Śnieżyca i dwucyfrowy mróz pojawi się w Polsce. Temperatura spadnie poniżej -10°C. Znamy obszary zagrożone niebezpieczną pogodą.
Śnieżyca pojawi się nagle nad Polską, ale trwałej zimy z tego nie będzie
Pozostajemy w zasięgu aktywnej cyrkulacji strefowej o różnych składowych w pierwszych dniach 2023 roku. Dlatego na nudę w pogodzie nie mamy co narzekać. Z prognoz numerycznych wynika, że w najbliższych dniach na nizinach i wyżynach pojawią się większe opady mokrego śniegu. Opady o charakterze zimowym pojawią się w okresie 6-7 stycznia 2023 r. Na sporym obszarze naszego kraju, spodziewane są opady stałe i mieszane. Po dłuższej przerwie pojawi się na moment pokrywa śnieżna, krajobrazy ulegną zabieleniu. Z prognoz wiodących modeli numerycznych wynika, że może nastąpić przyrost pokrywy śnieżnej do 2-9 cm. Na drogach ponownie pojawią się pojazdy zimowego utrzymania dróg, usuwając śnieg z ciągów komunikacyjnych oraz neutralizując śliskość za pomocą piasku i chlorku sodu. W prognozie tej wskażemy również, gdzie wystąpią największe spadki temperatury i chwyci większy mróz po przejściu śnieżycy.
Przeczytaj także: Mróz -30 stopni blisko Polski. Czy zima wtargnie do nas na dłużej? Najnowsza prognoza pogody
Prognozowana minimalna temperatura powietrza na okres od 4.01.2023 r. do 9.01.2023 r. dla Europy i obszarów przyległych
Modele europejskie i amerykańskie wyraźnie sygnalizują, że opady śniegu wystąpią w województwach północnych, ale śnieżyca zaznaczy się również w centrum i na wschodzie i północnym wschodzie Polski. Największy przyrost pokrywy śnieżnej jest prognozowany na obszarze woj. pomorskiego, kujawsko pomorskiego, ale także na Warmii i Mazurach. Opady mokrego śniegu zdarzą się również na Mazowszu, Lubelszczyźnie. Śnieg popada także na Podkarpaciu. Głównie w północnej części tego województwa oraz w obszarach podgórskich i górskich na południu naszego kraju.
Prognoza pola ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 6 stycznia 2023 r., 12 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Aktywny front przejdzie przez nasz kraj
Wiele wskazuje, że będzie to tylko krótki akcent zimowy i trwałej wielotygodniowej zimy z tego nie będzie, gdyż w kolejnych dniach często znajdziemy się pod wpływem aktywnej cyrkulacji strefowej atmosfery, która przyniesie dynamiczne warunki pogodowe. Strefa frontowa o charakterze okluzji przemieści się przez nasz kraj z zachodu na wschód, północny wschód, przynosząc typowe dla półrocza chłodnego opady mieszane i stałe. Strefa opadów zimowych zaznaczy się nad Polską w okresie od piątku do soboty. Opady przejdą w śnieg co ma mieć związek ze spływem chłodniejszej masy powietrza do niższych warstw troposfery i zaciągania przez cyklon atlantycki coraz zimniejszego powietrza z wysokich szerokości geograficznych z północy i północnego wschodu o cechach arktycznych. Modele mogą wprowadzić jeszcze istotne korekty, jeśli chodzi o zasięg i natężenie największych opadów atmosferycznych.
Zobacz również: Wichura z wiatrem do 120 km/h uderzy w Polskę. Cyklon Axel przyniesie załamanie pogody, deszcz, a nawet burze
Prognoza zasięgu śnieżycy w zasięgu frontu zokludowanego, 6 stycznia 2023 r. 18 UTC dla Polski według ECMWF
W drugiej części dnia piątkowego dnia strefa frontowa migrować ma z zachodu na wschód, przynosząc istotne pogorszenie pogody i śnieżyce. Nie wszędzie jednak utworzy się pokrywa zimowa, gdyż zależne będzie to od temperatury powietrza i gruntu. Późnym wieczorem i w pierwszej części nocy opady dotrą do województw na wschodzie kraju, gdzie zaczną z biegiem godzin wyraźnie słabnąć.
Prognoza przyrostu pokrywy śnieżnej według modelu ECMWF na okres od 4.01.2023 r. do 7.01.2023 r., 9 UTC dla Polski
Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej według modelu francuskiego ARPEGE do 7 stycznia 2023, 08 UTC dla Polski
Najpóźniej śnieżyca dotrze na wschód Polski
Już w nocy z czwartku na piątek na sporym obszarze Polski pojawi się ujemna temperatura, miejscami na drogach i chodnikach może być ślisko, możliwe jest nawet oblodzenie. Większy mróz pojawi się w województwach położonych na północy i północnym wschodzie, ale spadki temperatury poniżej zera pojawią się również w głębi naszego kraju w porze nocnej. Mróz przez całą dobę ograniczy jednak pod koniec bieżącego tygodnia zasięg do dzielnic północnych, szczególnie północno wschodniej części naszego kraju. Nie ma jednak szans na trwałą zimę, gdyż atlantyckie niże zaciągną w kolejnych dniach znacznie cieplejsze powietrze do naszego kraju. Skutkując odwilżą na przeważającym obszarze Polski.
Prognoza zasięgu śnieżycy w zasięgu strefy frontowej, 6 stycznia 2023 r. 21 UTC dla Polski według modelu ECMWF
Śnieżyca, 7 stycznia 2023, 00 UTC ma słabnąć z biegiem godzin na wschodzie kraju według modelu ECMWF dla Polski
Szczególnie duże spadki temperatury w okolicach weekendu. W obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń, wystąpią w woj. podlaskim oraz na Warmii i Mazurach. Przynajmniej do połowy stycznia 2023 r. cyrkulacja strefowa okaże się wyjątkowo aktywna, sprowadzając okresami dużą dynamikę w pogodzie, dlatego na powrót trwałej zimy nie mamy co liczyć. Prognozy monitorujemy i wkrótce podamy bardziej precyzyjne prognozy pogody, gdyż czeka nas okresami groźna pogoda, a nawet lokalne burze.
Prognoza temperatury na 6 stycznia 2023 r. 09 UTC według modelu ECMWF dla Polski
Wyliczana temperatura na 6 stycznia 2023 r. 06 UTC według modelu kanadyjskiego GEM
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Śnieżyca i dwucyfrowy mróz sięgnie Polski. Temperatura spadnie poniżej -10°C. Znamy obszary zagrożone groźną pogodą”
Możliwość komentowania została wyłączona.