Mróz siarczysty. Temperatura spadła do -28°C. Wiemy, gdzie było najchłodniej w Polsce

Mróz okazał się siarczysty. Temperatura spadła do -28°C. Wiemy, gdzie minionej nocy zanotowano najniższą temperaturę powietrza. Zalega przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego nad naszym krajem.

Kulminacyjna faza chłodu jeszcze przed nami, ale już ubiegłej nocy na obszarze Polski temperatura spadła do -28,5°C na południu kraju. Na słynnym „polskim biegunie zimna”, czyli w Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej na 2 metrach zmierzono blisko -30°C. Przy gruncie mogło być znacznie chłodniej, niż na standardowej wysokości pomiarowej o kilka stopni. Niewiele ciepłej było na oficjalnej, lecz automatycznej stacji IMGW w Poroninie, gdzie odnotowano -23°C. Mimo obecności wału wyżowego i bardzo wysokiego ciśnienia atmosferycznego, to pogodnego nieba jest znacznie mniej względem ubiegłej doby. Jedynie na krańcach zachodnich i miejscami północy występują rozpogodzenia. Z chmur warstwowych i kłębiasto-warstwowych stratus i stratocumulus, występują gdzieniegdzie słabe opady śniegu. Nieznaczne opady śniegu utrzymają się również w nocy 7/8 lutego 2023 r. Śnieg padał i dalej pada dziś głównie we wschodniej, południowej i południowo wschodniej części Polski.

Zobacz też: Gwałtowne ocieplenie zmierza do Polski. Mróz siarczysty ustąpi. Pogoda nagle się zmieni. Będzie ponad 10°C

Słuszne uwagi przekazał w swoim komentarzu synoptyk ICM, Maciej Ostrowski.

Ciekawych spostrzeżeń dostarcza porównanie biegu temperatury z dzisiejszej nocy z dwóch blisko położonych stacji automatycznych na Podhalu – Poronina i Bukowiny Tatrzańskiej. W dolinie zaraz po zachodzie słońca zaczął się gwałtowny spadek temperatury, z dziennych -8 spadła przez dwie godziny o 10 stopni, a nad ranem aż do -23 stopni; na Bukowinie z podobnego poziomu w dzień spadek był przez dwie godziny wieczora 2 stopniowy, w ciągu nocy temperatura obniżyła się do -13 stopni, czyli było 10 stopni więcej jak w dolinie – poinformował Maciej Ostrowski z ICM-UW w porannym komentarzu.

Zdjęcie satelitarne obrazujące zachmurzenie warstwowe i kłębiasto-warstwowe, 7 lutego 2023, 16:00 czasu urzędowego w Polsce, okiem satelity geostacjonarnego

mróz słabszy za dnia
Większy mróz ustąpił z Polski, zalega zachmurzenie St i Sc

Ubiegła noc i dzisiejszy poranek był mroźny zwłaszcza w pasie Polski południowej, ale dwucyfrowy mróz występował miejscami również w centrum i na wschodzie. Jednak to właśnie w dolinach, na skutek osiadania zimnego i ciężkiego powietrza, obserwowano największy mróz. Tuż przed nadejście chmur piętra niskiego, które hamują spadek temperatury, mróz dwucyfrowy okazał się powszechny. W Poroninie, zanotowano najniższą temperaturę godzinową na poziomie -23°C, w Jakuszycach, czyli na stacji w Karkonoszach zmierzono -21°C. Natomiast w Ratułowie -20,5°C. Bez mrozu było jedynie lokalnie na północy kraju, gdzie na temperaturę wpływało Morze Bałtyckie.

Temperatura minimalna w okresie od 6.02.2023/7.02.2023 w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW

mróz na stacjach synoptycznych imgw-pib
Silny mróz na stacjach synoptycznych

Przy gruncie było bardzo zimno na stacjach IMGW. Mróz dwucyfrowy był powszechny

Warto również sprawdzić odczyty z termometrów przygruntowych. IMGW-PIB, mierzy temperaturę na wysokości 5 cm w tzw. poletku meteorologicznym. Aby pomiar był miarodajny, musi odbywać się platynowym i wzorcowanym czujnikiem PT 100. Dodatkowo w czasie sezonu zimowego musi on znajdować się nad pokrywą śnieżną, aby poprawnie zmierzyć temperaturę. Minionej nocy przy gruncie najniższą temperaturę na stacji synoptycznej zmierzono w Zakopanem, gdzie odnotowano aż -23°C. Jednak na mapie widzimy, że spory mróz przy gruncie, panował także w centrum, wschodzie i południowym wschodzie oraz gdzieniegdzie na zachodzie.

Temperatura minimalna 5 cm, mróz dwucyfrowy w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

silny mróz w kraju
Większy mróz w Polsce

Najbliższa noc nie będzie tak mroźna jak ubiegła, gdyż w wielu regionach utrzymuje się zachmurzenie warstwowe, które hamuje nocną radiacje ciepła z gruntu, lecz na południu może występować dwucyfrowy mróz. Jednak z najnowszych prognoz wynika, że szczególnie mroźno będzie w nocy z 8/9 lutego 2023 r. o czym z pewnością poinformujemy w kolejnych wpisach.

Przeczytaj również: Wichura o sile huraganu uderzy w Europę. Wiatr 150-180 km/h. Wiemy, kiedy załamanie pogody w Polsce

Mróz dwucyfrowy. Temperatura powietrza w Tatrach i na Podhalu, 7 lutego 2023, 7:00 czasu urzędowego w Polsce na stacjach IMGW-PIB. Źródło: CMM IMGW

większy mróz w kraju
Większy mróz w Poroninie na stacji IMGW

Śledź nasze najnowsze prognozy pogody na bieżąco na łamach portalu, gdyż w drugiej dekadzie lutego czeka nas spore ocieplenie.

FaniPogody.pl