Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mgły radiacyjne i podinwersyjne chmury lokalnie spowiją Polskę. Ciśnienie wzrasta do 1032 hPa. Mobilny wyż przyniesie zmianę

mglista aura

Mgły radiacyjne i podinwersyjne chmur Stratus mogą spowić miejscami Polskę. Ciśnienie na barometrach w dalszym ciągu wzrasta. Mobilny układ wyżowy przyniesie wyraźną zmianę pogody.

Rozległy wał wyżowy nad Europą

Rozległa blokada wyżowa w formie wału wysokiego ciśnienia rozciąga się od Atlantyku aż po wschód Europy. Warunki pogodowe dlatego uległy znaczącej poprawie. Niże baryczne wędrujące znad wcześniej wymienionego akwenu zmierzają głównie nad Skandynawię. Nie pojawiają się w pobliżu Polski. Dostaliśmy się pod wpływ wyżu o imieniu Urlich. W najbliższych godzinach centrum antycyklonu ulokuje się nad południową i południowo-wschodnią częścią naszego kraju. Dlatego też warunki pogodowe w piątek okażą się stabilne. Jedynie w pierwszej części piątkowego dnia lokalnie wystąpią mgły.

Przykład mgieł radiacyjnych rozpraszających się po wschodzie słońca

mgły w Polsce

W czwartek przez Polskę, w polu podwyższonego ciśnienia przemieszczał się mało aktywny front o charakterze chłodnym. Tuż po przejściu frontu nasuwa się do naszej części Europy centrum antycyklonu znad zachodniej części Starego Kontynentu w kierunku wschodniej części naszego kontynentu. Ciśnienie w centrum wyżu przekroczyło 1030 hPa. Sięga w kraju już ponad 1031 hPa.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza na 6 października 2022, 19:00 czasu lokalnego

Mała różnica ciśnienia nad Polską, centrum antycyklonu przejdzie przez południe i skieruje się nad Ukrainę

Z uwagi na niewielką różnice ciśnienia podczas nadchodzącej nocy na południowym-wschodzie i wschodzie kraju mogą być sprzyjające warunki do rozwoju radiacyjnych mgieł w wyniku wypromieniowania ciepła z podłoża. Utworzyć mogą się również chmury warstwowe Stratus. Jednak po wschodzie słońca wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego, temperatury i prędkości wiatru, obserwowane będzie rozpraszanie się niskiego, podinwersyjnego zachmurzenia.

Przykład podinwersyjnego morza mgieł o wschodzie słońca

mgly radiacyjne
mgliście o wschodzie

Podinwersyjne morze rozpraszających się mgieł o wschodzie słońca

mgły
mglisty poranek w wielu regionach w piątek

W piątek nieco spokojniej w atmosferze. W miarę przesuwania się antycyklonu nad Ukrainę, wiatr zmieniać będzie kierunek na południowy z niewielką składową zachodnią. Jednak na południu kraju w drugiej połowie dnia na południowo wschodni. Znad Czech i zachodniej Słowacji wkraczać będzie wewnątrz masowe zachmurzenie kłębiaste.

Prognoza pola ciśnienia na 7 października 2022, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według ECMWF

wyż baryczny
blokada wyżowa

Podczas nadchodzącej nocy zachmurzenie małe i umiarkowane. Tylko początkowo na Pomorzu i na krańcach południowych duże z większymi przejaśnieniami. Ponadto południu Podkarpacia możliwe bardzo słabe opady deszczu. Co więcej w drugiej połowie nocy i nad ranem w południowej połowie kraju rozwiną się lokalnie mgły ograniczające widzialność do 200 m, przejściowo do 100 m. Objąć powinny zwłaszcza woj. świętokrzyskie, częściowo małopolskie, podkarpackie, lubelskie, jak i też wschodnie Mazowsze. Gdzieniegdzie, krótkotrwałe mgły mogą zdarzyć się praktycznie w całym kraju, lecz nie będą aż tak intensywne. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od 5°C do 8°C. Tylko nad morzem cieplej około 10°C, a w rejonach podgórskich Sudetów chłodniej około 3°C. Wiatr na południu słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, nad morzem dość silny i porywisty, południowo-zachodni. Porywy nad morzem do 65 km/h.

Mgły rozwiną się za sprawą radiacyjnego wypromieniowania ciepła. Minimalna temperatura powietrza na 7 października, 05Z według modelu ICON

niska temperatura
Chłodna noc przed nami

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz