Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz będzie naprawdę tęgi. Do -63°C na wschodzie w styczniu 2023. Zima wraca do Polski

Mróz będzie naprawdę tęgi. Do -63 na wschodzie

Tak z niedzieli, apeluję do niektórych czytelników. Poświęć proszę te kilku minut swego cennego czasu na zapoznanie się z treścią wpisu zamiast poświęcać ten czas na pisanie mi wiadomości jakim to jestem sk!#$nem, deb%m, kr&&ynem, nieukiem i przede wszystkim kłamcą (to moje ulubione). Wyzwiska padają tylko dlatego, że w Zakrzówku dziś mróz nie wystąpił. Co dopiero -60 stopni. A przecież kłamca na portalu napisał, że -63 na wschodzie. I to w styczniu 2023. Zakrzówek przecież jest na wschodzie. Kalendarz również mówi jasno, że jest styczeń. I oczywiście nie mam nic do Zakrzówka. Pozdrawiam serdecznie miasto i jego mieszkańców. Jednak miejmy świadomość, że portal o pogodzie to wiadomości nie tylko z najbliższej okolicy. Świat jest piękny, rozległy i ciekawy. A tytuł, to często musi być gra słów. Takie mamy czasy. Zwłaszcza w sieci www.

Tęgi mróz w Rosji nie odpuszcza

Przepraszam Was za ten nieco nudnawy wstęp. Jednak przeraża mnie ile w ludziach potrafi być nienawiści. Do tego wyzwalaczem owej nienawiści może być nawet temat tak miły i przyjemny jak pogoda. Do rzeczy jednak. Mróz w Rosji nie odpuszcza. Poniżej wykaz dziesięciu najchłodniejszych miejsc w Rosji podczas ostatniej doby.

Mróz w Rosji jest naprawdę silny
Mróz w Rosji jest naprawdę silny

Nieprawdopodobnym jest, że na 6 stacjach pomiarowych zanotowano poniżej -59 stopni Celsjusza. To potężny mróz, jednak prognozowane kilka dni temu temperatury na poziomie -65 stopni jak dotąd nie padły. Najchłodniej ostatniej doby było w miasteczku Tongulah, gdzie zmierzono temperaturę na poziomie -62.4 stopni Celsjusza. Zimno? Do rekordu wszechczasów nadal brakuje jednak ponad 5 stopni. Ten pochodzi jeszcze z XIX wieku i wynosi -68 stopni Celsjusza.

Mróz nie odpuści również w kolejnych godzinach i dniach
Mróz nie odpuści również w kolejnych godzinach i dniach

Jak widać z prognoz (Ventusky.com), mróz w Rosji nie odpuści. W kolejnych dobach nadal spodziewać musimy się temperatur w okolicach -50, a lokalnie nawet i -60 stopni Celsjusza. Przeczytaj również: Atak zimy w Polsce w nadchodzącym tygodniu

Mróz wycofał się w z Europy, jednak sytuacja zacznie się zmieniać

Podczas, gdy w Rosji i innych regionach Azji mróz jest naprawdę tęgi, wielu mieszkańców Europy od wielu dni nie widziało na termometrach ujemnych temperatur. Nawet mieszkańców regionów, gdzie minus na termometrze w styczniu jest czymś całkowicie naturalnym. Obecną sytuację z temperaturą w Europie doskonale obrazuje poniższa mapa.

Mróz zmarginalizowany w Europie
Mróz został zmarginalizowany

To mapa anomalii temperatury. Obszar Europy pokryty jest barwą ciepłą. Oznacza to, że anomalia temperatury w Europie jest dodatnia. W pasie Europy Centralnej jest o kilkanaście stopni cieplej niż norma wieloletnia. Mróz wypchnięty został daleko na wschód i północ kontynentu. Jednak druga połowa stycznia przyniesie zmiany. Ujemnych temperatur na kontynencie będzie więcej. Spójrzmy na animację prognoz temperatury dla naszego kontynentu.

Mróz wraca do Europy

Widać tu, że w druga połowa stycznia przyniesie spływ chłodu nad większy obszar Europy. Mróz pojawiać zacznie się coraz częściej nie tylko na wschodzie, lecz również w pasie od Białorusi, przez Polskę, Niemcy, po północ Francji. Ujemne temperatury powrócą również na Bałkany, czy na wschód Turcji. Modele w swych prognozach są już stabilne i co równie ważne podobne wyliczenia widać na kilku niezależnych modelach pogodowych. Animacja powstała na podstawie wyliczeń modelu GFS. Poniżej mapa z prognozą temperatury na trzecią dekadę stycznia wg. modelu ECMWF.

Mróz powraca nad znaczny obszar Europy
Mróz powraca nad znaczny obszar Europy

Wszystko wskazuje więc na to, że zima i mróz wracają wraz z drugą połową stycznia na większy obszar Europy. Sprawdźmy zatem jak prognozy pogody wyglądają w tym temacie dla Polski.

Powrót zimy do kraju. Temperatury również spadną

Z rana rozpisywałem się o dwóch śnieżycach jakie widać w prognozach dla Polski na drugą część rozpoczynającego się tygodnia. Śnieżyce związane będą z niżami z południa Europy. Te są zawsze dość nieobliczalne (ehh, ci południowcy). Jednak prognozy są coraz bardzie stabilne. Wschodnia połówka kraju zabieli się do przyszłego tygodnia. Jednak nie tylko śnieg wraca do części Polski.

Mróz wraca również do Polski
Mróz wraca również do Polski

Nasz kraj znajdzie się w pasie spływu arktycznych mas powietrza z północnego wschodu do Europy. W związku z tym już od okolic środy spodziewamy się spadków temperatury poniżej zera. Mróz nocami sięgać może w wielu regionach -10 stopni Celsjusza. Ujemne temperatury pozostaną z nami w części kraju z pewnością do przyszłego weekendu. Jednak w ostatnich dniach stycznia również widać w regionie temperatury raczej ujemne niż dodatnie. Cieszycie się, że zima wraca do kraju?

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk