Gwałtowne burze mogą pojawić się nad Polską. Grad, ulewy i silny wiatr. Wiemy, gdzie można spodziewać się załamanie pogody.
Nad południowe dzielnice naszego kraju nasunął się układ niżowy z systemem frontów atmosferycznych. Już wczoraj południe Polski zaczęło coraz wyraźniej odczuwać wpływ niżu znad basenu Morza Śródziemnego. Dziś jego system frontów atmosferycznych psuje aurę w wielu regionach naszego kraju. Sam cyklon przemieszcza się z południa na północ i ciśnienie w nim wynosi około 1004 hPa, zatem jest to dość płytki, ale stopniowo pogłębiający się ośrodek niżowy wędrujący nad Bałtyk.
Gwałtowne burze możliwe w obrębie niżu. SIGNIFICANT IMGW-PIB, 15.05.2023, 12 UTC dla Polski

Nad południowe i centralne dzielnice naszego kraju dociera cieplejsza, ale wilgotna masa powietrza. Burze możliwe są również w pasie dzielnic zachodnich. Chwiejne powietrze w zasięgu niżu będzie wypierane na północ, północny wschód oraz na wschód. Reszta kraju znajdzie się w znacznie chłodniejszej masie powietrza, w której burze, jeśli nawet rozwiną się, to nie okażą się tak intensywne jak w innych regionach naszego kraju.
Przeczytaj również: Ulewy i burze uderzą w Polskę. 35-40 mm wody na m2. Silne załamanie pogody przed nami
Prognoza burzowa według Polskich Łowców Burz na poniedziałek i noc z poniedziałku na wtorek

Gwałtowne burze możliwe nad Polską
Już od południowych zaczynamy obserwować rozwój ośrodków burzowych nad Polską. Pierwsze wyładowania odnotowano na Ziemi Lubuskiej i Pomorzu Zachodnim. Jednak w kolejnych godzinach zagrzmi także miejscami na południu i centrum naszego kraju. Masa napływająca do naszej części Europy charakteryzuje się słabą chwiejnością termodynamiczną, która nie powinna przekraczać 300-600 J/kg. Niż zapewnia wspomaganie konwekcji na skalę synoptyczną, wymuszając pionowe ruchy wstępujące, dodatkowo nasili przepływ, zwiększy pionowe uskoki wiatru do 20-30 m/s w warstwie 0-6 km w centralnej i wschodniej części Polski. Mogą pojawić się struktury o charakterze liniowym, jak i też większych multikomórek burzowych. Warunki mogą być na tyle sprzyjające, że w kolejnych godzinach rozwinąć mogą się nawet pojedyncze superkomórki burzowe.
Prognoza burzowa od ESSL dla Europy i obszarów przyległych na poniedziałek

Chmury burzowe niosące opady, silny wiatr i wyładowania atmosferyczne mogą pojawić się na obszarze Kujaw, Warmii i Mazur, ale także Mazowsza. Podstawowym zagrożeniem w czasie burz okażą się opady do 15-30 mm, punktowo do 40 mm, które mogą powodować podtopienia. Prawdopodobne także opady gradu i porywy wiatru do 60-70 km/h. W nocy nie prognozuje się rozwoju kolejnych burz.
Śledź położenie opadów i burz nad Polską online.
Prognoza burzowa na poniedziałek według IMGW-PIB dla Polski

Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC