Pogoda na noc z piątku na sobotę. Zdarzą się jeszcze stopniowo słabnące i zanikające burze, powstaną również gęste mgły w naszej części Europy.
Pogoda w ostatnich dniach jest dynamiczna. Burze i nocne, poranne mgły oraz zamglenia
W piątek na coraz większym obszarze Polski wpływ na warunki pogodowe miał wpływ klin wyżu znad Atlantyku Północnego. Na przedłużeniu klina powstał wędrowne i niewielkie centrum wyżowe, które lokowało się dziś nad Niemcami. Jednak jeszcze we wschodniej połowie kraju zaznacza się pofalowany front atmosferyczny. Rozdziela nad Polską dwie zróżnicowane fizycznie masy powietrza. Napływającą znad Morza Śródziemnego i Czarnego po wschodniej stronie frontu, od chłodniejszego i stabilniejszego po zachodniej płynącego z zachodu, północnego-zachodu. Co więcej dodatkowo na wschodzie zaznacza się ciepłe i wilgotne powietrze oraz chwiejne.
Pogoda. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 10.06.2022, 18 UTC ukazujący pofalowany front atmosferyczny powoli wędrujący na wschód
Zjawiska burzowe dziś na wschodzie. Aura w tej części kraju jest dynamiczna
Burze występuje dziś we wschodniej części kraju, gdzie zaznacza się strefa konwergencji wiatru dolnego, wymusza ona dynamiczny rozwój prądów wstępujących w wilgotnej i chwiejnej masie płynącej jeszcze z południa i południowego-wschodu. Wieczorem burze są obserwowane we wschodniej części kraju. Grzmi na wschodzie woj. lubelskiego, na pograniczu woj. podkarpackiego i lubelskiego. Wcześniej zjawiska o charakterze konwekcyjnym były obserwowane na Podlasiu. W kolejnych godzinach, chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus mogą rozwijać się w województwach położonych na wschodzie, dlatego że zaznaczy się na tym obszarze wpływ linii zbieżności wiatru oraz falującego frontu.
Pogoda. Wyładowania atmosferyczne zanotowane m.in na obszarze Polski od drugiej części nocy z czwartku na piątek do godzin wieczornych dziś według systemu detekcji Blitzortung
Noc z piątku na sobotę przyniesie na zachodzie zachmurzenie małe i umiarkowane, po północy miejscami wzrastające do dużego. Ponadto głównie na wschodzie zachmurzenie umiarkowane i duże, przelotne opady deszczu, miejscami burze, początkowo miejscami grad. Prawdopodobna lokalnie wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, lokalnie 30 mm. Gdzieniegdzie wystąpią silne zamglenia lub mgły ograniczające widzialność do 300 m. W najchłodniejszej części nocy od 10°C do 14°C, na południowym wschodzie od 14°C do 16°C, chłodniej w kotlinach sudeckich i miejscami na północy, około 8°C. Wiatr słaby, na zachodzie zmienny, na wschodzie i nad morzem z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. Z uwagi na dużą lokalność burz, zalecamy śledzić radary i detektory.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC