Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -10°C, możliwe opady marznące. Klin wyżowy szybko słabnie nad PolskąMróz do -10°C w górach, prawdopodobne opady o charakterze marznącym. Klin wyżowy szybko słabnie nad Polską. Koniec tygodnia zapowiada się z niżową pogodą i wzrostem dynamiki w troposferze.

Mróz w Polsce tylko nocami i o poranku na nizinach w pierwszych dniach meteorologicznej wiosny, są tylko nieliczne wyjątki, tak jak dzisiaj na Ziemi Lubuskiej

Aura w Polsce jest kształtowana przez powoli słabnący klin układu wyżowego znad Europy Zachodniego. Czwartek okazał się mało przyjemny w wielu regionach naszego kraju, gdyż utrzymywało się zachmurzenie podinwersyjne hamujący dopływ promieni słonecznych. Największe rozpogodzenia występowały szczególnie w pasie dzielnic południowych. Sytuacja pogodowa w kraju początkowo kształtowana była przez odsuwający się układ wysokiego ciśnienia znad północno – zachodniej Europy. W nocy z czwartku na piątek zaczniemy dostawać się w zasięg niżu o imieniu Askan znad północno wschodniej części Starego Kontynentu.

Już w piątek pogoda w Polsce ma być kształtowana przez odsuwający się układ wyżowy znad północno – zachodniej Europy. Docierać ma dalszym ciągu dość chłodna masa polarnomorska z północy europejskiego obszaru synoptycznego.

Sytuacja synoptyczna na 3 marca 2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Mroźny poranek w piątek na obszarze Polski

W czwartek na południu Polski zachmurzenie okazało się małe i umiarkowane. Jednak na pozostałym obszarze umiarkowane i duże z rozpogodzeniami na północy. Gdzieniegdzie wystąpił słaby deszcz lub mżawka, na wschodzie także deszcz ze śniegiem i śnieg. Punktowo mgła ograniczająca widzialność do 500 metrów. W najcieplejszym momencie dnia termometry pokazały od 1°C w rejonach podgórskich Karpat, około 4°C na przeważającym obszarze, do 7°C w rejonie Pomorza Zachodniego i na południowym zachodzie. Blisko 10°C zmierzono na Górnym Śląsku. Dlatego też z uwagi niewielki gradient baryczny Wiatr okazał się słaby, tylko nad morzem umiarkowany, z kierunków północnych.

Przeczytaj też: Śnieżyca pojawi się w Polsce. Pogoda szokuje. Nawet 100 cm śniegu, paraliż komunikacyjny w stolicy upału

Mróz niewielki za dnia na Ziemi Lubuskiej. Temperatura maksymalna zanotowana, 2 marca 2023, 07:00-19:00 czasu urzędowego w Polsce

mróz w Polsce
Mróz niewielki za dnia na Ziemi Lubuskiej

Dwucyfrowe spadki temperatury jedynie w górach

Noc z czwartku na piątek przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże. Nie można wykluczyć z podinwersyjnych chmur słabych opadów śniegu lub mżawki, gdzieniegdzie prawdopodobna marznąca mżawka. Lokalnie mgła, lokalnie marznąca, ograniczająca widzialność do 200 m, może ona osadzać również szadź.. Mróz okaże się powszechny w wielu regionach, gdyż termometry na zachodzie pokażą od około -4°C na zachodzie i krańcach wschodnich do 0°C nad morzem. Jednak gdzieniegdzie w obszarach podgórskich spadek temperatury do -10°C. Gradient baryczny dalej niewielki. Zatem wiatr okaże się słaby, północno-zachodni i zachodni.

Zobacz też: Wichura coraz bliżej. Wiatr 110-130 km/h. Jak silne załamanie pogody dotrze do Polski?

Mróz w Polsce. Temperatura powietrza na 2 metrach, 3 marca 2023, 06 UTC dla Polski

mróz w Polsce
Mróz dwucyfrowy jedynie gdzieniegdzie na południu

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz