Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Mróz do -7°C w Polsce. Silne zamglenia, opady mieszane i śnieguMróz do -7°C w Polsce już w nocy z 22/23 lutego 2023 r. Dodatkowo opady śniegu i deszczu ze śniegiem. We wschodniej połowie kraju zdarzyć mogą się silne zamglenia.

W poniedziałek aura była kształtowana przez układ niżowy Willy przemieszczający się przez Skandynawię, Bałtyk, Łotwę i następnie Rosję. Zaczęło docierać chłodne i wilgotne oraz mało chwiejne powietrze z północnego zachodu. Już w drugiej części dnia zaczął zmniejszać się poziomy gradient ciśnienia, co wpłynęło na obniżenie prędkości wiatru.

Zobacz też: Wichura szaleje na północy. Wiatr nawet 170 km/h. Cyklony szaleją blisko Europy. Czy załamanie pogody w Polsce będzie silne?

W środę znaleźliśmy się pod wpływem wyżu barycznego, który przemieszcza się nad Ukrainę, a pod koniec dnia zaczęła nasuwać zatoka niskiego ciśnienia układu znad północy Europy. Zatoce niskiego ciśnienia towarzyszyć będzie ciepły front atmosferyczny, który w nocy przemieści się przez obszar kraju, przynosząc słabe opady deszczu i deszczu ze śniegiem.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 22.02.2023, 18 UTC dla Polski

front ciepły nad Polską i mróz w nocy
Mróz do -7 wystąpi miejscami w kraju. Przemieszczać ma się jednak front ciepły

Mróz w Polsce występował nie tylko w górach w ciągu dnia

Środa przyniosła zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na przeważającym obszarze Polski. Gdzieniegdzie, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej i na wschodzie, zdarzyły się słabe opady deszczu lub deszczu ze śniegiem, lokalnie śniegu. Jedynie w górach samego opady śniegu. Na wschodzie z podinwersyjnych chmur zdarzały się słabe opady marznące powodujące gołoledź. Temperatura maksymalna od -2°C na Suwalszczyźnie do 5°C w centrum kraju i 10°C na krańcach zachodnich. Ze względu na dużo mniejszy gradient baryczny względem ubiegłej doby. Wiatr był na ogół słaby, zmienny.

Przeczytaj również: Atak zimy i śnieżyce w Polsce. Nurkujący niż z ciśnieniem 990 hPa przetoczy się przez region

Mróz miejscami występował w ciągu dnia na północnym wschodzie. Temperatura maksymalna, 22.02.2023 w Polsce na stacjach IMGW-PIB

mróz w Polsce
Mróz całodobowy nie tylko w górach

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże, miejscami większe przejaśnienia. Gdzieniegdzie na północy i na wschodzie słabe opady śniegu lub mieszane. Gdzieniegdzie na wschodzie miejscami silne zamglenia. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą od -7°C na Suwalszczyźnie, około -2°C w centrum kraju, do 2°C na zachodzie. Uwaga: na drogach lokalnie ślisko. Dalej różnica ciśnienia okaże się niewielka. Dlatego wiatr ma być słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, południowo-wschodni i wschodni.

Temperatura powietrza na 23 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF dla Polski

mróz obejmie wiele regionów w Polsce
Mróz w Polsce

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz