Mordercze upały potrwają do końca lipca. Ponad 40 stopni. Do tego silne burze

Europa Centralna znajduje się obecnie pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza. Cieplejsze, lokalnie upalne dni, przeplatają się z okresami chłodniejszymi. Zupełnie inaczej jest na południowym zachodzie Europy, gdzie trwa ekstremalna fala upałów.

O silnym upale w Hiszpanii i Portugalii piszemy co jakiś czas, bo jesteśmy pod wielkim wrażeniem jak długo upał trwa już w tamtym regionie. Przeglądając mapy pogodowe, bardzo wysokie, lokalnie wręcz ekstremalne temperatury widać w zasadzie do końca lipca.

upały

Upał trwał będzie do końca lipca, a może i dłużej

Przykładowo, w dniu jutrzejszym na południu Portugalii i Hiszpanii słupki rtęcie wzrosną nawet do 43 stopni. Lokalnie może być jeszcze upalniej. Temperatury sięgnąć mogą nawet 45 stopni Celsjusza w cieniu. Nie musimy mówić jak taką falę upałów znoszą choćby osoby starsze.

Temperatury na Półwyspie Iberyjskim spadną nieco w okolicach 24-25 lipca. Wtedy to w większości regionów słupki rtęci wskażą w okolicach 31 stopni Celsjusza. Tak, tak. Piszemy tutaj o ochłodzeniu, w okresie, gdy takie wartości temperatur oznaczały by w Polsce falę upałów ostrzeżenia meteorologiczne.

fala upałów

Na powyższej mapie widać, że pod koniec lutego fala upałów znów zrobi się ekstremalna. Termometry znów wskazywać będą wartości bliżej 40 kresek powyżej zera. Nie chcemy zaglądać w tym wpisie w prognozy długoterminowe, ale nie wygląda to optymistycznie. Potężny upał trwa już w regionie od wielu tygodni. Z każdym dniem rośnie ryzyko pożarów, a rolnictwo przeżywa coraz większy kryzys.

Nie tylko upał, pojawią się silne burze

Niestety, przy bardzo wysokich temperaturach występują burze.Na szczęście Hiszpania i Portugalia nie dostała się jeszcze pod wpływ aktywnego układu niskiego ciśnienia. Obecnie nad regionem powstają typowe burze wewnątrz masowe. Są one groźne, jednak bardzo lokalnie. Strach pomyśleć, jak silne burze przeszły by przez Iberię, gdyby 40 stopniowa fala upałów została zakończone przejściem przez kraj aktywnego frontu atmosferycznego. Najbliższe kilka dni to wyżowa pogoda w Hiszpanii i Portugalii. Będzie sucho, lecz sytuacja ta zmieni się jeszcze do końca lipca z pewnością. Jeszcze napiszemy o niszczących nawałnicach, jakie przetoczyły się przez Półwysep Iberyjski.