Mróz do -8°C i śnieg w prognozach dla Polski. Pogoda zaskoczy, wiemy kiedy możliwy pierwszy śnieg

Mróz i śnieg w prognozach dla Polski. Pogoda zaskoczy, wiemy kiedy możliwy pierwszy śnieg. Sprawdzamy, kiedy możliwe jest zabielenie krajobrazów na nizinach i wyżynach.

Mróz i śnieg w prognozach do Polski

Od kilku dni informujemy na łamach naszego portalu, że przed nami okres w pogodzie, kiedy to silny wyż przejmie stery nad pogodą po odsunięciu się w czwartek znad dzielnic wschodnich frontu chłodnego. Wiele jednak wskazuje, że miejscami przyjmie on formę zgniłego antycyklonu. Mogą pojawić się także mgły, natomiast z chmur niskich stratus może padać mżawka. Od drugiej połowy listopada na termometrach wartości będą znacznie niższe. Zalecamy już teraz myśleć o zmianie opon na zimowe, gdyż średnia dobowa temperatura w wielu regionach oscylować ma w okolicach 7°C.

Przyszły tydzień to może być ostatni dzwonek na zmianę opon na zimowe, jeśli nie jeździmy na całorocznych. Po połowie listopada ilość nocy z przymrozkami, miejscami nawet z mrozem będzie spora, czemu niewątpliwie sprzyjać ma na ogół napływ chłodniejszych mas powietrza. Pojawią się również lokalne przejaśnienia i rozpogodzenia. Co przy nałożeniu się adwekcji i radiacji ma skutkować silnym wychładzaniem się przyziemnych warstw w czasie długich listopadowych nocy.

Głębokie ochłodzenie na przykładzie prognozy wiązek dla Lublina po 15 listopada 2022, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g) i prognozy wiązkowa opadów

Mróz do -8°C i śnieg w prognozach dla Polski. Pogoda zaskoczy, wiemy kiedy możliwy pierwszy śnieg
Mróz do -8°C i śnieg w prognozach dla Polski. Pogoda zaskoczy, wiemy kiedy możliwy pierwszy śnieg

Śnieg nie wcześniej niż po 15 listopada 2022 w Polsce

Już w październiku pisaliśmy, że na akcenty zimowe będziemy musieli poczekać do drugiej połowy listopada, kiedy to izoterma zero stopni może obniżyć się na tyle, aby przechodzące przez Polskę strefy frontowe przynosiły zamiast deszczu opady mieszane i samego śniegu. Coraz więcej wiązek numerycznych, ale także prognoz operacyjnych zaczyna pokazywać zwiększone prawdopodobieństwo opadów śniegu po 15 listopada 2022. Nie zabraknie wtedy przymrozków, a miejscami będzie panował nawet mróz. W szczytowych partiach gór również całodobowy. Opady zimowe występowały już kilkukrotnie w Tatrach, jak i też w Sudetach tej jesieni. Jednak na nizinach i wyżynach jeszcze śnieg nie spadł. To ma szanse zmienić się w drugiej połowie miesiąca, gdy chłodne masy powietrza nałożą się na obszary o podwyższonej wilgoci w troposferze.

Mróz i śnieg w drugiej połowie listopada. Orientacyjna prognoza prawdopodobieństwa opadów śniegu na 17 listopada 2022, 12 UTC według modelu amerykańskiego GEFS

Atak zimy w Polsce
Mróz i śnieg w prognozach dla Polski

Koniec mijającego tygodnia przyniesie w Polsce wysokie ciśnienie atmosferyczne, które spowodowane będzie obecnością silnego antycyklonu, który obecny ma być w całym pionowym przekroju troposfery. Warunki pogodowe w długi weekend okażą się stabilne. Czeka nas kilkudniowy okres bez opadów na początku drugiej dekady listopada. W czwartek, 10 listopada 2022 słabe opady występują na wschodzie, południowym wschodzie, gdzie zaznacza się wpływ odsuwającego się na Ukrainę frontu chłodnego. Zobrazowania radarowe z polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD pokazują, że opady atmosferyczne są obserwowane również we wschodniej części Pomorza, Warmii i Mazurach oraz w centrum i mają charakter konwekcyjny. Jednak w długi weekend, jeśli popada, to tylko w rejonie chmur warstwowych stratus. Słabe opady można śledzić na radarach meteorologicznych.

Prognoza pola ciśnienia na 13 listopada 2022 według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

blokada wyżowa i mróz w prognozach
Blokada wyżowa nad Europą

Silny wyż wpłynie na pogodę w długi weekend listopada

Wygląda na to, że potężny antycyklon Charly nie będzie wyżem pogodnym. Co prawda przyniesie zmniejszenie dynamiki w pogodzie, to jednak w jego obrębie miejscami zalegać mogą nieprzyjemne podinwersyjne chmury stratus, jak i też lokalne mgły. Miejscami z chmur niskich popada słaba mżawka, bądź słaby deszcz. W każdym bądź razie te opady, jeśli się lokalnie zdarzą, to będą marginalne. Tam, gdzie nocami będzie pogodnie, to prognozowane są spadki temperatury poniżej zera. Nie tylko przy gruncie, ale również na wysokości pomiarowej 2 metrów w klatce meteorologicznej. Najwięcej pogodnych chwil jest spodziewanych w dzielnicach południowych.

W kolejnych godzinach mobilny wyż Charly będzie się umacniał i znad Europy Zachodniej i Środkowej ma przemieszczać się na południowy wschód. Centrum wyżu obecne będzie m.in nad Austrią, Czechami, Słowacją, następnie dotrze nad Rumunię. Przestanie on wpływać na warunki pogodowe w okolicach połowy listopada. Wówczas zaczniemy dostawać się w zasięg antycyklonu, który znad Skandynawii, przez państwa bałtyckie zacznie kierować się nad Federacje Rosyjską. Być może po 15 listopada południowe dzielnice naszego kraju sięgnie niż z rodowodem atlantyckim wędrujący w kierunku Ukrainy.

Prognoza anomalii pola geopotencjału wyrażona w dekametrach dla wysokości 500 hPa, 12 listopada 2022 według modelu ECMWF

geopotencjał i duża anomalia
Duża anomalia w polu geopotencjału

Pojawia się na mapach duże ujemne odchylenie od normy wieloletniej. Są to jednak prognozy wstępne i mogą ulec złagodzeniu

Układ wysokiego ciśnienia ulokowany w pobliżu Polski w drugiej połowie listopada zacznie sprowadzać znacznie chłodniejsze powietrze do naszego kraju. Na przeważającym obszarze Polski w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń spadki temperatury poniżej zera są bardzo prawdopodobne. Za dnia również zauważalnie temperatury spadną, gdy na termometrach zobaczymy zaledwie kilka stopni powyżej zera.

Mróz ma szanse się pojawić po połowie listopada w Polsce. Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów na 17 listopada 2022, 06 UTC według modelu ECMWF

mróz i śnieg w prognozach
Duża ujemna anomalia temperatury. Mróz i przymrozki częste po 15 listopada 2022

Niektóre modele pokazują nawet utworzenie się niewielkiej pokrywy śnieżnej na nizinach i wyżynach w okolicach 2/3 dekady listopada. Na ten moment traktujmy te prognozy ukazujące prawdopodobny zasięg pokrywy śnieżnej jako ciekawostkę. Przy terminie powyżej 5-7 dni, zobaczymy jeszcze wiele realizacji modeli zmieniających zasięg i skalę ochłodzenia oraz potencjalny obszar opadów śniegu.

Mocno orientacyjna prognoza wysokości pokrywy śnieżnej na 20 listopada 2022, 00 UTC według modelu ECMWF

prognoza zimowej pokrywy i mrozu
Orientacyjna prognoza zasięgu pokrywy śnieżnej

Pierwsze opady śniegu jeszcze w listopadzie. Prawdopodobnie pod koniec drugiej dekady miesiąca, bądź w ostatniej dekadzie

Obszar chłodnego powietrza może pokryć się ze strefami wilgoci, co może doprowadzić do wystąpienia pierwszych tej jesieni opadów śniegu na nizinach i wyżynach. Zimne powietrze powinno dotrzeć do nas ze wschodu, północnego wschodu. Prawdopodobnie w okolicach 16-19 listopada 2022 i może objąć cały kraj. Wyraźnie wzrośnie prawdopodobieństwo opadów o charakterze zimowych pod koniec drugiej dekady listopada. W przypadku pojawienia się niżu np. z rodowodem śródziemnomorskim, to możemy doświadczyć pierwszej tej jesieni śnieżycy, która obejmie nie tylko obszary górskie i podgórskie, ale również te niżej położone. Warto więc już teraz pomyśleć o zmianie opon na zimowe i przygotowanie pojazdów na zimę. Musimy pamiętać jednak, że pierwszy śnieg długo nie poleży na nizinach, lecz utworzenie się pokrywy śnieżnej jest prawdopodobne. Nie można wykluczyć, że pierwszy raz w tym półroczu chłodnym zobaczymy na drogach piaskarki i solarki.

Mróz w prognozach. Wstępna prognoza mrozu na 18 listopada 2022, 06 UTC według modelu ECMWF-HRES

mróz w prognozach dla Polski
Mróz może objąć spory obszar Polski

Głębokie ochłodzenie sygnalizowane zarówno przez modele amerykańskie, jak i też europejskie

Większość wiodących modeli w prognozach pokazuje nam zwiększone prawdopodobieństwo dużego ochłodzenia po 15 listopada 2022 w Polsce. Co może być spowodowane spływem zimnego powietrza z północnego wschodu i wschodu. Duże spadki temperatury nocami są możliwe. Dodatkowo jeśli nałożoną się na to strefy wilgoci, to ryzyko pierwszych opadów śniegu ma być zauważalnie podwyższone i krajobrazy mogą ulec zabieleniu. Adwekcja chłodu spowodowana ma być ulokowaniem niżu w rejonie Ukrainy i wyżu na terenie państw bałtyckich, bądź na obszarze Federacji Rosyjskiej. Pomiędzy tymi układami barycznymi może utworzyć się korytarz do napływu zimnego powietrza.

Mróz i przymrozki sięgną Polski. Wstępna prognoza temperatury dla wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu. Wskazuje na duże ryzyko dość głębokiego ochłodzenia po 15 listopada. Prognoza poniższa na 17 listopada 2022, 00 UTC według europejskiego modelu ECMWF

SIlna adwekcja chłodu, mróz w prognozach
Silna adwekcja chłodu ze wschodu, północnego wschodu

Wygląda więc na to, że pierwsza połowa listopada zapisze się jako ciepła z nielicznymi przypadkami przymrozków. Dopiero w okolicach 15 listopada 2022, bądź po tej dacie zauważalnie temperatury spadną do czego przyczyni się napływ znacznie chłodniejszej masy powietrza ze wschodu, północnego wschodu. Nie będzie to jednak jeszcze trwała zima. Bardziej typowy epizod zimowy, który zdarza się praktycznie co roku w drugiej połowie listopada. Obserwujemy każdą realizacje modeli numerycznych z różnych ośrodków meteorologicznych i wkrótce podamy więcej informacji. Aczkolwiek wiele wskazuje, że większe ochłodzenie i pierwszy śnieg tej jesieni na nizinach może stać się faktem. Jednak zimowa pokrywa śnieżna nie powinna długo poleżeć na nizinach i wyżynach.

Fanipogody.pl