Mróz do -12°C, opady marznące mżawki, gęste mgły do 300 m w Polsce

Mróz do -12°C, opady marznące mżawki i deszczu, gęste mgły ograniczające widzialność do 300 m w nocy z niedzieli na poniedziałek w Polsce.

Mróz w ciągu dnia nie występował na nizinach i wyżynach

W niedzielę na pogodę w kraju wpływał klin wyżowy związany z antycyklonem znajdującym się nad środkową częścią Europy. Docierała do nas masa polarnomorska.

W niedzielę na przeważającym obszarze kraju było zachmurzenie duże. Głównie na na północy i wschodzie kraju z większymi przejaśnieniami. Natomiast w górach zdarzyły się miejscami rozpogodzenia. Lokalnie na zachodzie i południu miejscami słaby deszcz lub mżawka z chmur warstwowych, w rejonach podgórskich słaby deszcz i deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Jednak pod wieczór na północnym wschodzie lokalnie prawdopodobne są opady marznącej mżawki powodujące gołoledź. Dziś w najcieplejszym momencie dnia było od około 1°C, 2°C na wschodzie do maksymalnie 7°C, 8°C na zachodzie, w rejonach podgórskich od -2°C do 1°C. Z uwagi na niewielki gradient baryczny. Wiatr jest przeważnie słaby, nad morzem umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich.

Zmiana ciśnienia atmosferycznego na stacjach IMGW-PIB, 11.02.2023 / 12.02.2023 r. w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

mróz ustąpił z Polski
Mróz w ciągu dnia nie występował, duży wzrost ciśnienia względem ubiegłej doby

Największe spadki temperatury w pierwszej części nocy na nizinach i wyżynach

W nocy z niedzieli na poniedziałek nasz kraj będzie w zasięgu silnego układu wyżowego z centrum ulokowanym nad środkowo-zachodnią Europą. Jednak z wyżem związana będzie coraz silniejsza inwersja termiczna z większym nagromadzeniem wilgoci w polarno-morskiej masie powietrza w dolnych partiach atmosfery. Dlatego też występować mają w wielu regionach chmury niskie stratus i stratocumulus. Z prognoz numerycznych wynika, że w kolejnych dniach nie zabraknie mglistej aury z opadami ciekłymi i mżawki.

Zobacz też: Wichura przeszła przez Polskę. Porywy wiatru przekroczyły 100 km/h. Wiemy, gdzie niż Robert przyniósł groźną pogodę

Noc z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami, a początkowo na wschodzie również rozpogodzenia. Tylko w Karpatach zachmurzenie będzie małe. Miejscami słabe opady deszczu lub mżawki. Przejściowo, głównie na wschodzie oraz w Karpatach, lokalnie możliwe opady marznącej mżawki lub deszczu powodujące gołoledź. Miejscami nawierzchnie dróg i chodników mogą być śliskie. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 300 m, na południu również marznące. W najchłodniejszej części nocy temperatura minimalna od -5°C, -4°C na wschodzie. Cieplej w centrum, bo do około 0°C, najcieplej na zachodzie do 3°C, 4°C oraz nad morzem. Zdecydowanie większy mróz w obszarach podgórskich, około -8°C, lokalnie w kotlinach górskich możliwe spadki do -12°C. Co należy podkreślić na wschodzie temperatura minimalna wystąpi w pierwszej części nocy. Potem wraz z pojawieniem się chmur niskich szybko wzrośnie do wartości dodatnich. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, na północy okresami porywisty, zachodni.

Przeczytaj również: Silny mróz do -55°C w lutym na wschodzie. Zima długo nie odpuści. Sprawdzamy też prognozę pogody dla Polski

Mróz w Polsce. Prognozowana temperatura na 12 lutego 2023, 21 UTC według modelu ECMWF

mróz w Polsce, 13 lutego 2023
Mróz w Polsce, największy na nizinach w pierwszej części nocy, następnie wraz ze wzrostem zachmurzenia temperatura wzrośnie

Fanipogody.pl