Weekend przyniósł chwilowy odpoczynek od upałów w Polsce. Niestety spadki temperatury nie trwały długo i od dziś rozpoczynamy kolejną falę upału w kraju. We wpisie sprawdzimy do kiedy upał pozostanie z nami. Na moment przeniesiemy się do USA, gdzie w Kalifornii upał był w weekend naprawdę morderczy. Padł tam rekord temperatury maksymalnej, jednak o tym poniżej. Sprawdzimy również jakie temperatury w weekend padły w Hiszpanii. Tam również historyczny rekord był zagrożony.
Upał na Półwyspie Iberyjskim. Czy padł rekord temperatury?
W poprzednim wpisie o wysokich temperaturach obiecywałem, że po weekendzie podam, czy padłoficjalnny rekord temperatury w Hiszpanii. Sprawdźmy zatem jak silny był upał w weekend na Półwyspie Ibryjskim.
Oto 10 najgorętszych miejsc w Hiszpanii w ostatni weekend. Widać tu, że upał w regionie jest naprawdę silny. We wszystkich 10 lokalizacjach odnotowano temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Najsilniejszy upał panował na południu kraju. Najcieplej było w Moron De La Frontera, gdzie słupki rtęci wzrosły do 43 stopni. Bardzo wysokie temperatury padły również w Sewilli, gdzie było 42.1 stopnia Celsjusza. Jestem niejako zawiedziony, gdyż wyliczenia modeli mówiły o upałach sięgających 50 stopni. Liczyłem (o czym jawnie pisałem), że w weekend pobite zostaną historyczne rekordy temperatury Półwyspu Iberyjskiego (ponad 47 stopni). Tak się jednak nie stał. Upał jest tu bardzo silny, ale nie rekordowy.
Historyczna temperatura w USA
Przedwczoraj, 9 lipca w Kalifornii odnotowano 130 stopni Fahrenheita. W przeliczeniu na naszą jednostkę temperatury to 54,4 stopni Celsjusza. Z tym upałem związana jest ciekawa historia. Otóż WHO za najwyższą temperaturę w historii uznaje ponad 56 stopni Celsjusza. Tak silny upał odnotowano 10 lipca 1913 roku. Jednak naukowcy podważają prawidłowość danych sprzed ponad 100 lat. O błąd w tamtych czasach było nie trudno. W związku z tym w świecie meteorologii wczorajszy pomiar temperatury uznawany jest za najwyższą, prawidłowo udokumentowaną temperaturę w historii meteorologii. W ramach ciekawostki dodam, że zarówno pomiar z piątku, jak i ten z 1913 roku wykonany został w Dolinie Śmierci, w Kalifornii, w USA. Silne upały panują w całym stanie Kalifornia. Przykładowo w Las Vegas 10 lipca słupki rtęci wskazywały 47 stopni Celsjusza. Potężna fala upałów na południowym zachodzie USA.
Fala upałów w Europie
Do północno zachodniej Europy wciąż spływa chłodne powietrze morskie. Dość chłodno jest na Wyspach Brytyjskich, na północy Francji, czy krajach Beneluksu. To właśnie adwekcja tego, chłodniejszego powietrza przyniosła nam ochłodzenie w weekend w Polsce. W tym samym czasie w całej Europie Południowej i Wschodniej panuje silny upał. Potwierdza to poniższa mapa rozkładu temperatury (źródło mapy tutaj).
O ekstremalnie wysokich temperaturach w Hiszpanii już pisałem. Warto zaznaczyć, że upały dochodzące do 40 stopni Celsjusza panują również we Włoszech, w Grecji, w Rumunii oraz na południu Węgier. Od dziś gorąca masa zwrotnikowa wlewać zaczęła się również do Polski. Czekają nas dni z temperaturami ponad 30 stopni, więc upał w pełni. Przyjrzyjmy się zatem jak długo trwał będzie upał w Polsce i jak silne będą wzrosty temperatur.
Upał w Polsce przez wiele dni
Obecne wyliczenia modelu GFS nie napawają optymizmem. Rozpoczynająca się dziś fala upałów potrwać może ponad tydzień. Wyliczenia GFS z poprzedniej doby mówiły o ochłodzeniu w przyszły weekend. Dziś GFS jednak wyliczył, że zwrotnikowe powietrze przynosiło nam będzie upał przez wiele dni. Już dziś temperatury na wschodzie Polski osiągać mogą nawet 32 stopnie Celsjusza. W kolejnych dniach masa powietrza zwrotnikowego obejmie już cały kraj. We wtorek termometry nad Polską wskażą do 35 stopni na południu kraju. To już jest upał silny. Radzimy nie wychodzić na otwarte słońce w godzinach 10-18. W tych godzinach upał będzie najbardziej niebezpieczny dla zdrowia. Ostrzeżenie dotyczy zwłaszcza osób starszych i mających kłopoty z układem krążenia.
Jeszcze wyższych temperatur spodziewamy się w środę. Słupki rtęci wskazywać mogą nawet do 36-37 stopni Celsjusza. Z nieba lał będzie się prawdziwy żar. Modele widzą silny upał nad Polską praktycznie do końca lipca. Oczywiście wraz z wysokimi temperaturami i dużą wilgotnością powietrza nad krajem pojawiały będą się burze. O tym jednak pisali będziemy w dedykowanych burzom wpisach. Na koniec zapraszam do zapoznania się z pogodą długoterminową na 16 dni dla Polski.
1 komentarz do “Morderczy upał 54 stopnie. Najgoręcej w historii pomiarów. 3 fala upałów od dziś w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.