Upały do końca lipca. Nawet 40 stopni. Do tego burze i trąby powietrzne. Ekstremalna pogoda w USA

fala upałów

Na kontynencie europejskim panuje względny spokój w pogodzie. Większość regionów znajduje się w umiarkowanie ciepłych masach powietrze. Temperatury oscylują w okolicach 20-25 stopni. Występują burze, ale nie są one groźne. Silny upał notujemy jedynie w Hiszpanii i Portugalii. Tam temperatury sięgają 40 stopni powyżej zera. O fali upałów w Hiszpanii piszemy między innymi tutaj.

Potężny upał na południu i zachodzie USA

Z falą upałów zmagają się również mieszkańcy innych regionów na Ziemi. Od kilku dni ekstremalnie gorące powietrze napływa do południowo wschodnich stanów USA.

upały

Na powyższej mapie temperatury widzimy, że na zachodnim wybrzeżu USA panuje prawdziwy upał. Temperatury sięgają 110℉ co w przeliczeniu na stopnie Celsjusza daje ponad 43℃. To już naprawdę silny upał. Tak wysokie temperatury będą towarzyszyły mieszkańcom południowo zachodnich regionów USA do końca lipca.

Gorące masy powietrza przynoszące falę upałów na zachodzie i południu USA docierają do Ameryki Północnej znad Zatoki Meksykańskiej. Powietrze to jest zawsze nie tylko upalne, lecz bardzo zasobne w wilgoć.

Nie tylko upał. Występują silne burze

Na styku gorących, upalnych mas powietrza i powietrza chłodniejszego dochodzi od wielu dni do rozwoju burz. Niektóre z burz mają formę nawałnic. Superkomórki burzowe przynoszą olbrzymie szkody gradowe. Grad ostatniej doby w środkowych stanach USA osiągał wczoraj średnicę nawet 10 cm. Gradziny tej wielkości z łatwością wybijają szyby i gniotą karoserię w samochodach. Wiele z superkomórek burzowych wygenerowało w ostatnich dniach trąby powietrzne. Na szczęście nie ma doniesień o ofiarach.

burze usa

O tym jak silne układy burzowe tworzą się obecnie podczas trwającej fali upałów niech świadczy powyższa grafika. Jest to archiwalny zbiór wyładowań atmosferycznych za ostatnią dobę. Spktakularnie wygląda potężny układ burzowy z centrum, który wędruje przez USA od kilkunastu godzin. Burza ta napędzana gorącym, chwiejnym powietrzem wciąż jest bardzo aktywna, mimo, że przewędrowała już ponad 1000 kilometrów. Potężny i groźny pokaz sił natury.

Niestety, nie widać zmiany pogody w Stanach. Do regionów południowych nadal napływało będzie gorące powietrze przynosząc falę upałów. W stanach centralnych i południowych przechodziły będą burze, w wielu miejscach mając charakter niszczących nawałnic.