Mróz dwucyfrowy. Temperatura może zbliżyć się do -20°C. Marznące mgły wystąpią

Mróz dwucyfrowy wystąpi w kraju. Temperatura może zbliżyć się do -20°C. Spodziewane są marznące mgły. Lokalnie ciągi komunikacyjne mogą być z tego powodu śliskie i oblodzone.

Bardzo wysokie ciśnienie i mróz w Polsce

Polska w dalszym ciągu znajduje się w polu podwyższonego ciśnienia. Na zachodzie kraju było dziś więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Aczkolwiek we wschodniej połowie kraju zaznaczył się wpływ płytkiego niżu z centrum nad Białorusią i Ukrainą, przynosząc głównie na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie duże i całkowite oraz śladowe i przelotne opady śniegu. W kolejnych godzinach obserwować będziemy połączenie wyżu znad Polski z wyżem rosyjskim. Nad Białorusią i Ukrainą obecny będzie silny antycyklon z ciśnieniem w okolicach 1050 hPa. Dociera do nas w dalszym ciągu przetransformowane powietrze pochodzenia arktycznego.

Ciśnienie na poziomie morza, 7 lutego 2023, 19:00 czasu urzędowego w Polsce. Wizualizacja: CMM IMGW-PIB

Mróz i wysokie ciśnienie w Polsce

Silny wyż i miejscami większy mróz

W najbliższych kilkudziesięciu godzinach aura w Polsce ma być kształtowana przez silny wyż, którego centrum znad Rosji i Białorusi, przesunie się nad Ukrainę. Docierać ma do naszego kraju stabilna masa powietrza pochodzenia arktycznego, w której nie będzie warunków do rozwoju głębokiej konwekcji.

Zobacz też: Mróz siarczysty. Temperatura spadła do -28°C. Wiemy, gdzie było najchłodniej w Polsce

Wtorek przyniósł na zachodzie zachmurzenie małe. Z biegiem godzin wzrastało do umiarkowanego i dużego. Jednak na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko wysoko w Tatrach bezchmurnie. Głównie na wschodzie i południowym wschodzie zdarzyły się słabe opady śniegu. w najcieplejszym momencie dnia było dziś od -4°C w rejonach podgórskich, około 0°C w centrum i na północy, do 3°C nad morzem. Najcieplej było na Warmii i Mazurach, bo aż blisko 4°C. Większy mróz w ciągu dnia panował w podgórskich Karpat około -9°C. Wiatr słaby, nad morzem i na południowym wschodzie umiarkowany, z kierunków północnych i zachodnich. W Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

mróz i pogoda w Polsce
Mróz panował w ciągu dnia, odwilż lokalnie w centrum i na północy oraz zachodzie

Słaby wiatr i mgły marznące miejscami

Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie umiarkowane i duże, jedynie w Tatrach bezchmurnie. Głównie we wschodniej połowie kraju słabe opady śniegu. Gdzieniegdzie marznąca mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części mróz od -7°C/-9°C na Lubelszczyźnie, w Kotlinie Kłodzkiej i na Pomorzu, około -6°C w centrum, do -2°C nad morzem. Tylko w rejonach podgórskich od -20°C do -11°C w warunkach pogodnego nieba. Z uwagi na niewielki gradient baryczny, wiatr będzie słaby, zmienny.

Przeczytaj również: Gwałtowne ocieplenie zmierza do Polski. Mróz siarczysty ustąpi. Pogoda nagle się zmieni. Będzie ponad 10°C

Prognozowana temperatura na 8 lutego 2023, 03 UTC według modelu GEM dla Polski

silny mróz możliwy tylko w górach
Mróz w Polsce

Wyliczana temperatura na 8 lutego 2023, 06 UTC według modelu ECMWF

mróz w polsce
Większy mróz w górach

Śledź najnowsze prognozy pogody na łamach naszego portalu.

FaniPogody.pl