Mróz -30 stopni blisko Polski. Czy zima wtargnie do nas na dłużej? Najnowsza prognoza pogody

Ostatnie kilkanaście dni to prawdziwie wiosenne klimaty pogodowe w regionie. Temperatury w Polsce sięgały 18 stopni, padły nawet rekordy temperatury. Wciąż znajdujemy się pod wpływem strefowej cyrkulacji powietrza, napływają do nas dość ciepłe masy powietrza z zachodu. Sytuacja pogodowa jednak się zmienia. Mróz coraz silniej napiera ze wschodu do centrum Europy. We wpisie sprawdzimy, czy zima wróci do kraju oraz jak silne spadki temperatury widać w prognozach blisko Polski.

Silny mróz blisko wschodnich granic Polski

Zanim sprawdzimy, czy zima na dłużej pozostanie z nami w Polsce popatrzmy jak zmienia się sytuacja pogodowa w Europie.

Mróz w regionie. Zmiana sytuacji barycznej
Mróz w regionie. Zmiana sytuacji barycznej

Po lewej stronie sytuacja baryczna z nocy z wtorku na środę. Po prawej zaś prognoza sytuacji barycznej na piątek. Jeszcze w pierwszej części tygodnia na wschodzie Europy przemieszczał się niż. Pod koniec tygodnia umiejscowi się tu bardzo silny antycyklon przynosząc bezchmurne niebo i silne spadki temperatury. W weekend w rozpogodzeniach temperatury na wschodzie Europy spadały będą lokalnie do -35 stopni Celsjusza. Silny mróz występował będzie także blisko wschodnich granic Polski.

Mróz blisko wschodnich granic Polski
Mróz blisko granic wschodnich Polski

Mróz na Białorusi, Litwie, czy Łotwie również sięgał będzie -20 stopni. Lokalnie z pewnością jeszcze więcej. Bardzo zimno w weekend zrobi się również w północno wschodniej Ukrainie. Co ciekawe, jeszcze kilka dni temu modele pogodowe zgodnie widziały silną adwekcję chłodu również do naszego kraju. Od kilku aktualizacji modeli sytuacja się zmieniła. Popatrzmy, czy mróz i zima mają szanse wrócić do Polski na dłużej. Przeczytaj również: Wichura uderzy w Polskę

Mróz w Polsce, jednak już nie tak silny

Jeszcze kilka dni temu mróz w Polsce w prognozach na weekend miał być dość silny. Sam analizowałem mapy, na których widać była spadki temperatury nawet w okolice -20 stopni. Obecne wyliczenia modeli nieco „wyrzuciły” na wschód adwekcje chłodu z północnego wschodu w nasz region. Mróz w Polsce będzie się pojawiał (choćby poranny, dzisiejszy przymrozek), jednak nie powinien być bardzo silny.

Prognoza temperatury. Mróz będzie lżejszy

Już w środę rano lokalnie temperatury spadły do -8 stopni (pisaliśmy o tym w dziale z pogodą dla Polski). To jednak był chwilowy „wybryk”, ponieważ teraz na około dobę do kraju wraca napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu. Mróz wróci do kraju w drugiej części nocy z czwartku na piątek. W tym okresie temperatury spadną poniżej zera na wschodzie oraz na północnym zachodzie kraju. Mróz utrzyma się na Podlasiu i Lubelszczyźnie również w piątkowy dzień.

Mróz w weekend w Polsce
Mróz w weekend w Polsce

Chłodne będą również noce podczas zbliżającego się weekendu. Mróz w Polsce wschodniej sięgał będzie nawet -8 stopni. Tuz za naszą wschodnią granicą spadki temperatury będą jeszcze większe, o czym pisałem w pierwszej części tekstu. Ujemne temperatury również na terenach podgórskich. W centrum i na zachodzie Polski weekend z dodatnimi temperaturami powietrza.

Zimy w prognozach nie widać

Obecne wyliczenia modeli numerycznych wskazują, że nie będzie to raczej powrót zimy na dłuższy okres. Piątkowa śnieżyca i mróz na wschodzie Polski będą tylko chwilowym oddechem zimy.

Dodatnie temperatury w kolejnym tygodniu
Dodatnie temperatury w kolejnym tygodniu

Obecne wyliczenia modeli wskazują, że wraz z nadejściem kolejnego tygodnia temperatury znów będą dodatnie. Model GFS widzi co prawda, że mróz wróci na wschód dość szybko. Jednak nie potwierdzają tego wyliczenia innych modeli. Jak będzie? Przekonamy się za kilka dni, gdy prognozy na przyszły tydzień zaczną sięstabilizować.