Mróz -14°C uderza w Polsce. Wyjątkowo zimny początek kwietnia. Wiemy kiedy temperatury wzrosną

Mróz -14°C pojawił się ubiegłej nocy na obszarze Polski. Najniższą temperaturę zmierzono na stacji wysokogórskiej położonej w Tatrach Zachodnich, czyli na Kasprowym Wierchu. Na drugim miejscu jest WOM Śnieżka, która znajduje się w Sudetach.

Analiza synoptyczna na 4.04.2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według IMGW-PIB

mroźne powietrze
Napływa masa arktyczna morska do Polski

Na początki bieżącego tygodnia aura w kraju kształtowana jest przez klin wyżowy antycyklonu znad północy kontynentu europejskiego z centrum znajdującym się nad Skandynawią. Spływa do nas w dalszym ciągu chłodne powietrze z północy. Nie brakuje regionów, gdzie zalega zachmurzenie niższego piętra.

Przeczytaj również: Pogoda na wtorek 4 kwietnia 2023. Zima w Polsce. Niskie temperatury i opady śniegu

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 4 kwietnia 2023, 00 UTC dla Warszawy – wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

mróz w Polsce
Płynie do nas zimne powietrze z Arktyki i Grenlandii, które nieco się przetransformowało

Mróz w wielu regionach Polski

Ubiegłej nocy nocy prawie w całym kraju było mroźnie. Jedynie na krańcach północnych zanotowano temperaturę minimalną powyżej 0°C. To efekt adwekcji powietrza arktycznego morskiego i wypromieniowaniu ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Mróz po wschodzie słońca szybko ustępował.

Temperatura minimalna w nocy z 3/4 kwietnia 2023 r. 20:00-08:00 czasu urzędowego w Polsce

mroźno w Polsce
Duże spadki przy gruncie

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w nocy z 3/4 kwietnia 2023 r. na stacjach IMGW-PIB

mróz w kraju
Mróz w Polsce. Najcieplej nad morzem

Zanotowana temperatura minimalna w minionych 24 h po uwzględnieniu stacji wysokogórskich w Polsce

mróz w Polsce
Mróz objął wiele regionów ubiegłej nocy

Dwie zimne noce przed nami i śnieżyca. Potem widać ocieplenie

Również nadchodząca noc zapowiada się mroźna jak na kwiecień. Jeszcze przez przynajmniej 2 noce czekają nas duże spadki temperatury po zachodzie słońca i niskie wartości w ciągu dnia. Przy gruncie realne są wartości miejscami poniżej -10°C. Zwłaszcza w rejonach górskich oraz miejscami w obniżeniach terenu.

Mróz i śnieżyca w Polsce, potem ocieplenie

Zobacz też: Potężna śnieżyca coraz bliżej Polski. Spadnie 10-15 cm śniegu. Groźny atak zimy. Możliwy paraliż komunikacyjny

Prognozowana temperatura na 5 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

mróz obejmie wiele regionow
Mróz w wielu regionach Polski

W czasie trwającej fazy ochłodzenie najchłodniejsze noce w 1 dekadzie kwietnia przypadną na najbliższą noc oraz z 5/6 kwietnia 2023 r. Największych spadków temperatury oczekujemy w rejonach górskich i podgórskich. Szczególnie w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń.

Mróz w Polsce. Prognozowana temperatura na 6 kwietnia 2023, 03 UTC według modelu GEM

Mróz w Polsce
Mróz w Polsce

Przed świętami rozpocznie się stopniowy wzrost temperatury. Zanim jednak to się stanie, to czeka nas jeszcze jeden większy akcent zimowy, który przypadnie na okres od 6.04.2023 r. do 7.04.2023r. Śnieżyca przemieści się ze wschodu na zachód. Potem w okolicach weekendu rozpocznie się wzrost temperatury. Będzie związana z wypełniającym się niżem wędrującym od Morza Śródziemnego, przez Morze Czarne, dalej nad Polskę, gdzie dochodzić ma do okluzji w tym układzie barycznym o imieniu Robert. W kolejnych dniach będziemy na bieżąco podawać zasięg i intensywność oraz czas przejścia śnieżycy.

Fanipogody.pl