Mróz aż -11°C w Polsce. Widać jednak silne ocieplenie w prognozach

Mróz -11°C w drugiej połowie marca na obszarze Polski. Z prognoz wynika jednak, że czeka nas silne ocieplenie. Poczujemy kolejny powiew wiosny. Ostatnie tygodnia marca zapowiadają się znacznie cieplejsze od ubiegłych.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 16.03.2023, 00 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 hPa, 700 hPa dla Warszawy

mróz w kraju
Mróz w Polsce

W minionych dniach dokonała się istotna adwekcja arktycznego chłodu z wysokich szerokości geograficznych. Ubiegła noc okazała się wyjątkowo zimna, bo na jednej ze stacji PSHM temperatura spadła do -11°C. Stało się to na stacji synoptycznej w Olsztynie, gdzie dwucyfrowy mróz pojawił się przy gruncie. Także w Łodzi zmierzono -10°C.

Przeczytaj też: Lato w Polsce w marcu? 21-23 stopnie w prognozach. Gorące masy powietrza w regionie

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm w Polsce (15.03.20323 / 16.03.2023)

mróz w Polsce
Mróz do -11 w Olsztynie

Prognozy wskazują, że jest to kilkudziesięcio godzinna adwekcja arktycznego chłodu do naszego kraju. Stopniowo zimna masa zacznie wycofywać się na wschód już w nocy z czwartku na piątek. Mróz nie powinien pojawić się tylko na zachodzie, gdzie po zachodniej stronie wyżu zacznie być zaciągana coraz cieplejsza masa polarnomorska.

Zobacz też: Wichura 110-130 km/h uderza dziś z zachodu. Czy silny wiatr, ulewy i burze zagrożą Polsce?

Mróz prawie w całym kraju. Temperatura minimalna 15.03.2023 / 16.03.2023 (19:00-07:00 czasu lokalnego w Polsce)

zimno w Polsce
Mróz w Polsce

Mróz mniejszy w Klatkach Stevensona na 2 m niż przy gruncie

Ubiegłej nocy mróz pojawił się również na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 metrów, lecz był słabszy niż podczas nocnej radiacji ciepła z gruntu. W Łodzi zmierzono -6,4°C w Klatce Stevensona. Zazwyczaj to właśnie w czasie nocy radiacyjnych najniższe wartości notujemy przy gruncie, cieplej jest natomiast na 2 metrach.

Na szczęście po wschodzie słońca szybko wzrosła temperatura za sprawą coraz silniejszego w drugiej połowie marca promieniowania krótkofalowego i długofalowego. Występowało dziś w zachodniej połowie kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, we wschodniej umiarkowane i duże z postępującymi stopniowo rozpogodzeniami. Miejscami na północnym wschodzie przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem i lokalnie śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C na północnym wschodzie, około 6°C w centrum, do 9°C południowym zachodzie. W dolinach karpackich lokalnie około 3°C. Wiatr słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty, zachodni i północno-zachodni, na zachodzie skręcający na południowy i południowo-wschodni.

Wygląda na to, że kulminacyjna fala ciepła przypadnie w Polsce na przełom 2 i 3 dekady marca. Zatem wraz z początkiem nowej pory roku zacznie robić się dużo cieplej. Zanim jednak tak się stanie, to czeka nas jeszcze kilka nocy z przymrozkami, które obejmą ponownie już najbliższej nocy prawie całą Polskę oprócz zachodu i północnego zachodu. W nocy z 17/18 marca 2023 r. obejmą głównie wschód, południowy wschód.

Fanipogody.pl