Antycyklon Ulrich zmieni pogodę w Polsce. Ciśnienie ponad 1030 hPa. Co to oznacza?

Dziś przez Polskę przemieszcza się mało aktywny front atmosferyczny. Przynosi on lokalny wzrost zachmurzenia i bardzo słabe, lokalne i krótkotrwałe opady deszczu. Jednak nasz region znajduje się pod wpływem rozległego wału wyżowego rozciągającego się nad znacznym obszarze Europy. Nadciąga do nas antycyklon, który znacznie zmieni pogodę w kraju. Mam dla Was świetne wiadomości odnośnie pogody choćby na piątek.

Mało aktywny front. Jego miejsce zajmie antycyklon Ulrich

Jeszcze dziś nad krajem znajduje się strefa frontu atmosferycznego związanego z niżem Zydrune z północy kontynentu. Front ten jest jednak mało aktywny. Właściwie to przynosi wyłączenie wędrującą przez kraj strefę zachmurzenia. Lokalnie pada bardzo słaby deszcz. Zachmurzenie związane z frontem widać na obrazach satelitarnych sat24.com

Zachmurzenie związane ze strefą frontu atmosferycznego
Zanim antycyklon znajdzie się nad Polską, przez kraj sunie słaby front atmosferyczny

Do wieczora po strefie zachmurzenia frontowego nie będzie już śladu. Nad Polskę nasunie się antycyklon Ulrich. Jego centrum znajdzie się w drugiej części nocy nad południowo wschodnią Polską. W dniu jutrzejszym centrum antycyklonu znajdzie się już nad zachodnią Ukrainą. Doskonale widoczne jest to na poniżej mapie barycznej na piątek 7 października, godzinę 12 UTC.

Antycyklon Ulrich w piątek blisko Polski
Antycyklon Ulrich w piątek blisko Polski

Ciśnienie w centrum wyżu przekroczy 1030 hPa. Oznacza to silną inwersję, czego skutkiem będzie praktyczny brak zachmurzenia w piątek w Polsce. Jednak zanim to nastąpi noc z czwartku na piątek przynieść może mgły na południu kraju. Mgły jednak powinny dość szybko ustąpić pozwalając na podziwianie widoków tak pięknych jak choćby te poniżej. Złota jesień o poranku w górach to jedne z piękniejszych widoków w naszym kraju. Zobacz również: Rekordowy upał w Europie w październiku

Bieszczady jesienią są piękne
Bieszczady jesienią są naprawdę piękne

Antycyklon nad Polską. Wspaniała pogoda w piątek

Fakt, że centrum antycyklonu znajdzie się blisko kraju zdecydowanie wpłynie na pogodę w Polsce. Piątek powinien upływać nam pod znakiem bardzo dobrej, słonecznej pogody. Takie ułożenie wału wyżowego wpływa na jeszcze jeden bardzo ważny aspekt pogody. Głębokie, dynamiczne niże atlantyckie spychane są daleko na północ Europy. Prócz zwiększonego gradientu ciśnienia nie mają one większego wpływu na pogodę w naszym regionie.

Antycyklon blisko Polski. Bezchmurne niebo
Antycyklon blisko Polski

W piątek, na skutek bliskości centrum wyżu gradient baryczny zmaleje. Wichura, która dziś dawała się we znaki na północy kraju, jutro już uspokoi się niemal całkowicie. Wiatr będzie jeszcze odczuwalny w kraju. Jednak porywy wiatru nawet na północy nie powinny przekraczać 40 km/h. Do tego będzie to wiatr ciepły, wiejący z kierunków południowych. Piątek przyniesie nam mnóstwo słońca. Chmury i poranne zamglenia pojawia się w południowej części kraju, jednak szybko powinny ustąpić. Antycyklon przyniesie dużo słonecznego nieba w całym kraju. Zachęcamy, w miarę możliwości do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. To prawdopodobnie ostatnie tak ciepłe dni tej jesieni.

Weekend ciepły, ale pojawią się opady

Dość dobrze zapowiada się pogoda na weekend, aczkolwiek nie wszędzie będzie tak „sielankowo” jak w piątek. W sobotę po południu blisko południowych granic kraju przemieszczać powinien się płytki niż. Prawdopodobnie przyniesie on opady deszczy w regionach południowych kraju w sobotę po południu i w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Sobota może przynieść opady na południu kraju
Sobota może przynieść opady na południu kraju

Za to w niedzielę nad region nadciągnie kolejny antycyklon. Ciśnienie na południu kraju znów powędruje w okolice 1030 hPa. W całym kraju znów zrobi się bardzo słonecznie. Do tego przez cały weekend temperatury, zwłaszcza w południowej połowie kraju będą rozpieszczały. W wielu miejscach Polski Południowej na termometrach ujrzymy od piątku do niedzieli nawet powyżej 20 stopni Celsjusza.