Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą się opady, czasem wystąpi silny wiatr i burze w Polsce. Coraz częściej w naszej części Europy zaznaczać będzie się zachmurzenie chmurami niskimi oraz mgły. Sprawdzimy najnowsze prognozy numeryczne na przełom września i października.
Pogoda długoterminowa. Stabilne warunki pogodowe, ale wysokie temperatury ustąpią na jakiś czas w pierwszych dniach ostatniego tygodnia września
Prognozy numeryczne nie wskazują, aby silne i długotrwałe ochłodzenie groziło naszej części Europy na przełomie września i października. Niewykluczone jednak, że np. w ostatni poniedziałek września słabe burze wystąpią na południowym-zachodzie Polski.
Najcieplej będzie w najbliższych dniach na zachodzie, gdzie temperatura będzie na pograniczu dnia ciepłego i gorącego. Najwyższe temperatury są prognozowane szczególnie na południowym-zachodzie kraju, gdzie na termometrach może być nawet 23°C/25°C. Ochłodzenie przez wiodące modele numeryczne jest wyliczane na wtorek, gdy przez Polskę z zachodu na wschód ma przemieszczać się front chłodny. Na przełomie miesięcy zobaczymy na termometrach od 15°C/20°C w najcieplejszym momencie dnia. Zatem bardzo ciepłe masy powietrza jak na początek astronomicznej jesieni, odsuną się znad naszej części Starego Kontynentu na pewien okres czasu.
Interesująco na ten moment wyglądają prognozy na początek pierwszej dekady 10 miesiąca roku. Konfiguracja pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami sugeruje możliwy napływ cieplejszego powietrza z kierunków południowych. Silnej, ale prawdopodobnie krótkotrwałej adwekcji ciepła sprzyjać ma ulokowanie głębokich, atlantyckich niżów na północy i zachodzie Europy.
Prognozy numeryczne wskazują na dużą dynamikę w pogodzie wraz z początkiem drugiego miesiąca jesieni. Będzie to spowodowane uaktywnieniem się wyraźnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych. Niewykluczone, że jeszcze w październiku zobaczymy na termometrach wartości powyżej 20°C/23°C w wielu miejscach Polski. Jednak takie okresy z temperaturą znacznie powyżej normy nie będą długotrwałe.
Prognoza średniej anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 26.09.2021 do 1.10.2021, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010.
Wyliczana anomalia temperatury w okresie od 1.10.2021 do 6.10.2021 dla Europejskiego obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych
Prognoza średniej wartości anomalii temperatury na okres od 5.10.2021 do 10.10.2021 dla Europy i obszarów przyległych.
Pogoda. Średnia anomalia powyżej normy w wielu miejscach na przełomie miesięcy
Poniższa mapa obrazuje rozkład średniej anomalii temperatury na okres najbliższych 10 dni (26.09.2021 – 10.10.2021). Uwzględniony jest w tej sytuacji stary okres referencyjny 1979-2000. Dostrzegamy, że najchłodniej powinno być na północnym-wschodzie, gdzie średnie wartości mają być w okolicach normy wieloletniej. Najcieplej będzie w zachodniej i południowej części Polski.
Pogoda długoterminowa. Dominacja wyżu, ale nie w każdej sytuacji przyniesie on pogodną aurę. Opadów najmniej będzie na wschodzie
W okresie od 26.09.2021 do 6.10.2021 nasza część Europy znajdzie się pomiędzy wyżem znad Federacji Rosyjskiej a głębokim niżem znad Atlantyku Północnego. Taki rozkład pola ciśnienia nad Europejskim Obszarem Synoptycznym i przyległościami gwarantować ma stabilne warunki pogodowe przez dłuższy okres czasu, ale okresami przejdą przez naszą część Starego Kontynentu fronty atmosferyczne. Na jesieni jednak nie w każdej sytuacji będziemy mieć do czynienia z pogodną aurą. Czasem w wielu regionach utrzymają się do godzin południowych, a nawet dłużej nieprzyjemne, podinwersyjne chmury niskie. Możliwe są też mgły. Nie przewiduje się w tym okresie przymrozków na nizinach. Najwięcej opadów w omawianym przedziale czasowym jest prognozowanych na zachodzie, natomiast najmniej na wschodzie. Lokalnie popada w całym kraju, ale największe opady możliwe są na północnym-zachodzie i zachodzie, gdzie zaznaczy się najczęściej wpływ frontów i zatok niżowych. Tutaj też w ostatnich dniach września może lokalnie zagrzmieć.
Największe opady w ostatnim tygodniu września na zachodzie i północnym-zachodzie- najmniejsze na wschodzie
Wiodące modele numeryczne wyraźnie sugerują, że na przełomie września i października najwięcej opadów atmosferycznych wystąpi w zachodniej połowie kraju. Front atmosferyczny, jaki przyniesie opady i ochłodzenie dotrze do wschodniej części kraju w okolicach środy, a nawet bardziej czwartku. Wyż ze wschodu w pewnym stopniu hamować ma jego szybszą wędrówkę w kierunku wschodnim.
Orientacyjna prognoza sum opadów według modelu ECMWF na okres od 26.09.2021 do 6.10.2021
Pogoda długoterminowa. Wyżowa aura na przełomie miesięcy, następnie uaktywnić może się intensywna cyrkulacja atlantycka
Wyż baryczny znad wschodniej Europy przyniesie przez dłuższy okres czasu stabilne warunki pogodowe w naszej części Starego Kontynentu. Czasem przez wiele dni nie będą występować opady atmosferyczne. Opady znacznie poniżej normy na przełomie września i października są prognozowane głównie w centrum, południu i wschodzie. Najwięcej popada na zachodzie. W pierwszej dekadzie nowego miesiąca, wyż może ustąpić miejsca aktywnej cyrkulacji strefowej, co sprowadzi do Polski prawdopodobnie silniejszy wiatr. W górach możliwy halny, okresami popada deszcz, a nawet mogą zdarzyć się jesienne burze. Antycyklon ze wschodu nie w każdej sytuacji przyniesie pogodną aurę, czasem będziemy borykać się z nieprzyjemnym niskim zachmurzeniem, jakie może utrzymywać się przez większość dnia. Skutecznie, hamując ogrzewania planetarnej warstwy granicznej.
Spójrzmy następnie na prognozy wiązek modelu GFS od 26.09.2021 do 12.10.2021 dla wysokości 850 hPa (1500 m.n.p.g), co pozwala nam lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza napływających nad dany obszar. Czerwona linia wyznacza nam okres referencyjny 1981-2010. Biała linia jest średnią wiązek. Widzimy, że na przełomie miesięcy temperatura w naszej części Europy utrzymywać będzie powyżej normy. Silne ocieplenie spowodowane napływem cieplejszych mas powietrza w ciepłych wycinkach niżów jest prognozowane na okres od 3.10.2021 do 7.10.2021. Następnie temperatura może obniżyć się poniżej normy. Jednak z uwagi na odległy termin i dynamiczną sytuacje baryczną, prognozy te mogą ulec zmianie.
Prognoza wiązek dla wysokości 2 metrów n.p.g, czyli standardowej wysokości, na której znajduje się klatka meteorologiczna. Dostrzegamy, że na przełomie miesięcy ochłodzenie nie będzie bardzo odczuwalne. W wielu regionach temperatura ma być powyżej normy, bądź w pobliżu normy wieloletniej. Silne ocieplenie przypaść może na okres od 3.10.2021 do 7.10.2021. Wtedy to na termometrach możliwe będzie 20°C/24°C.
O znaczeniu prognoz długoterminowych, można dowiedzieć się w najnowszym materiale wideo od IMGW-PIB.
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Zdarzą się opady, czasem wystąpi silny wiatr i burze w Polsce. Temperatura przeważnie powyżej normy”
Możliwość komentowania została wyłączona.