Gwałtowne burze pojawią się w Polsce. Cyklon Vasco przyniesie załamanie pogody

Gwałtowne burze wystąpią w Polsce. Cyklon Vasco nadciąga do Polski. Idą spore zmiany w pogodzie, które zaskoczą na przełomie kwietnia i maja.

Gwałtowne burze w sobotę nad Polską. Załamanie pogody mknie do naszego kraju

Od kilku dni obserwujemy w Polsce silne ochłodzenie spowodowane adwekcją zimnego powietrza pochodzenia arktycznego z dalekiej północy. Dlatego ubiegłej nocy tak powszechne okazały się przymrozki przygruntowem, jak i też na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów nad poziomem gruntu.

Ocieplenie zaczyna postępować od piątku, czyli od 28 kwietnia 2023 r. Koniec miesiąca minie z coraz wyższymi wartościami na termometrach oraz możliwością rozwoju gwałtownych burz. Najwyższe temperatury pokażą dziś termometry na południu i zachodzie naszego kraju.

Jednak na początku weekendu Polska znajdzie się w zasięgu płytkiego niżu o imieniu Vasco, który nasunie się do naszej części Europy, ulegając cyklolizie nad lądem. Cyklon ten dotrze do nas znad Niemiec. Związane będą z nim groźne zjawiska w postaci wiosennych burz, których natężenie może być spore jak na końcówkę kwietnia.

Prognoza sytuacji barycznej na 29.04.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

gwałtowne burze jutro
Gwałtowne burze w Polsce już jutro

W burzach możliwe są opady gradu, silne porywy wiatru i ulewne opady deszczu. Nie można wykluczyć, że miejscami wystąpią szkody. Niewykluczone opady gradu o średnicy nieprzekraczającej 1-3 cm. Sprawdzimy w dalszej części wpisu, gdzie możemy spodziewać się wiosennych burz.

Prognozowany zachmurzenie, opady i ciśnienie oraz położenie niżu na 29 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

Gwałtowne burze w Polsce
Gwałtowne burze w Polsce jutro

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 29 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu ECMWF dla Polski

burze jutro wystąpią w Polsce
Burze pojawią się jutro w Polsce

Prognozowana chwiejność termodynamiczna w oparciu o model WRF-ARW na 29 kwietnia 2023, 12Z dla Polski

groźne burze w kraju
Gwałtowne burze prognozowane w sobotę na SW Polski

Płytki niż jutro nad Polską namiesza w pogodzie

Cyklon, który przyniesie gwałtowne burze przesunie się znad Morza Północnego, przez Niemcy do Polski. Następnie wędrować ma dalej na wschód, południowy wschód, mając coraz większy wpływ na przebieg warunków pogodowych w naszej części Europy. Centrum niżu znajdzie się jutro nad Polską, ulegając dalszemu wypełnieniu.W jego zasięgu zalegać ma masa polarna o sporej zawartości wilgoci i umiarkowanej chwiejności termodynamicznej, sprzyjając rozwojowi burz. Ze szczególnym uwzględnieniem drugiej części jutrzejszego dnia.

Zobacz też: Upał 38.7 stopni. Na południu padł rekord temperatury za kwiecień. Ekstremalna anomalia. Ocieplenie w Polsce

Prognozowana chwiejność termodynamiczna 29 kwietnia 2023, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

burze, 30 kwietnia 2023 w Polsce
Burze w Polsce. Model ARPEGE może przeszacowywać chwiejność termodynamiczną

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na 29 kwietnia 2023, 15 UTC według modelu francuskiego ARPEGE

zjawiska konwekcyjne w piątek
Burze w Polsce, 29 kwietnia 2023 r.

Już dziś coraz wyraźniej odsuwane ma być poza Polskę powietrze pochodzenia arktycznego i zastępowane cieplejszym polarnomorskim. Jutro już w całym kraju zaznaczy się wpływ znacznie cieplejszej względem minionych dni masy powietrza.

Prognozowana orientacyjnie maksymalna temperatura powietrza na okres od 27.04.2023 r. do 6.05.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

zjawiska konwekcyjne i wyższe temperatury w naszej części Europy
Burze w Polsce. Wyższe wartości na termometrach nadejdą

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że jutro w obrębie płytkiego i wypełniającego się niżu będą dogodne warunki do inicjacji głębokiej konwekcji, która charakteryzować może się wystąpieniem opadów konwekcyjnych, jak i też burz z gradem. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie na zachodzie, południu oraz centrum Polski. Z biegiem godzin strefa korzystnych warunków do rozwoju chmur Cb przesuwać ma się na wschód, południowy wschód. Jeśli prognozy się sprawdzą, to chwiejność termodynamiczna sięgnie 500-1000 J/kg, co pokryje się z niewielkim pionowym ścinaniem wiatru. Możliwe są pojedyncze komórki burzowe, jak i też klastry wielokomórkowe. W burzach wysokość opadów nie powinna przekroczyć 10-20 mm.

Śledźcie na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl