18 października 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Jaka pogoda we wtorek 28.09.2021. Front atmosferyczny i pogorszenie aury

Jaka pogoda we wtorek 28 września

Wtorek przyniesie nam pogorszenie pogody. Z zachodu do kraju wkroczył front atmosferyczny związany z niżem XENUS z północy Europy. W związku z tym pogoda ulegnie dziś pogorszeniu. Jednak o tym w dalszej części wpisu. Zapraszam więc na szczegółową prognozę pogody na wtorek 28 września. Zacznijmy od mapy barycznej Europy.

Pogoda na wtorek 28.09.2021

Na mapie (źródło) widać doskonale bardzo głęboki, wspomniany niż XENUS, którego centrum znajduje się dziś nad Islandią. Związany z niżem system frontów atmosferycznych psuł będzie pogodę w pasie od Skandynawii, po północne Włochy. W kolejnych godzinach pogorszenie aury nadejdzie również do naszego kraju.

Pogoda we wtorek. Front i opady od zachodu

Większa część kraju pozostanie jeszcze dziś w obszarze podwyższonego ciśnienia. W związku z tym w Polsce Centralnej i Wschodniej czeka nas całkiem pogody dzień. Od zachodu do kraju wkroczy chłodny wycinek systemu frontów atmosferycznych. Przyniesie on wzrost zachmurzenia od zachodu Polski. Front wkroczy do dzielnic zachodnich już w godzinach porannych. Niestety wraz z jego nadejściem, na zachodzie kraju pojawi się nie tylko zachmurzenie, ale i opady.

Powyżej mapa prognozy opadów na wtorek w godzinach przedpołudniowych. Widzimy tutaj rozległą strefę opadów rozciągającą się od Pomorza Zachodniego, przez Wielkopolskę, aż po Dolny Śląsk i Śląsk. Nie będą to opady o dużym natężeniu. Jednak ich charakter będzie raczej ciągły. Dopiero za frontem pojawi się więcej opadów przelotnych. Cała strefa opadów przemieszczała będzie się w dniu dzisiejszym z zachodu na wschód. Jednak wraz z przemieszczaniem się w regiony centralne kraju, front będzie wytracał swoją aktywność. Co za tym idzie po południu padać będzie w centrum kraju, jednak będą to opady o słabym natężeniu. Na wschodzie kraju dzisiejszy dzień nie powinien przynieść opadów. Front atmosferyczny przyniesie jednak wzrost zachmurzenia w drugiej części dnia również na wschodzie Polski.

Chłodniejszy dzień w Polsce

Dzisiejszy dzień przyniesie spadki temperatur w kraju. Po bardzo ciepłym weekendzie, początek tygodnia przynosi lekkie spadki temperatury. Dziś tylko lokalnie w Polsce słupki rtęci przekroczą 20 stopni Celsjusza. Takie wartości temperatury możliwe są na południowym zachodzie kraju.

Temperatura w Polsce we wtorek 28 września

W pozostałej części kraju będzie chłodniej, ale nie będzie to jakieś silne ochłodzenie. Na przeważającym obszarze kraju termometry wskażą około 18 stopni Celsjusza. Na krańcach wschodnich i terenach podgórskich około 14 stopni. Druga część dnia przyniesie wzrost gradientu barycznego we wschodniej części kraju. Co za tym idzie silniejszy będzie również wiatr, który dziś na wschodzie wiać może z prędkością do 50 km/h. Dziś w kraju wiało będzie ze wschodu. Wtorek to kontynuacja bardzo wysokiego ciśnienia. W południe w kraju barometry wskazywały będą ponad 1020 hPa. Kończąc zapraszam do świeżej pogody długoterminowej na 16 dni dla Polski. Sprawdzamy w niej co wydarzy się w pogodzie w pierwszej dekadzie października.