ulewy powodujące podtopienia i wiatr do 80 km/h”
Możliwość komentowania została wyłączona.