Pogoda długoterminowa na 16 dni. Znów zmiana. Upał nagle powróci. Będzie nawet 36°C i noce tropikalne. Wystąpią też silne burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Znów wyraźna zmiana w pogodzie. Krótkie ochłodzenie ustąpi. Ponownie wystąpi fala upałów. Będzie nawet 36°C i noce tropikalne. Nie unikniemy również silnych, miejscami niszczących burz. Zjawiska burzowe będą powodować zalania, szkody wiatrowe oraz gradowe, jak i też lokalne pożary od wyładowań atmosferycznych.

Pogoda. Krótkie ochłodzenie w weekend. Jednak od niedzieli znów zacznie robić się gorąco w kraju. Fala upałów rozpocznie się w poniedziałek

W weekend na krótki okres czasu wycofało się praktycznie z całej Polski powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Zostało wypchnięte przez pofalowany front atmosferyczny. W sobotę jedynie na krańcach wschodnich zalegała masa zwrotnikowa. Burze pojawiły się tym razem tylko w Bieszczadach, a w nocy z soboty na niedzielę krótkotrwałe komórki burzowe rozwinęły się na wschodzie woj. lubelskiego. W niedzielę front ponownie zalafuje i zacznie wędrować na zachód, północny-zachód. Znów nad przeważający obszar Polski zacznie napływać gorące, wilgotne oraz co istotne niestabilne powietrze zwrotnikowe.

SIGNIFICANT IMGW-PIB na dzień 11.07.2021, 12 UTC. Północ kraju będzie dziś pod wpływem słabego wyżu z centrum nad południowym Bałtykiem. Zwróćmy jednak na uwagę na pofalowany front atmosferyczny, który będzie przemieszczał się w najbliższych godzinach na północny-zachód, zachód. Burze mogą rozwinąć się zarówno w strefie frontu atmosferycznego, jak i też za nim, w jednorodnej, niestabilnej masie powietrza zwrotnikowej.

Pogoda. Front pofalowany

Spójrzmy następnie na mapę sytuacji barycznej na 12 lipca 2021. Widzimy wędrówkę frontu atmosferycznego w naszej części Europy z południowego-wschodu na północny-zachód. Ponownie zrobi się upalnie na przeważającym obszarze Polski. Widzimy nawet, że front zmieni swój charakter na ciepły. Przed frontem zalegać ma jeszcze nad dzielnicami zachodnimi nieco chłodniejsze powietrze polarno morskie, natomiast za frontem gorące, wilgotne zwrotnikowe.

Sytuacja synoptyczna na 12.07.2021, 12 UTC

Pogoda. Gorący okres w pogodzie. Front wędruje na NW.

Pogoda. Przed nami upalny gorący okres synoptyczny. Będą noce tropikalne

Dokonamy następnie analizy anomalii temperatury na okres od 11.07.2021 do 17.06.2021. Jest ona przygotowana w oparciu o model ICON, uwzględniając okres referencyjny 1991-2020. Widzimy, że już w niedzielę temperatura na obszarze całej Polski będzie powyżej normy wieloletniej. Jeszcze cieplej zrobi się na początku nadchodzącego tygodnia, gdy odchylenie temperatury od normy wieloletniej sięgnie od 3°C do 8°C. Zwróćmy jednak uwagę na mapę ukazującą uśrednione wartości temperatury dla Polski za najbliższe 6 dni. Na obszarze całej Polski będzie to bardzo ciepły, a przez wiele dni upalny okres synoptyczny. Upały szczególnie dotkliwe będą na wschodzie, centrum i południu. Nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu bardzo ciepło będzie na zachodzie kraju.

Pogoda. Anomalia temperatury do 17 maja 2021.

Interesująco przedstawia się również zbiorcza mapa, która obrazuje nam prognozowaną anomalię temperatury w okresie od 1.07.2021 do 17.07.2021, uwzględniając okres referencyjny 1991.2020. Prognoza jest w oparciu o model ICON. Widzimy wyraźnie, że wysokie temperatury nie odpuszczą i często na termometrach mają być to wartości powyżej normy wieloletniej. Zaskoczeniem jest prognozowane odchylenie temperatury na wschodzie, północnym-wschodzie kraju, gdzie w tym okresie temperatura będzie wyższa średnio o 4°C/5°C. Imponująco wygląda prognoza dla „polskiego bieguna zimna”, gdzie może być cieplej o ponad 5°C w omawianym przedziale czasowym. W tym samym czasie wyraźnie chłodniej na zachodzie, południowym-zachodzie, ale w całej Polsce będą to wartości powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Anomalia miesięczna do 17 lipca 2021

Pogoda. Będziemy przeważnie w słabogradientowych polach obniżonego ciśnienia. Dlatego nie zabraknie w ciepłych masach powietrza lokalnych gwałtownych burz

Sprawdzamy prognozę średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na 10 dni. Dostrzegamy, że Polska będzie przeważnie w słabogradientowych polach obniżonego ciśnienia, czasem przez naszą część Europy przejdą fronty atmosferyczny, przynoszą duży wzrost dynamiki w pogodzie. Przy temperaturze powyżej normy, zaleganiu ciepłego wilgotnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego przez wiele dni będą występować sprzyjające warunki do rozwoju lokalnych burz. Szczególnie silnych w godzinach popołudniowych, gdy niestabilność powietrza i procesy wspomagające konwekcje okażą się najsilniejsze. Należy mieć jednak na uwadze, że jedną z cech opadów konwekcyjnych w półroczu ciepłym jest ich duża lokalność. Niejednokrotnie zdarza się, że przez 1-2 miejscowości przechodzą silne burze, gdy w tym samym czasie 5-10 km dalej świeci słońce. Lokalne burze w najbliższych tygodniach nie będą niczym nadzwyczajnym. Prognozy wskazujące na burze w półroczu ciepłym należy traktować w następujący sposób. Śledzimy niebo pod kątem rozwoju chmur Cumulus, Cumulonimbus. Warto posiłkować się również danymi radarowymi i detektorami wyładowań, które wskazują, gdzie dokładnie przechodzą burze. Niestety obecny stan wiedzy nie pozwala przewidzieć dokładnego obszaru i godzin wystąpienia zjawisk burzowych. Burze w gorących masach powietrza mogą być groźne. Liczne podtopienia, a nawet miejscowe powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe i gradowe, a nawet pożary od wyładowań. Takie widoki będą częste w kolejnych tygodniach. na obszarze Polski.

Pogoda. Obszar słabogradientowy

Pogoda. Duża wilgotność powietrza w masie zwrotnikowej to częste burze w Polsce

Czasem warto sprawdzić uśrednioną zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza na okres najbliższych 10 dni. Widzimy, że masa powietrza zalegająca w naszej części Europy będzie zasobna w parę wodną. Dlatego przez wiele dni na przeważającym obszarze Polski występować będą warunki do rozwoju groźnych burz. Poniższa mapa ukazuje nam tylko średnią zawartość wody opadowej na okres od 11.07.2021 do 21.07.2021. Najczęściej (TPW) przekraczać ma 40 mm, co przynosić będzie nawalne opady pochodzenia burzowego. Mocno rozbudowane w pionie chmury burzowe Cb, wysoka wodność masy zwrotnikowej sprzyjać będą wysokiej aktywność elektrycznej w czasie burz.

Pogoda. Bogata w wilgoć masa zwrotnikowa

Pogoda. Opady będą nierównomierne, ale silne i powodujące podtopienia, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne

Wiele wskazuje, że przez wiele dni będzie panować niewielki przepływ mas powietrza, zatem pionowe ścinanie wiatru nie będzie wysokie. Dominować będą stacjonarne, quasi-stacjonarne krótkotrwałe burze pulsacyjne. Będzie to groźny typ burz, gdyż przy dużej wodności atmosfery zalania mogą być częste. Zjawiska te będą jednak ograniczone obszarowo. Burze w nieco większym przepływie mogą się zdarzyć głównie na początku nadchodzącego tygodnia. Następnie z uwagi na dominacje słabogradientowego obszaru obniżonego ciśnienia, przepływ mas powietrza ma być słaby, dlatego burze przemieszczać mają się powoli.

Orientacyjne prognozowane sumy opadów w okresie od 11.07.2021 do 21.07.2021 według modelu GFS.

Pogoda. Opady do 21 lipca 2021

Prognozowane sumy opadów do 21.07.2021 według modelu ECMWF dla Polski

Pogoda. Opady burzowe do początku 3 dekady lipca

Upały utrzymają się przez wiele dni. Nocami odpoczynek utrudnią nam noce tropikalne

Spójrzmy na mapę ukazujące maksymalne temperatury według modelu GFS. Jest to mapa zbiorcza dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych. Wartości te są prawdopodobnie zaniżone o 2°C/3°C na obszarze centralnej, północnej, południowej i wschodniej części. Polski Zamiast 33°C, możemy spodziewać się w okresie najbliższych 10 dni nawet 34°C/36°C. Kulminacyjna, trzecia fala upałów przypadnie na środę, czwartek. Nieco chłodniej, ale okresami upalnie będzie w zachodniej części kraju. Nie unikniemy również nocy tropikalnych, gdyż temperatura nocami nie będzie spadać poniżej 20°C. Jeszcze wczoraj modele sugerowały ochłodzenie w okolicach weekendu, ale zaznaczaliśmy wyraźnie, że prognozy mogą ulec zmianie. Upal ulegnie zatem wydłużeniu i wysoka temperatura pozostanie z nami przynajmniej do przełomu 2 i 3 dekady lipca.

Pogoda. Maksymalna temperatura na 10 dni

Pogoda. Termiczne lato będzie trwać w najlepsze. Szczególnie upalnie w centrum, południu i wschodzie

Do końca lipca będzie bardzo ciepło. Temperatura będzie najczęściej powyżej normy wieloletniej. Upalny okres synoptyczny z niewielkimi przerwami może trwać do końca miesiąca. Czasem upał przerywać będą groźne, lokalne burze powodujące duże szkody w naszej części Europy.

Termiczne lato w naszej części Europy ma być utrzymane. Szczególnie upalnie będzie w centrum, południu i wschodzie. Nieco chłodniej, ale w dalszym ciągu okresami upalnie i gorąco na zachodzie.

 Termiczne lato w Polsce

Orientacyjna prognoza temperatury na okres od 11.07.2021 do 22.07.2021. Prognozy na okres powyżej 5-7 dni mogą ulec zmianie. Wiele jednak wskazuje, że przed nami bardzo ciepły, przez wiele dni upalny okres synoptyczny w naszej części Europy.

Do końca lipca będzie przeważnie gorąco, okresami nawet z upałami. Okresy chłodu będą prawdopodobnie krótkie

Ukazujemy Wam następnie uśrednione wartości anomalii tygodniowych w okresie od początku drugiej dekady do końca miesiąca. Przed nami bardzo ciepłe, przez wiele dni upalne tygodnie w naszej części Europy. Dominacja gorących, ale wilgotnych mas powietrza będzie wyraźna. Już teraz wiadomo, że lipiec zakończy się z anomalią temperatury kilka stopni powyżej normy w całym kraju. Okaże się on także wilgotny za sprawą częstych intensywnych opadów pochodzenia burzowego.

Uśrednione wartości anomalii temperatury w okresie od 10.07.2021 do 17.07.2021 według modelu klimatycznego CFS

Pogoda. Gorący okres

W dalszym ciągu bardzo ciepło w okresie od 17.07.2021 do 24.07.2021 według amerykańskiego modelu klimatu. Upały i noce tropikalne będą częste w tym okresie.

wyjątkowo ciepło w Polsce

Większych zmian w prognozach nie widzimy pod koniec lipca, gdy dalej będzie często gorąco, a czasem przez wiele dni upalnie. Krótkie ukojenie od upału przynosić będą burze, które lokalnie pojawiać będą się w tym okresie na obszarze całej Polski. Zarówno w ciągu dnia, jak i też nocami.

Wysoka temperatura w Polsce

Źródło grafik: IMGW-PIB, meteomodel.pl, dwd.de, climatereanalyzer.com, wxcharts.com, tropicaltidbits.com/