Potężny i zgniły antycyklon Charly sięga już Polski. Wiemy, gdzie zalegać będą chmury, mgły i wystąpią przymrozki. Anomalia ciśnienia ma zdumiewać

Potężny i gnijący w najbliższych dniach antycyklon o imieniu Charly sięgnął już wczoraj Polski, lecz najwyższe ciśnienie atmosferyczne na barometrach dopiero przed nami i może sięgnąć około 1035-1036 hPa. Wiemy, gdzie również pojawią się podinwersyjne chmury stratus, lokalne mgły i przymrozki. Anomalia ciśnienie będzie zdumiewać na początku drugiej dekady listopada.

Ciśnienie zredukowane do poziomu morza na stacjach pomiarowych PSHM, 11 listopada 2022, 10:00. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

Przymrozki w zasięgu umacniającego się potężnego wyżu Charly

Wczoraj tylko we wschodniej połowie kraju zaznaczał się wpływ odsuwającego się chłodnego frontu atmosferycznego, za którym rozpoczęła się rozbudowa układu wysokiego ciśnienia o imieniu Charly, w którym nie brakowało rozpogodzeń. Z prognoz numerycznych nie wynika, aby w najbliższych dniach był to pogodny antycyklon.

Należy wspomnieć, że minionej nocy tylko na jednej stacji pomiarowej IMGW pojawił się przymrozek na 2 metrach. Miało to miejsce na stacji w Jeleniej Górze, gdzie temperatura w klatce meteorologicznej obniżyła się do -0,9°C na wysokości 2 metrów.

potężny wyż i lokalne przymrozki
Przymrozek w Jeleniej Górze

Zdecydowanie inaczej sytuacja wyglądała przy gruncie na wysokości pomiarowej 5 cm. Widzimy, że obszar przymrozków w zasięgu wyżu, rozpogodzeń i chłodnej dość masy polarnomorskiej był dość spory. Najchłodniejszą stacją okazała łódzka stacja IMGW, gdzie temperatura obniżyła się do -7°C w poletku nad powierzchnią czynną. W Jeleniej Górze na 5 cm odnotowano -3°C. Lokalne przygruntowe przymrozki pojawiły się gdzieniegdzie w centrum i na południu. Najcieplej było na północy i północnym zachodzie.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm (przy gruncie) na stacjach pomiarowych IMGW-PIB. Źródło obrazu: CMM IMGW-PIB

silny wyż i przymrozki
Przymrozki przygruntowe

Silny wyż na południe od Polski

Już w piątek centrum wyżu znajduje się na pograniczu Austrii i Słowenii. W ciągu kolejnych kilkunastu/kilkudziesięciu godzin ten potężny wyż ma przesuwać się w kierunku Rumunii. Blokada antycyklonalna ustanowiła się nie tylko w dolnej troposferze, ale rozciąga się także w środkowych i górnych warstwach, co odetnie nas na kilka dni od cyklonów z frontami atmosferycznymi. Panować ma duża dodatnia anomalia w polu ciśnienia.

Prognoza anomalii w polu ciśnienia na 12 listopada 2022, 06Z dla Europy i obszarów przyległych według modelu GEFS z widocznym centrum wyżowym nad Rumunią

blokada wyżowa jest potężna i blokuje zachodnią cyrkulacje atmosfery
Blokada antycyklonalna

Centrum potężnego wyżu w godzinach porannych w piątek znajduje się nad Austrią. Ciśnienie w centrum tego antycyklonu sięga 1035 hPa. Przemieścił się w ciągu minionej doby znad Europy Środkowo-Zachodniej dalej na wschód. Jego dalsza wędrówka w tym kierunku będzie obserwowana w czasie długiego weekendu listopadowego. Zacznie on obejmować swoim wpływem coraz większy obszar Starego Kontynentu.

Potężny wyż wpłynie w długi weekend na pogodę. Prognoza anomalii pola geopotencjału na 13 listopada 2022 według modelu ECMWF dla Europy i obszarów przyległych

silna blokada wyżowa
Blokada wyżowa w środkowej troposferze

Już dziś ciśnienie atmosferyczne jest wysokie w wielu regionach naszego kraju. Z prognoz numerycznych wynika jednak, że najwyższe wartości na barometrach zobaczymy w sobotę, 12 listopada 2022 w pasie dzielnic południowych. Ze szczególnym uwzględnieniem krańców Podkarpacia i Małopolski. Najniższe wartości odnotowane zostaną na stacjach w północnej części Polski, gdzie nie powinno przekroczyć 1030 – 1033 hPa, natomiast w pozostałym regionach do 1034-1035 hPa, lokalnie na krańcach południowych być może 1036 hPa. Mowa tu o wartościach na barometrach wyskalowanych do poziomu morza. Wartości na barometrach podające tylko ciśnienie na poziomie miejscowości będą dużo niższe o nawet 18-22 hPa, ale przekraczające na ogół 1000 hPa.

Potężny antycyklon wpływa już na pogodę. Prognoza wartości ciśnienia na poziomie morza w drugiej części piątkowego dnia według modelu ECMWF

wysokie ciśnienie za sprawą potężnego wyżu Charly
Wysokie ciśnienie

Wartości wyższe o nawet 9-12 hPa, niż zazwyczaj na początku drugiej dekady listopada

Zatem na początku drugiej dekady listopada wartości ciśnienia na barometrach okażą się wyższe o nawet 9-12 hPa, gdy to zazwyczaj obserwujemy w tym okresie. Rozległy obszar wyżowy rozciągać ma się w pasie od Europy Południowej, przez centralną, wschodnią aż po Skandynawię. Niestety w półroczu chłodnym często te silne wyże baryczne nie są pogodne i w ich zasięgu formują się niskie chmury warstwowe i mgły. Najmniej pogodnego nieba w czasie długiego weekendu, ale również na początku przyszłego tygodnia będzie na północy, północnym wschodzie i wschodzie, gdzie wyż wyraźnie zgnije. Z podinwersyjnych chmur piętra niskiego zdarzyć mogą się jedynie opady mżawki, bądź słabego deszczu.

Potężny wyż i silna inwersja osiadania. Podinwersyjne morze mgieł o wschodzie słońca

stratus i morze mgieł
Podinwersyjne morze mgieł stratus

Zgniły wyż da się we znaki. Najwięcej pogodnych chwil będzie w górach

Najwięcej chwil ze Słońcem powinni doświadczyć mieszkańcy południowej, południowo zachodniej i zachodniej części kraju, ale i tu miejscami mogą formować się po zachodzie słońca mgły, jak i też chmury niskie warstwowe, które rozrywać mogą się dopiero kilka godzin po wschodzie słońca. Natomiast na pozostałym będą miejscami regiony, gdzie podinwersyjne chmury utrzymają się nawet przez kilka dni z rzędu, utrudniając w skuteczny sposób dzienny wzrost temperatury przy ziemi. Należy podkreślić, że w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń, tam gdzie nie pojawią się niskie chmury i mgły mogą pojawiać się przymrozki. Nie tylko przygruntowe, ale również na wysokości 2 metrów w klatce meteorologicznej i osłonach radiacyjnych.

Przykład podinwersyjnego morza mgieł z Trzech Koron w warunkach silnego wyżu i układu Omega w środkowej troposferze

podinwersyjne morze mgieł
Morze mgieł

Cechą charakterystyczną jesiennych oraz zimowych układów wyżowych, nawet tych najsilniejszych, z wysokim i bardzo wysokim ciśnieniem atmosferycznym, jest bardzo szybki proces „gnicia” związany z wyraźnym napływem stabilnej masy powietrza w warunkach marginalnej prędkości wiatru. Dlatego też w najniższych warstwach troposfery formuje się gruba inwersja termiczna. Temperatura zamiast spadać wraz z wysokością rośnie. Zatem w sporym przekroju dolnej troposfery obserwowane jest szybkie narastanie wilgoci, co z kolei doprowadza rozwoju gęstych, niskich, podinwersyjnych chmur stratus, z którymi związane są również zamglenia, mgły oraz opady mżawki lub niewielkiego deszczu.

Przykład podinwersyjnego morza mgieł nad Polską w warunkach silnej inwersji termicznej w dolnej troposferze

Pogoda na noc
Podinwersyjne morze mgieł

Potężny i zgniły potężny wyż wpływać ma na pogodę również w pierwszych dniach przyszłego tygodnia

W pierwszych dniach drugiej dekady listopada sytuacja baryczna nad Polską Polski skutkować ma występowaniem niskich chmur i mgieł. Należy również wspomnieć, że w warunkach inwersji termicznej z obecnym wyraźnym osiadaniem powietrza. W bezpośrednim zasięgu danego układu wysokiego ciśnienia oraz wyraźnie suchszymi górnymi partiami dolnej i środkowej troposfery. Najwięcej pogodnych momentów zaznaczy się w górach i na obszarach podgórskich, gdzie przyjdzie nam podziwiać rozległe morza mgieł. W drugi weekend listopada szczególnie na terenach górskich pojawią się imponujące widowiska z udziałem rozległych i gęstych morza chmur i mgieł. Szczególne fotogeniczne okażą się w Tatrach, Pieninach, Beskidach i Sudetach, ale także w najwyższych partiach Bieszczad. Podczas gdy przeważający obszar Polski będzie pod dominacją zgniłego antycyklonu z niskim zachmurzeniem i mgłami. Tak same południowe krańce Polski mogą liczyć na kontynuację przeważnie pogodnych i słonecznych, stabilnych warunków pogodowych.

Przykład podinwersyjnego morza mgieł na Trzech Koronach w Pieninach

Potężny i zgniły antycyklon Charly sięga już Polski. Wiemy, gdzie zalegać będą chmury, mgły i wystąpią przymrozki. Anomalia ciśnienia ma zdumiewać
Potężny wyż i inwersja osiadania

Z prognoza wynika, że wpływ zgniłego i potężnego układu wyżowego będzie odczuwalny także na początku przyszłego tygodnia. Wówczas to przeważający obszar Polski prawdopodobnie pozostanie w zasięgu niskiego zachmurzenia warstwowego z zamgleniami, mgłami oraz opadami mżawki, bądź słabego deszczu. W obszarze występowania niskich chmur warstwowych wartości temperatury maksymalnej powietrza będą oscylować przeważnie w okolicach 5°C/10 °C. Także noce przyniosą na ogół dodatnią temperaturę z niewielkimi dobowymi amplitudami. Czemu sprzyjać ma obecność chmur piętra niskiego, które utrudniają nocne wypromieniowanie ciepła do wyższych warstw. Należy jednak podkreślić, że znacznie chłodniej nocami i o porankach będzie na terenach z lokalnymi rozpogodzeniami. W tym zwłaszcza w pasie samych krańców południowych, gdzie spodziewane są większe przymrozki. Tam, gdzie będzie pogodnie przez całą dobę, to dobowe wahania temperatury mogą być spore. Prognozy monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl