Intensywne opady śniegu w nocy z wtorku na środę w Polsce. Miejscami silny wiatr oraz nurkujący układ niżowy znad Bałtyku.
Intensywne opady śniegu na początku lutego w Polsce
Rozpoczął się ostatni miesiąc meteorologicznej zimy. Od dwóch tygodni obserwujemy bardzo dużą aktywność cyrkulacji strefowej. Wiry niżowe przemieszczają się z zachodu, północnego-zachodu na wschód, południowy-wschód. Okresami tylko pojawiają się przejściowe kliny wyżowe, przynosząc tylko krótkotrwałą stabilizacje w pogodzie.
Niż atlantycki nurkuje znad Skandynawii i Bałtyk nad Polskę
Znad Skandynawii nasuwa się niż baryczny z rodowodem atlantyckim. Jest to jednak znacznie płytszy ośrodek niskiego ciśnienia, niż ten, który pojawił się pod koniec ubiegłego tygodnia. Nurkuje on znad Morza Bałtyckiego nad Polskę. Nad wychłodzonym podłożem będzie się w dalszym ciągu wypełniał w znacznie chłodniejszej masie powietrza. Dodatkowo jutro ściągnie przejściowo z północy chłodniejszą masę powietrza, gdy oddali się nad Białoruś. Trwałej zimy nie widać jednak do drugiej dekady lutego. Na ogół warunki pogodowe będzie kształtować cyrkulacja strefowa. Czasem rozbudują się kliny wysokiego ciśnienia, które nie zawsze przyniosą pogodną aurę, lecz przyniosą uspokojenie w pogodzie.
SIGNIFICANT IMGW-PIB 2.02.2022 r. 00 UTC dla Polski
W związku z podejściem atlantyckiego niżu wzrosła po jego południowej stronie różnica ciśnienia. Spowodowało to nasilenie się wiatru, o średniej prędkości do 25-35 km/h, natomiast w porywach do 50-70 km. Po przejściu frontu wiatr skręci na zachodni. Potem północno-zachodni, natomiast na wybrzeżu i Pomorzu na północny, w chłodniejszej masie powietrza porywy wiatru do 60-75 km/h. Intensywne opady śniegu już utrudniają w zachodniej i północnej części Polski warunki do jazdy.
Prognoza ciśnienia i położenie nurkującego niżu atlantyckiego znad Bałtyku nad Polskę w nocy z wtorku na środę według ECMWF
Niżowa pogoda w Polsce
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie całkowite i duże. Intensywne opadami śniegu miejscami oraz deszczu ze śniegiem, na zachodzie także deszczu. Gdzieniegdzie, szczególnie w górach i na Pomorzu Wschodnim. Opady śniegu mogą mieć umiarkowane natężenie i powodować ograniczenie widzialności do 200-300 metrów. Wyliczana przez modele numeryczne wysokość opadów od 15 mm do 20 mm na południu kraju. Spodziewany przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm do 20 cm w górach oraz o około 10 cm na Pomorzu Wschodnim.
W najchłodniejszej części nocy termometry na wschodzie. Natomiast w rejonach podgórskich Sudetów i na Pomorzu Wschodnim pokażą od -3°C do -1°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat około -7°C; na pozostałym obszarze od 0°C do 2°C. Najniższe wartości zostaną zanotowane w pierwszej połowie nocy, gdyż za frontem okluzji przejściowo napłynie cieplejsze powietrze polarno morskie z zachodu. Wiatr na ogół umiarkowany i dość silny, na zachodnim wybrzeżu silny, do 45 km/h, w całym kraju porywisty, południowy i zachodni. Na zachodnim wybrzeżu porywy wiatru do 75 km/h, na Dolnym Śląsku do 80 km/h, w Karpatach do 70 km/h i w Sudetach do 130 km/h. Lokalnie w górach zawieje i zamiecie śnieżne. Na drogach ślisko, dlatego kierowcy powinni zachować ostrożność.
Wyliczana minimalna temperatura na 2.02.2022 r. 05Z według modelu ICON